پیشروی آرام داعش به سمت "کوبانی"/ 1000 داعشی مقبره سلیمان شاه را محاصره کرده‌اند

سوريه,تركيه,داعش

نیروهای گروه ترورییستی داعش با وجود ادامه درگیری‌های خود با افراد مسلح کرد به پیشروی خود به سمت شهر کوبانی در شمال سوریه در نزدیکی مرز با ترکیه ادامه می‌دهند.

نیروهای گروه ترورییستی داعش با وجود ادامه درگیری‌های خود با افراد مسلح کرد به پیشروی خود به سمت شهر کوبانی در شمال سوریه در نزدیکی مرز با ترکیه ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که افراد مسلح داعش در فاصله دو کیلومتری یا سه کیلومتری شهر کردنشین کوبانی هستند و در تلاشند این شهر را تحت تصرف خود درآورند.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که آنها تا این شهر فقط یک دشت فاصله دارند.

در همین راستا خبرنگار الجزیره گزارش داد که افراد داعش به کندی از سمت شرق به این شهر نزدیک می‌شوند.

همزمان یک منبع نظامی و یگان‌های کرد نیز پیش‌بینی کردند که درگیری‌ها ظرف چند روز آتی به داخل این شهر که در استان حلب قرار دارد، کشیده شود.

در واکنش به این پیشروی‌های داعش، جنگنده‌های آمریکایی دست به سه حمله هوایی به مزرعه داود در شرق کوبانی زدند.

منابع اعلام کردند که این سه حمله از 11 حمله‌ای صورت گرفته در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در سوریه انجام شده است.

در همین راستا صالح مسلم، رهبر حزب اتحادیه دموکرات کردهای سوریه هشدار داد، در صورتی که کشورهای غربی هر چه سریع‌تر سلاح‌هایی برای نیروهای کرد نفرستند کشتار دسته جمعی در کوبانی رخ خواهد داد.

از سوی دیگر، آنکارا در پی سقوط سه خمپاره در ترکیه که به دلیل درگیری‌ها در کوبانی شلیک شده بود نیروهای بیشتری را در مناطق مرزی خود با کوبانی مستقر کرد.

همزمان بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که نیروهای داعش به سمت مقبره سلیمان شاه در شمال سوریه در حال پیشروی هستند. این مقبره در کریدوری قرار دارد که ترکیه آن را متعلق به حاکمیت خود می‌داند و سربازان ترکیه‌ای از آن نگهبانی و حراست می‌کنند.

ترکیه اعلام کرده است که براساس توافق منعقد شده با فرانسه در سال 1921، از مقبره سلیمان شاه، جد موسس امپراتوری عثمانی دفاع خواهد کرد. این توافق با فرانسه در سال 1921 در شرایطی منعقد شد که سوریه تحت استعمار فرانسه قرار داشت.

پیشتر یک روزنامه نزدیک به دولت ترکیه گزارش داد که حدود 1000 نیروی داعش این مقبره را محاصره کرده‌اند و امکان به اسارت گرفتن 36 سرباز ترکیه‌ای که از این مقبره حراست می‌کنند، وجود دارد.

از سوی دیگر، مخالفان سوری امروز (چهارشنبه) اعلام کردند که جنگنده‌های ائتلاف پایگاه‌های وابسته به داعش را در استان حلب واقع در شمال غرب سوریه هدف قرار دادند.

شبکه سوریا پرس گزارش داد که جنگنده‌های ائتلاف پایگاه‌های داعش را در شهر مارع در استان حلب هدف قرار دادند.

قرار است پارلمان ترکیه فردا درخواست دولت را در زمینه انجام عملیات در خارح از خاک این کشور را بررسی کند.

آرینچ گفت: واگذاری اختیار انجام عملیات ارتش شامل مقابله با تمام تهدیدات و خطرات احتمالی خواهد شد.

وی پیش‌بینی کرد که تمام احزاب در پارلمان با این لایحه موافقت کنند.

انتهای پیام

کد N524874