شهادت یک جوان بحرینی بر اثر شدت جراحات

آفریقا و خاورمیانه

یک جوان بحرینی که در جریان اعتراضات در روستای مرخ در شمال بحرین، مجروح شده بود، به شهادت رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروه الوفاق، اصلی‌ترین گروه مخالفان در بحرین، در پیامی در توئیتر اعلام کرد که فاضل عباس مسلم، به دلیل جراحات شدید ناشی از مهمات جنگی امروز به شهادت رسید.  او دو هفته پیش زمانی مورد اصابت گلوله قرار گرفت که نیروهای امنیتی بحرین به سمت معترضان آتش گشودند.

در ادامه این بیانیه آمده است که عباس مسلم از دیدار خانواده خود در بیمارستان محروم شده بود. در ۲۴ ژانویه، هزاران نفر از معترضان ضد رژیم، تظاهراتی در روستای شمالی ستره برگزار کردند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات موسوم به مساله مردم "قضیة الشعب"، از مقامات بحرینی می‌خواستند که سرکوب مسلمانان شیعه و انکار حقوق اساسی آن‌ها را متوقف کند. آن‌ها همچنین از رژیم آل‌خلیفه برای سرکوب تظاهرات ضدرژیم انتقاد کرده و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

از اواسط فوریه ۲۰۱۱، هزاران نفر از طرفداران دموکراسی، با برگزاری تظاهرات متعدد در خیابان‌های بحرین، خواستار برکناری خاندان آل‌خلیفه از قدرت شدند.

در ۱۴ مارس ۲۰۱۱، نیروهایی از عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بحرین وارد شدند تا به مقامات این کشور در سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضان کمک کنند.

به گفته منابع محلی، تعداد زیادی از مردم کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی، بارها از رژیم منامه برای استفاده بیش از حد از زور علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز انتقاد کرده‌اند.

پزشکان حقوق بشری می‌گویند که پزشکان و پرستاران به دلیل اینکه مدارکی دال بر دست داشتن مقامات، نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش در سرکوب معترضان ضد دولتی در اختیار داشتند، بازداشت، شکنجه و یا ناپدید شده‌اند.