تاکید روسای جمهوری ایران و گینه بر گسترش روابط دوجانبه

دولت

رییس جمهوری با اشاره به جایگاه افریقا در سیاست خارجی کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت های خود برای توسعه با کشورهای جهان بویژه کشورهای افریقایی استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار رییس جمهور گینه گفت: دو کشور می‌توانند مناسبات فیمابین را با شناسایی زمینه‌های همکاری بویژه در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی گسترش دهند.

دکتر روحانی با اشاره به تهدیداتی چون تروریسم و شیوع بیماری ابولا در افریقا تصریح کرد: کشور ما در چارچوب نهادهای بین المللی نظیر سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی در رفع مخاطرات که جان انسان‌های بی گناه را تهدید می‌کند همکاری کرده است.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به روند مذاکرات ایران با ۱+۵ در خصوص موضوع هسته‌ای از موضع گیری‌های گینه در سازمان ملل متحد در حمایت از ایران قدردانی و اظهار امیدواری کرد، طرفین با استفاده از فرصت بوجود آمده به توافق جامع نهایی دست یابند.

رییس جمهوری گینه نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی دو کشور، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشوری غیرمتعهد که نه به شرق وابسته است و نه به غرب، ستود و گفت: ایران پیشرفتهای زیادی در عرصه های مختلف داشته است و می تواند در حوزه های مختلف بویژه در عرصه کشاورزی ، سدسازی و استخراج معادن به گینه کمک کند.

خوزه ماریو واز با تاکید بر اینکه از مستحکم شدن همکاری‌های دوجانبه استقبال می کند، افزود: این همکاری‌ها می‌تواند منافع دو کشور را بیش از پیش تامین کند و باید در عرصه های منطقه ای و بین المللی تقویت شود.