سرلشکر فیروزآبادی:

رادیو موثرترین و فراگیرترین رسانه در دفاع مقدس بود

نیروهای مسلح

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه نقش رادیو در دفاع مقدس پویا و زنده است، گفت: رادیو موثرترین و فراگیرترین رسانه در دفاع مقدس بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سید حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح امروز یکشنبه طی سخنانی در نخستین همایش نقش ماندگار رادیو در دفاع مقدس که در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد اظهار داشت: از لحظه ای که انقلابیون در میدان ارگ تهران رادیو را در اختیار گرفتند و شهید آیت الله محلاتی اعلام کردند «این صدای انقلاب اسلامی ایران است» ، رادیو مشی انقلاب اسلامی و راه حضرت امام (ره) را پیش گرفت.

وی افزود: در آن زمان حضرت امام خمینی(ره) رسیدگی به خانواده های معظم شهدا و رسیدگی به محرومان و سازندگی روستاها را در دستور کار انقلاب اسلامی قرار داده بودند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: خبر جنگ با خبر تجاوز هواپیماهای دشمن از رادیو اعلام شد و از این زمان رادیو میانداری خویش را آغاز کرد ؛ میانداری که مقدس و مورد اعتماد بود.

سرلشکر فیروزآبادی تصریح کرد: در آن دوران مقدس پیام های حضرت امام(ره) از رادیو به گوش مردم می رسید و سازمان دهندگان و اداره کنندگان میدان های جنگ و فرماندهان دفاع مقدس از رادیو پیام های خود را منتقل می کردند.

سرلشکر فیروز آبادی گفت: در آن مقطع زمانی گروه های مختلف مردم از سازمان ها ، نهادها ، شهرها ، روستاها ، مدارس و کارخانه ها در کنار روحانیت انقلابی برای حضور در جبهه های حق علیه باطل به حرکت درآمدند که خبر این جنب وجوش ها از رادیو به اطلاع مردم و مسئولین می رسید و موجب دلگرمی ، تهیج و الگوگرفتن مردم از یکدیگر می شد.

وی دوران دفاع مقدس را به چند مرحله تقسیم کرد و گفت: در مرحله اول شاهد حضور و هجوم جوانان برای اعزام به جبهه ها بودیم که از نهادهای مختلف، مساجد، مدارس، وزاتخانه ها، سازمان ها، حوزه های علمیه، شهر و روستاها اقدام می کردند و این رادیو بود که در مبداء و مقصد گزارش آمادگی اعزام و رسیدن آنها و وضعیت جبهه را منتقل می کرد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: در مرحله دوم که نیروها به جبهه ها می رسیدند این رادیو بود که نیازها را اعلام می کرد تا تشکل ها برای پشتیبانی از جبهه ها در نهادها، مساجد، مدارس و ستادهای مردهی از زن و مرد تشکیل شوند و با دلی واحد همه هر چه را که می توانستند می آورند، درست می کردند و بسته بندی می کردند و به جبهه ها اعزام می کردند.

وی گفت: در مرحله سوم جهاد سازندگی از هر استانی امکانات مهندسی را به جبهه می فرستاد و شاهد گزارش های بسیار از رادیو در این خصوص بودیم و گروه های متخصص بیکار ننشسته اند و پزشکان و مهندسان به جبهه ها اعزام شدند و سرودهای مهیج، گزارش، مصاحبه را در جبهه و پشت جبهه ها تولید و پخش کردند.

سرلشکر فیروزآبادی توضیح داد: هر روزی که این جریان به سمت جلوتر پیش می رفت و حرکت می کرد پیام رادیو در خانه های مردم بیشتر پخش می شد و مردم آگاه تر می شدند و بی تفاوتی را کنار گذاشتند و از اینجا برنامه انسان سازی و جامعه سازی در رادیو آغاز شد.

وی گفت: رادیو روزانه در چند نوبت صدای امام را در محیط خانه، مدرسه، مزرعه، اتوبوس، مساجد و خیابان ها پخش می کرد و با یکدستی اطلاعات راه مردم هموار می شد و سرکوب دشمن شروع شد.به این ترتیب صدای امام به عنوان فرمانده کل قوا از جبهه ها به گوش می رسید و اخبار توطئه دشمن و اخبار تفسیری جنگ و پیروزی رزمندگان اسلام از این رسانه ملی به گوش می رسید.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: رادیو عزاداری های رزمندگان و صدای فرماندهان در شب عملیات را منتقل می کرد و پس از آن عملیات ها آغاز می شد و گزارشگران همراه رزمندگان به سمت دشمن جلو می رفتند و فعالیت آنان را گزارش می کردند.

وی افزود: هر کس در هر جا که بود دلش از رادیو با جبهه ها بود و برای رزمندگان و پیروزی آنها دعا می کردند و در این راستا خبرنگاران زیادی به همراه رزمندگان ما به شهادت می رسیدند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: رادیو موثرترین رسانه در دفاع مقدس است و اکثر افرادی که طنین آزادسازی خرمشهر و ملت ایران را شاهد بودند این اخبار را از رادیو شنیدند.

وی گفت: نقش رادیو در دفاع مقدس پویا و زنده است، امواج آن پیش می رود و تاثیرات بسیاری در بیداری اسلامی و مقاومت در برابر استکبار جهانی دارد.

سرلشکر فیروزآبادی خاطر نشان کرد: مردم با دست خالی و مشت های گره کرده و فریاد الله اکبر به پیروزی رسیدند که در این راستا نقش رادیو برجسته و مشهود است.