رضایی:دو جناح سیاسی کشور باید نوسازی شوند

محسن رضايي,اصلاح‌طلبان,اصولگرايان

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا در کشور را از هم فروپاشیده توصیف کرد و گفت: دو جناح سیاسی باید نوسازی شوند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ، محسن رضایی با حضور در محل برگزری نخستین اردو سراسری تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ، برگزاری چنین اردوهایی را که از سوی دکتر میرزاده و همکارانش آغاز شده را کار خوبی دانست و آن را به فال نیک گرفت.

رضایی با بیان اینکه امیدوارم با فعالیت تشکل ها نشاط بیشتری در ابعاد سیاسی و فرهنگی در داشگاه ها به وجود بیاید ، اظهار کرد: من تشکل های دانشگاهی را به دانشگاهی در سایه تعبیر می کنم ، دانشگاهی که حتی از دانشگاه اصلی هم می تواند بزرگ تر باشد و در آن اتفاقات بسیار خوبی رخ داده ، پیوندهای زیادی برقرار شده و دوستی های مستحکمی شکل گرفته است. ارتباطاتی که در این دوره ایجاد شده نیز در آینده تاثیرات زیادی در زندگی افراد بر جا گذاشته و فعالیت های سیاسی در ساختن زندگی خود من هم تاثیر گذار بوده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: توصیه من به دوستان این است که این حرکت را ادامه دهند و خسته نشوند.

رضایی هر نوع افراط و تفریط را برای تشکل ها نامناسب دانست و افزود:افراد بسیاری با دوری از افراط و تفریط به جایگاه بالا رسیدند که از جمله آن برادر عزیرمان آقای دکتر طه هاشمی است.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به قرار داشتن منطقه در بحران ، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با وجود این شرایط کشورمان در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

رضایی در ادامه با اشاره به موقعیت کشورمان در منطقه و جهان تصریح کرد: اصطلاحا سر چهارراه دنیا ایستاده ایم و به راحتی می شود تبدیل به یک قدرت بزرگ در جهان شد، حتی اگر نفت هم نداشته باشیم سرزمین ما پتانسیل درآمد میلیاردها دلار درآمد دارد و این به خاطر موقعیت ژئوپلیتیکی کشور ماست. ما می توانیم میلیاردها دلار از عبور کشتی ها و هواپیماها درآمد داشته باشیم. حالا این که چقدر وارد شدیم یا چرا وارد نشدیم بحث دیگر است اما منظور من این است که این کشور فرصت طلایی زیادی در اختیار دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات آمریکا برای مقابله با تروریسم ، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که آمریکا بدون ایران نمی تواند تروریسم را از بین ببرد و این کارهایش آب در هاون کوبیدن است.

او با اشاره به موقعیت ایران برای مقابله با تروریست ها در منطقه ، اظهارکرد: این بهترین فرصت تاریخی برای ماست که به طور مشروع می توانیم در بیرون از مرزها در مقابله با تروریست ها نقش داشته باشیم.

رضایی با اشاره به اظهارات کسینجر درباره تلاش ایران برای تبدیل شدن به امپراطوری در منطقه، اظهارکرد: ایران به دنبال امپراطوری نیست ، ایران به دنبال ساخت تمدن بزرگ در منطقه است.

وی جناح های سیاسی را یک برکت برای جمهوری اسلامی دانست و افزود: البته این دو جناح از هم فروپاشیده و در حالت میرایی به سر می برند و در حقیقت می توان گفت که هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا در شیب سرازیری خود قرار گرفته اند و نیازمند بازسازی جناحی اند. باید از درون دو جناح سیاسی کشور افراد جدیدی وارد جامعه اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از اعضای تشکل های دانشجویی خواست در خارج از کشور نیز حاضر شده و به همایش های مختلف بروند ، او در توضیح بیشتر این موضوع گفت: چه اشکالی دارد که دانشجویان ما به دانشگاه های بغداد ، دمشق و حتی غزه بروند؟ شما می دانید حضورتان در غزه چقدر سر و صدا به پا می کند.

رضایی خود را طرفدار اقدامات ابتکارانه و نوآورانه در جنبش های دانشجویی دانست و افزود: همانطور که جناح ها به نوسازی احتیاج دارند، تشکل ها هم باید نوسازی شوند.

محسن رضایی پس ایراد سخنانی به سوالات برخی از دانشجویان پاسخ داد.

او در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که از او درباره علت انصرافش از اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 88 پرسید، گفت: من یک انقلابی تابع قانون هستم و از دوران مشروطه تا کنون هم تلاش همه ما استقرار قانون بوده است. بنابراین تا زمانی که فرصت اعتراض بود به این موضوع اعتراض کردم ، اما وقتی شورای نگهبان نظرش را اعلام کرد به آن نظر تمکین کردم.

دانشجویی دیگر از محسن رضایی درباره ماجرای مک فارلین ، نقش رژیم صهیونیستی در این ماجرا و ... سوال کرد و خواست که بدون مماشات جوابش را بگیرد که وی در پاسخ گفت: من اهل مماشات نیستم اما اهل مصلحتم و خانه من هم مجمع تشخیص مصلحت نظام است. مسئله مک فارلین از جایی شروع شد که آمریکایی ها احساس کرند ما در دور پیروزی ها افتاده ایم و برای همین تلاش کردند با ایران ارتباط برقرار کنند.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: بعد از این درخواست ایران هم گفت به ما اسلحه بدهید، این یک دیپلماسی پنهان بود، دیپلماسی پنهان کار دستگاه های اطلاعاتی است و دیپلماسی آشکار کار وزارت امورخارجه. آمریکا هم در تلاش بود تا یک دیپلماسی پنهان با ایران داشته باشد که ما هم مخالفت نکردیم در حقیقت خواستیم ببینیم که انتهای ماجرا چه می شود.

