استقبال اوباما و هاگل از امضای توافقنامه امنیتی با افغانستان

رییس‌جمهوری آمریکا از امضای توافقنامه امنیتی میان کشورش و افغانستان استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای امضای توافقنامه امنیتی میان واشنگتن و کابل را اتفاقی تاریخی قلمداد کرد و گفت: امروز ما روزی تاریخی را در فرآیند شراکت افغانستان و آمریکا رقم زدیم که به پیشبرد منافع مشترک‌مان و برقراری امنیت بلندمدت در افغانستان کمک خواهد کرد.

اوباما با اشاره به این که این توافقنامه چارچوب قانونی لازم برای ادامه ماموریت نظامیان آمریکایی در افغانستان بعد از 2014 است، اعلام کرد: این توافقنامه ابتکاری از سوی دولت افغانستان برای تقویت روابطی است که ما در 13 سال گذشته برقرار کردیم.

وی تاکید کرد، مشارکت با کابل باید زمینه را برای تقویت حاکمیت و ثبات افغانستان و رسیدن به هدف مشترک شکست القاعده و متحدان افراطی آن فراهم کند.

چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا نیز در واکنش به امضای این توافقنامه گفت:‌ این توافقنامه نیروهای آمریکا و ائتلاف ناتو را قادر خواهد ساخت به کمک به تحکیم نیروهای افغان ادامه دهند، با تهدیدات تروریستی مبارزه کنند و امنیت منطقه‌ای را ارتقا بخشند.

هاگل اعلام کرد، امضای توافقنامه امنیتی افغانستان با آمریکا و ناتو گام مهمی به سمت جلو محسوب می شود.

توافقنامه همکاری امنیتی دوجانبه آمریکا با افغانستان روز سه‌شنبه در کاخ ریاست جمهوری در کابل به امضای دو طرف رسید.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، توافقنامه مذکور در زمینه مسائل امنیتی است و میان دولت اشرف غنی احمدزی، رئیس‌جمهوری افغانستان و دولت آمریکا امضا شد. «حنیف اتمر»، مشاور امنیت ملی جدید افغانستان به نیابت از دولت کابل و «جیمز کانینگهام»، سفیر آمریکا در کابل از جانب آمریکا این توافقنامه را امضا کردند.

پیشتر چند بار و به دلیل مخالفت حامد کرزای، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان امضای این توافقنامه به تعویق افتاده بود و سرانجام مقرر شد دولت جدید افغانستان آن را امضا کند.

انتهای پیام

کد N524726