توافق بان کی مون و ولید معلم بر لزوم حصول راهکاری سیاسی برای بحران سوریه

دبیرکل سازمان ملل و وزیر خارجه سوریه در نیویورک با هم دیدار کرده و در خصوص تحولات اوضاع سوریه و منطقه و به‌ویژه تلاش‌ها برای مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه گفت‌و‌گو کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، دفتر دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: بان کی مون دبیر کل سازمان ملل با ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه که برای حضور در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود، دیدار کرده و در خصوص تحولات اوضاع سوریه و منطقه و تازه‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه گفت‌و‌گو کردند.

در این بیانیه آمده است که بان کی مون و ولید‌ المعلم همچنین در خصوص لزوم ایجاد راهکاری سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه و هم‌چنین تلاش برای برآوردن نیازهای انسانی مردم عراق و سوریه توافق کردند.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: بان کی مون از دولت سوریه خواست تا برای آغاز روندی سیاسی جدی بار دیگر دست به تلاش‌های بیشتری بزند.

بان کی مون همچنین ابراز امیدواری کرد که دمشق به همکاری‌های خود با استفان ‌دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه ادامه دهد.

هم‌چنین ولید المعلم تاکید کرد: این مساله که حملات هوایی آمریکا علیه مواضع گروه داعش به دمشق ابلاغ شده است به معنای این نیست که ما با این اقدام توافق کرده‌ایم. آمریکا تصمیم دارد تا به حملات هوایی خود علیه داعش در طول مدت سه سال ادامه دهد.

ولید المعلم در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل همچنین با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار کرده و در خصوص تحولات جاری در منطقه و به‌ویژه رخدادهای سوریه و عراق بحث و گفت‌و‌گو کرد.

در این دیدار همچنین بر لزوم ادامه همکاری‌ها میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها تاکید شد.

وزیر خارجه سوریه با ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق نیز دیدار کرد و در خصوص ادامه همکاری‌ها و هماهنگی میان دو کشور برای مقابله با اقدامات تروریستی داعش و جبهة‌النصره بحث و گفت‌و‌گو کرد.

دو طرف هم‌چنین در خصوص تحکیم روابط دوجانبه و تلاش برای مقابله با گروه‌های تروریستی بحث و تبادل نظر کردند.

ولید‌ المعلم هم‌چنین با وزرای خارجی سودان، الجزایر و کره‌شمالی دیدار کرده و طرفین در خصوص رخدادهای سوریه و عراق بحث‌ و گفت‌و‌گو کردند.

وی در این دیدار بر لزوم اعمال فشار بر کشورهایی که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند برای توقف اقدامات خود تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N519747