مجمع عمومی سازمان ملل؛

انتقاد نواز شریف از هند بر سر شکست مذاکرات کشمیر

پاكستان,هند

نخست‌وزیر پاکستان در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل از دولت هند به دلیل عقب‌نشینی از مذاکرات صلح برنامه‌ریزی شده بر سر منطقه مورد مناقشه کشمیر انتقاد کرد.

نخست‌وزیر پاکستان در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل از دولت هند به دلیل عقب‌نشینی از مذاکرات صلح برنامه‌ریزی شده بر سر منطقه مورد مناقشه کشمیر انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در ماه مه به دهلی نو سفر کرد تا در مراسم تحلیف نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور شرکت کند. این دیدار گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال بهبود روابط هند و پاکستان را پس از شش دهه درگیری تقویت کرد.

این درگیری‌ کهنه منجر شده است تا مرز این دو کشور به نظامی‌ترین مرز جهان تبدیل شود. این امیدها در ماه اوت و زمانی که هند اعلام کرد از مذاکرات صلح طراحی شده با دولت اسلام آباد خارج می‌شود، به بن بست رسید. طبق طرح پاکستان باید درباره مساله جدایی طلبان کشمیر پیش از نشست دو جانبه بحث و رایزنی می‌شد.

نواز شریف در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: از اینکه نشست در سطح وزیران خارجه هند و پاکستان از سوی دهلی نو لغو شد، واقعا ناامید شدیم. جامعه جهانی نیز به درستی به آن به چشم فرصت از دست رفته می‌نگرد. پاکستان با خطر بزرگ تروریسم مواجه است و ارتش پاکستان جان فشانی زیادی طی 13 سال گذشته برای مبارزه با تروریسم انجام داده است.

با این حال شریف ارتقای روابط با هند را اولویت سیاسی دولتش قرار داد و این اقدام به رغم مخالفت ارتش قدرتمند پاکستان و نهادهای امنیتی انجام شد. به گفته شریف، پاکستان می‌خواهد که اختلافات از طریق مذاکرات حل و فصل شود.

نارندرا مودی که امروز (شنبه) در مجمع عمومی سخنرانی خواهد کرد، پاکستان را به راه انداختن "جنگ نیابتی و یا تروریسم" در کشمیر متهم کرده است.

انتهای پیام

کد N518276