حق شناس: شاخص‌های شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها شفاف شود

انتخابات,شوراي نگهبان

یک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات باید فارغ از انگیزه‌های سلیقه‌ای، باندی و گروهی باشد تا انتخابات، قانونی، پرشور و به دور از تنش برگزار شود.

یک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات باید فارغ از انگیزه‌های سلیقه‌ای، باندی و گروهی باشد تا انتخابات، قانونی، پرشور و به دور از تنش برگزار شود.

محمد جواد حق شناس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اظهارنظر اخیر سخنگوی شورای نگهبان درباره بررسی سلوک سیاسی و منش اجتماعی در احراز صلاحیت‌های انتخابات اظهار کرد: شورای نگهبان در مورد احراز صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات باید براساس مستندات و شواهد قابل استناد و محکمه پسند اظهارنظر کند.

وی در ادامه افزود: در بحث انتخابات سه مرحله بررسی صلاحیت نامزدها، برگزاری انتخابات و شمارش و اعلام آرا وجود دارد و انتظار می‌رود یک قاعده و قانونمندی مشخصی در تمام این مراحل وجود داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه هیات‌های اجرایی در زمان انتخابات در مورد صلاحیت افراد براساس استنادات سازمان ثبت احوال، وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و نیروی انتظامی اظهار نظر می‌کنند خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود این مراکز کاملا مستند اظهار نظر کنند تا حق نامزدها و رای‌دهندگان در انتخابات رعایت شود. التزام عملی باید از طریق این مراکز بررسی شود و در مورد التزام قلبی نیز اعلام نامزدها مبنی بر پایبندی آن‌ها به نظام و قانون اساسی کفایت می‌کند و نباید در این زمینه رویه دیگری مطرح شود.

حق شناس همچنین ابراز عقیده کرد: متاسفانه در دوره‌های انتخابات گذشته شاهد بودیم بعضا افرادی توسط نهادهای نظارتی به کار گرفته شده و آن‌ها برخلاف عرف اقدام به تهیه مطالبی کردند که این مطالب مورد استناد نهادهای نظارتی قرار گرفت و براساس آن بخش عمده‌ای از نیروهای سیاسی شناخته شده و ملتزم به قانون اساسی و نظام از حضور در رقابت‌های انتخاباتی محروم شدند.

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه باید شاخص‌های شورای نگهبان روشن شده و از ابهام خارج شود، اظهار کرد: در این راستا شورای نگهبان باید شاخص‌ها و قواعد خود را بیان کرده و مبانی حقوقی آن را نیز اعلام کند تا به این وسیله روند بررسی احراز صلاحیت‌ها علمی و قانونی شود.

وی در پایان افزود: در این شرایط انتخابات پرشور، قانونی و به دور از تنش برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N521463