عباس: اگر در شورای امنیت به نتیجه نرسیم به دادگاه بین‌الملی می‌پیوندیم

فلسطين,دادگاه,شوراي امنيت

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که در صورتی که تلاش‌هایش در شورای امنیت برای تعیین یک جدول زمانی جهت پایان دادن به اشغال‌گیری‌های اسرائیل در اراضی فلسطینی شکست بخورد به دادگاه کیفری بین‌المللی خواهد پیوست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با تعدادی از خبرنگاران و نویسندگان در دفترش در رام‌الله اعلام کرد: مسئولان فلسطینی تلاش خود در شورای امنیت آغاز کرده‌اند تا فلسطینی‌ها کشور خود را در چارچوب مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی تشکیل دهند.

وی افزود: مسئولان فلسطینی می‌خواهند یک سقف زمانی برای پایان دادن به اشغال‌گیری‌ها تعیین شود. حال این مدت می‌تواند یک سال، دو سال یا سه‌ سال باشد و آن‌ها سپس مستقیماً به مذاکرات نهایی بپردازند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین عنوان داشت: اوضاع بسیار متشنج است و نمی‌توانیم از تصمیم رفتن به شورای امنیت صرف‌نظر کنیم.

وی اعلام کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین به سه هفته زمان نیاز دارد تا چنین پیش‌نویسی را به شورای امنیت تقدیم کند اما مشخص نکرد که آیا تشکیلات خودگردان می‌تواند 9 رای لازم را برای تقدیم این پیش‌نویس به شورای امنیت به‌ دست آورد یا خیر.

حتی در صورتی که این پیش‌نویس فلسطینی تایید 9 کشور از 15 عضو شورای امنیت را به‌ دست آورد اما آمریکا یقیناً از حق وتو برای جلوگیری از صدور قطعنامه استفاده می‌کند.

عباس در پاسخ به سؤالی در خصوص وتوی این پیش‌نویس توسط آمریکا گفت: در این صورت ما به سازمان‌های بین‌المللی و در وهله نخست دادگاه کیفری بین‌الملل خواهیم رفت.

پیشتر گزارشی در خصوص تعلل تشکیلات خودگردان فلسطین در ارائه شکایت به دادگاه کیفری علیه رژیم صهیونیستی به دلیل جنایت‌های اخیر این رژیم در نوار غزه منتشر شد اما تشکیلات خودگردان فلسطین این مساله را تکذیب کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین تاکید کرد: در صورتی که تلاش‌ها برای صدور قطعنامه‌ای به منظور تعیین سقف زمانی برای پایان اشغال‌گری‌ها شکست بخورد در روابط میان تشکیلات خودگردان با اسرائیل از جمله مسائل مربوط به هماهنگی‌های امنیتی تجدیدنظر می‌کنم.

اما محمود عباس در عین حال این مساله را تکرار کرد که نمی‌خواهد وارد یک انتفاضه مسلحانه دیگری با رژیم صهیونیستی شود.

محمود عباس پیشتر در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که رژیم صهیونیستی در حملات اخیر به نوار غزه مرتکب کشتار دسته‌جمعی در حق فلسطینیان شد.

انتهای پیام

کد N524953