رضایی با بیان اینکه ایران لیستی از تجهیزات مورد نیاز خود در جنگ به ویژه تجهیزات آمریکایی نظیر موشک های ماگ را به آمریکایی ها داد، گفت: آقای مک فارلین گمان می کرد که می‌تواند سرما را کلاه بگذارد و او به همین خاطر به فرودگاه مهرآباد آمد و درخواست کرد که اول ارتباط برقرار شود و بعد برویم سراغ تسلیحات نظامی در حالی که ما گفتیم اول برادری‌ات را ثابت کن بعد ارتباط برقرار می کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نخستین بار اسرائیل این موضوع را لو داد، اظهارکرد: سپس یک روزنامه لبنانی این موضوع را افشا کرد که بلافاصله حضرت امام(ره) هم دستور دادند که این موضوع را به مردم بگویید، البته آقای هاشمی می گویند امام از قبل در جریان این موضوع بوده اند.

رضایی با اشاره به اینکه اسرائیل معتقد است باید راه ارتباط ایران با آمریکا از تل آویو بگذرد، خاطرنشان کرد: الان هم همینطور است ، اسرائیل و عربستان نمی گذارند که مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد.

وی درباره مشورت دادنش به دولت در حوزه اقتصاد و نظرش درباره پرداخت نقدی یارانه ، خاطرنشان کرد: البته من هم به این دولت و هم به سایر دولت ها مشورت داده ام و می دهم اما اینطور هم نیست که آنها از من رسما درخواست مشورت داشته باشند و مشورت های من یکطرفه بوده است چراکه امروز دیگر مسئله اداره کشور و کمک به مردم مطرح است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح اصلاح قیمت ها خاطرنشان کرد: اگر این موضوع شکل بگیرد سالانه 300 هزار میلیارد تومان سود خواهیم کرد و هر نفر در سال چند میلیون تومان نصیبش می شود اما بازگرداندن این پول به شکل نقدی به جیب مردم تورم را افزایش می دهد. با این شیوه ما پول را در جیب مردم می گذاریم و از جیب دیگر مردم بیرون می کشیم.

رضایی با بیان اینکه ما در اقتصاد توهم پولی داریم ، گفت: مردم از بالارفتن قیمت ها اطلاع دقیقی ندارند و میزان آنرا نمی توانند به خوبی برآورد کنند. بطور کلی اگر یارانه به جیب مردم برود و از آن طرف تورم بالا برود این یک دل خوش کنک است و ما باید به مردم پول درآمدی بدهیم نه سکه های داغ.

به گفته وی پول درآمدی یعنی پولی که هم برای مردم شغل درست کند ، هم سود دهی داشته باشد و هم تورم را کنترل کند.

رضایی سوال یکی دیگر از جوانان که پاسخش درخصوص نتایج انتخابات 88 قانع نشده و خواستار موضع گیری صریح وی در این باره و همچنین موضوع جنگ شده بود نیز گفت: در بحث جنگ من معتقدم که نباید برخی جنگ را به نفع خود مصادره کنند ، جنگ یک موضوع ملی بود و شخصی و جناحی نگاه کردن به آن یک خیانت است. در بحث اتفاقات 88 هم من قانع شدم ، البته ممکن است در هر انتخاباتی 500 هزار تا یک میلیون رای مسائلی باشد و این در انتخابات تمام دنیا نیز وجود دارد.

او درباره احتمال همکاری ایران با آمریکا در بحث مبارزه با تروریسم نیز گفت: ما الان داریم با تروریست ها می جنگیم و همه دنیا این را می دانند. اما اینکه بخواهیم به آمریکایی ها بسته ای بدهیم و با آنها همکاری کنیم، الان زود است چون نمی دانیم آمریکایی ها چقدر صداقت دارند و آیا اگر ما با آنها همکاری کردیم ، چقدر ممکن است از اطلاعات ما سوءاستفاده نکنند. باید ببینیم نتیجه ائتلافی که آنها تشکیل داده اند چه خواهد شد.

رضایی افزود: خوشبختانه با آمدن دولت جدید و اقدامات انجام شده فضای خوبی در افکار عمومی دنیا درباره ما ایجاد شده و افکار عمومی چرخش خوبی به سمت ما داشته اند.

وی نوآوری ، ابتکار و خلاقیت را عامل مهم در پیروزی ایران در جنگ دانست و افزود: تمام کارشناسان نظامی دنیا معتقد بودند که شکست ایران در جنگ صددرصد است اما اینطور نشد. برخی می گویند ایمان و روحیه شهادت طلبی عامل مهم در پیروزی ایران بود اما در حقیقت ابتکار و نوآوری بود که مانند جویی شد که آب ایمان از آن عبور کند.

رضایی ، راه عبور از تحریم های اقتصادی را را اقتصاد مقاومتی و سند 24 ماده ای آن دانست و درباره ارتباط ایران با آمریکا نیز گفت: همین مذاکرات که با حمایت رهبری و جدیت دولت در حال انجام است تست خوبی است که حداقل صداقت آمریکایی ها سنجیده شود و اگر آنها صادق بودند این خودش یک گام به جلو است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به موضوع تحریم ها نیز گفت: اگر 10 تا از این تحریم ها هم تصویب کنند عزت ما شکسته نخواهد شد.

وی در پایان این دیدار یکی از دانشجویان از رضایی پرسید که آیا برای انتخابات مجلس روی شما حساب کنیم یا خیر که وی گفت: روی ما حساب باز نکنید.

انتها پیام

کد N522634