رییس مجلس ایرلند:

باور می‌کنیم ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست

رییس مجلس ایرلند پس از دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: ما باور می‌کنیم ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست و امیدواریم این موضوع برای دیگران هم روشن شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شان بارت پس از دیدار و گفت‌وگو با علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با وی ابراز امیدواری کرد که با حل مساله هسته‌ای، ایران بتواند از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خود استفاده کند و نقشی که لایق آن است را ایفا کند.

وی با ابراز خرسندی از حضور هیات پارلمانی ایرلند در ایران، تصریح کرد: امیدواریم در نتیجه این تماس‌ها روابط دو کشور بهتر شود.

رییس مجلس ایرلند با اشاره به سفر اخیر گروه دوستی پارلمانی ایران به ایرلند، گفت که در جریان این سفر

مذاکرات خوبی بین دو کشور صورت گرفته است.

شان بارت با اشاره به تجربه خود در حوزه سیاست، تاکید کرد: من یاد گرفته‌ام باید به رای مردم احترام گذاشت.

رییس مجلس ایرلند به مذاکرات خود با علی لاریجانی اشاره کرد و گفت: ما از جمله در مورد مساله هسته‌ای گفت‌وگو کردیم. من معتقدم بهتر است مساله هسته‌ای ایران هر چه زودتر حل شود تا ایران به پتانسیل واقعی خود دست یابد. ایرلند هم به عنوان یک کشور مستقل و بی‌طرف سعی می‌کند نظرات خود را داشته باشد.

وی با اشاره به تلاش ایرلند در زمینه حفظ صلح، گفت: نیروهای ما مدت‌ها برای حفظ صلح در لبنان تلاش می‌کردند، من خودم با توجه به اینکه مدتی وزیر دفاع ایرلند بودم از فعالیت‌های کشورمان در زمینه حفظ صلح باخبر هستم، ما مهارت خاصی در این زمینه داریم.

رییس مجلس ایرلند ادامه داد: یک روز وابسته نظامی آمریکا نزد من آمد و از من سوال کرد که آیا ما می‌توانیم افرادی را به کالج حفظ صلح شما بفرستیم که ما هم این کار را کردیم زیرا آنها در مورد حفظ صلح واقعی چیزی نمی‌دانند و ما در ایرلند به تلاش‌های کشورمان برای حفظ صلح مفتخر هستیم.

شان بارت با ابراز امیدواری نسبت به حل و فصل مساله هسته‌ای ایران در آینده نزدیک، خاطرنشان کرد: اگر من مستقیما به چشم کسی نگاه کنم و او صادقانه به من بگوید به دنبال سلاح هسته‌ای نیست این را باور می‌کنم و امیدوارم این موضوع برای دیگران هم روشن شود تا ایران بتواند با توجه به پتانسیل‌های موجود خود نقشی را که لایق آن است ایفا کند.

رییس مجلس ایرلند در پایان از دعوت رییس مجلس کشورمان برای سفر به ایران تشکر کرد.

انتهای پیام

کد N523737