وزیر بهداشت در حاشیه جلسه هیات دولت:

در بخش سلامت مردم با کسی رودربایستی نداریم/قیمت‌داروهای داخلی گران نشده است

دولت

ما فکر می‌کردیم که می‌توانیم در قالب طرح تحول سلامت از بیماران صعب الاعلاج حمایت کنیم اما در این زمینه کاملا موفق نبودیم. اشکالاتی در این زمینه وجود دارد که متوجه بحث منابع برای ارائه خدمت است اما ما به این مسئله بی‌توجه هم نبوده‌ایم.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه ما مسئول سلامت مردم هستیم و مردم به دولت و دستگاه سلامت اعتماد دارند، گفت: در بخش سلامت مردم با کسی رودربایستی نداریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در پایان جلسه هیات دولت باحضور درجمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی براینکه خروجی کارگروه بازنگری سهم کارانه گروه‌های پزشکی چه خواهد بود گفت: نحوه پرداخت گروه‌های پزشکی از شروع کار مورد توجه بوده است. اگر چه پزشکان عهده‌دار حوزه سلامت هستند ما آرزو می‌کنیم که آنها روزی بخشی از وظایف خود را به غیر از پزشکان واگذار کنند. بنابراین در این میان به همه گروه‌ها فکر می‌شود.

وی افزود: در مورد پیرا پزشکان در یکسال گذشته تغییراتی صورت گرفت و همزمان با تولد امام رضا(ع) 70 میلیارد به گروه‌های مختلف پرداخت شد و تا 20 روز آینده نیز کارگروهی نیز مشخص می‌شود تا در خصوص ضرایبی که باعث باز تولید ارقامی که در اختیار ما است می‌شود، تجدیدنظر کنند.

وزیر بهداشت در مورد افزایش قیمت دارو گفت: وزارت بهداشت از جمله دستگاه‌هایی است که به تعهدات خود عمل کرد و تاکنون هیچ یک از اقلام دارویی تولید داخل گران نشده است و داروهای خارجی نیز کاهش قیمت داشته اما متاسفانه در برخی از موارد که بیمه‌ها تعهدات خود را کم کرده‌اند، دریافت‌کنندگان دارو تصور کردند که افزایش قیمت دارو رخ داده درحالی که ما به عهد خود در زمینه قیمت دارو استوار هستیم و باید حواسمان باشد که به تولید داروی داخلی آسیبی نرسد.

وی در مورد بحث درمان بیماران صعب الاعلاج به شکل رایگان در طرح تحول سلامت گفت: ما فکر می‌کردیم که می‌توانیم در قالب طرح تحول سلامت از بیماران صعب الاعلاج حمایت کنیم اما در این زمینه کاملا موفق نبودیم. اشکالاتی در این زمینه وجود دارد که متوجه بحث منابع برای ارائه خدمت است اما ما به این مسئله بی‌توجه هم نبوده‌ایم.

هاشمی تاکید کرد: تا امروز 90 درصد قیمت داروهای بیماران صعب الاعلاج را دولت می‌دهد اما همان ده درصد هم برای برخی بسیار گران و زیاد است. ما برای همین فکر کردیم که درنیمه دوم سال در قالب مددکاری در بیمارستان‌ها به آنها که شدیدا نیازمند هستند، کمک کنیم.

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که صحبت‌های شما در مورد استفاده از لبنیات موجب شده که برخی کارخانه‌داران علیه شما موضع بگیرند، گفت: البته اطلاعات ما از مصرف بازار این نیست اما اگر هم چنین انتقاداتی باشد ما مسئول سلامت مردم هستیم و مردم به دولت و دستگاه سلامت اعتماد دارند و علاقه دارند که آنچه مصرف می‌کنند طبق استاندارد سالم باشد. بنابراین در این بخش با کسی رودربایستی نداریم.

وی با تاکید براینکه مردم مطئمن باشند که تا جایی که تشخیص بدهیم جلوی تخلفات را خواهیم گرفت، گفت: همین اقدامات باعث شد که اگر چه عده‌ای قلیل در بخش لبنی تخلفاتی داشتند اما امروز پالم از شیر و ماست حذف شده و الان همه لبنیات پاک و قابل استفاده است به گونه‌ای که خود ما نیز ازآنها استفاده می‌کنیم.

قاضی زاده هاشمی افزود: البته همیشه امکان تخلف وجود دارد اما نظارت‌ها تشدید شده است. شاید این ناله‌ها و انتقادات نیز برای تشدید همین نظارت‌ها است. مردم مطمئن باشند که در این زمینه مشکلی نداریم و لازم است از صنایع لبنی و رسانه‌ها برای تشویق مردم به استفاده از صنایع لبنی کم چرب تشکر کنیم چرا که بخش عمده مرگ‌ها بر اثر فشار خون و بیماری‌های قلبی بر اثر استفاده از مواد پرچرب است.

کد N525863