تهدید پنجشیری‌ها به شورش علیه دولت افغانستان

افغان‌های استان پنجشیر که استانی مهم در شمال پایتخت این کشور است، تهدید کردند در صورتی که رییس جمهور جدید به توافقنامه اشتراک قدرت با عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی‌اش، احترام نگذارد دست به شورش خواهند زد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه اشرف غنی احمدزی وزیر دارایی سابق افغانستان به عنوان رییس جمهور جدید این کشور سوگند یاد کرد. توافق اشتراک قدرت وی با عبدالله عبدالله وزیر خارجه سابق افغانستان و رقیب وی در انتخابات ریاست جمهوری، به مناقشه بر سر تعیین پیروز این انتخابات پایان داد.

رییس جمهور جدید افغانستان از قوم پشتون است که دارای پایگاه حمایت در شرق و جنوب افغانستان است اما عبدالله عبدالله از سوی قوم تاجیکی که اکثر جمعیت نواحی شمالی و استان پنجشیر را تشکیل می‌دهند حمایت می‌شود.

عبدالرحمان کبیری، والی پنجشیر اظهار داشت که مردم این منطقه نگرانند که عبدالله عبدالله از قدرت کنار زده شود.

کبیری به خبرگزاری رویترز گفت: پنجشیری ها وضعیت را تحت نظر دارند. اگر مقامات افغانستان به تواقفنامه اشتراک قدرت پایبند نباشند مردم شروع به تظاهرات خواهند کرد.

عبدالله عبدالله به دلیل روابطی که با احمد شاه مسعود رهبر محبوب پنج شیری‌ها داشته، توسط آن‌ها مورد حمایت قرار دارد.

طی روزهای اخیر شکاف‌هایی در توافق اشتراک قدرت آشکار شده و اردوی عبدالله عبدالله مراسم تحلیف احمدزی را تحریم کرد و پنجشیری ها اکنون احساس خشم و انزوا دارند.

یک مقام سابق ارتش افغانستان که نام خود را فاش نساخت گفت که وی و دیگر اهالی استان پنجشیر آماده درگیری هستند.

وی گفت: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و آن‌ها به تعهداتشان پایبند نباشند ما شروع به نبرد خواهیم کرد.

وی افزود: من همچون بسیاری از دیگر مردم پنجشیر سلاح دارم و ما شروع به نبرد خواهیم کرد. ما می‌توانیم تجهیزات انتقال برق و جاده‌های کابل را تخریب کنیم و دولت بدون اینها سقوط خواهد کرد.

دولت جدید وحدت ملی در افغانستان علاوه بر اختلافات داخلی، چالش‌های زیادی برای غلبه کردن دارد. خزانه‌های این دولت خالی است و با افزایش حملات طالبان که مناطقی را در این کشور تصرف کرده‌اند مواجه است.

عبدالعزیز غیرت، یک مقام پلیس افغانستان گفت: زمان نشان خواهد که این توافق اشتراک قدرت چه قدر طول خواهد کشید؟ اگر آن‌ها بخش هایی از این توافق را نادیده بگیرند وضعیت متشنج خواهد شد. مردم پنجشیر مردم بسیار خوبی هستند اما می‌توانند در عین حال بسیار بد نیز باشند و اگر وضعیت برخلاف منافع آن‌ها باشد شما خواهید دید که آن‌ها چه کار می‌توانند انجام دهند.

انتهای پیام

کد N524553