بشار جعفری: ارتش سوریه قادر است ظرف 3 ماه داعش و النصره را نابود کند

سوريه,سازمان ملل متحد,داعش

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با بیان اینکه آنکارا هیچ صداقتی در مبارزه با تروریسم ندارد بلکه شریک اصلی در حمایت از تروریسم است، گفت: اگر اردوغان، عربستان و قطر به حمایت از تروریسم پایان دهند، ارتش سوریه فقط ظرف سه ماه می‌تواند به داعش و النصره پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در مصاحبه با شبکه روسیا الیوم، گفت: دمشق با هر تلاش بین‌المللی یا منطقه‌ای صادقانه‌ای برای مقابله با تروریسم موافق است اما این تلاش‌ها باید بر مبنای قطعنامه‌های بین‌المللی باشد و دولت سوریه و همچنین دولت عراق، روسیه و چین نیز در آن شریک باشند چرا که در غیر این صورت ائتلاف بین‌المللی چه مبنایی دارد.

وی عنوان داشت: آمریکایی‌ها می‌گویند که پایگاه‌های داعش و النصره را هدف قرار می‌دهند اما تجربه چیزهای زیادی به انسان در خصوص سیاست‌های دولت آمریکا در عراق، افغانستان، لیبی یاد می‌دهد و از مسائلی که توجه‌برانگیز است اذعان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به این مساله است که سازمان اطلاعات آمریکا، اطلاع کافی از حقایق مربوط به تروریسم در سوریه و عراق ندارد.

این مقام سوری خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهوری بزرگترین کشور در جهان تصمیمات استراتژیکی را اتخاذ می‌کند و ظرف یک هفته اذعان می‌کند که مسئولان ارشد سازمان اطلاعات آمریکا وی را گمراه کرده‌اند پس در صورتی که اطلاعات دقیق و کاملی را به رئیس‌جمهور ارائه نمی‌دهند وی نیز تصمیمات ناقص و نادرستی را اتخاذ می‌کند و این مسائل انسان را به شک وامی‌دارد.

وی در خصوص امکان هماهنگی بر سر حملات ائتلاف به مواضع داعش و جبهه النصرة عنوان داشت: با وجود اینکه ما خواهان هماهنگی با ائتلاف شدیم اما در واقع هماهنگی با ارتش سوریه و دولت سوریه در این زمینه وجود ندارد. آن‌ها پیشتر به ما از حملات هوایی خبر دادند. ما نیز به آن‌ها گفتیم که موافق هر تلاش شفاف و صادقانه‌ برای مبارزه با تروریسم هستیم اما به این شرط که جان غیرنظامیان حفظ شود و به حاکمیت سوریه و منشورهای بین‌المللی احترام گذاشته شود.

بشار جعفری تصریح کرد: چگونه ممکن است ترکیه آن طور که خود می‌گوید منطقه حایلی را برای حفاظت از غیرنظامیان ایجاد کند حال آنکه این کشور به کردهای سوریه اجازه ورود به ترکیه را نمی‌دهد. ترکیه شریک اصلی در تروریسم است که به سوریه ضربه می‌زند و دولت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از سراسر دنیا با پول‌های کشورهای حوزه خیلج فارس و حمایت مالی عربستان و قطر تروریست‌هایی را به سوریه آورد. دولت ترکیه نمی‌تواند چیزی را بگوید اما عکس آن را انجام دهد و این کشور هیچ صداقتی در مبارزه با تروریسم ندارد.

وی افزود: تصمیم ایجاد منطقه امن یا حایل منوط به شورای امنیت بوده و با هماهنگی با دولت سوریه صورت می‌گیرد. اردوغان در خارج از چارچوب قوانین بین‌المللی عمل می‌کند.

بشار جعفری تصریح کرد: اگر اردوغان، قطری‌ها و عربستانی‌ها به حمایت خود از تروریسم پایان دهند، ارتش سوریه قادر است فقط ظرف سه ماه و نه سه سال به پدیده داعش و جبهه النصرة پایان دهد.

انتهای پیام

کد N525343