عراقچی:در مرحله نفسگیر مذاکرات هستیم/شرمن:در مذاکرات پیشرفت داشته ایم

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

عصر روز گذشته دیدار سه جانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

در این دیدار سه جانبه درباره آخرین تحولات مربوط به روند مذاکرات هسته ای گفت وگو و تبادل نظر شد. این نشست عصر امروز (جمعه) به وقت نیویورک ادامه خواهد یافت.

به گزارش ايرنا، امروز صبح سيد عباس عراقچي مذاکره کننده ارشد کشورمان گفت: مذاکرات هسته ای به نقطه نفس گیری رسیده است و دو طرف وارد بسیاری از جزییات شده اند. عراقچی افزود: مردم منتظر اخباری از این مذاکرات هستند اما در عین حال مشی ما پافشاری بر حقوق و عبور نکردن از خط قرمزها است. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه دو طرف هنوز در مسایل کلیدی نتوانسته اند به راه حل های مورد قبول دست یابند، اظهار داشت: هرگز میز مذاکره را رها نمی کنیم اما یک قدم هم از حقوق ملت ایران عقب نشینی نخواهیم کرد.

عراقچی تاکید کرد به هیچ وجه از حقوق هسته ای و خطوط قرمز عدول نمی کنیم و اگر با حفظ حقوق هسته ای و خطوط قرمز بشود راه حل هایی یافت که نگرانی ها را رفع کند آمادگی آن را داریم.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه ادامه داد: امیدوار بودیم در فرصت برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل مذاکرات هسته ای پیشرفت داشته باشد اما این اتفاق هنوز نیفتاده است.

ایران و گروه 1+5 مذاکرات خود را از 10 روز پیش در نیویورک از سر گرفته اند و دیدارهای دوجانبه و چندجانبه در این چارچوب انجام شده است.

در همين حال، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای این کشور از پیشرفت در گفت وگوهای هسته ای با ایران خبر داد. شرمن در گفت وگو با رسانه های آمریکایی با اشاره به اینکه حل و فصل مسایل هسته ای ایران می تواند به ایجاد زمینه های دیگر همکاری میان آمریکا و ایران منجر شود، ابراز امیدواری کرد که بتواند به ایران سفر کند و نتایج چنین همکاری هایی را از نزدیک ببیند.

شرمن در باره پیشرفت عمده در این مذاکرات گفت: همان گونه که باراک اوباما در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد ما یک موقعیت تاریخی داریم و این به عهده ایران و آمریکاست که از این موقعیت استفاده کنند.

وی اظهار داشت که اعضای گروه 1+5 که تحت رهبری کاترین اشتون مذاکرات را به عهده دارند می خواهند از برنامه هسته ای ایران ایران اطمینان حاصل کنند و مقام رهبری ایران هم در فتوای خود اعلام کرده اند که تهران هیچ گاه به دنبال سلاح اتمی نبوده است.

وی تاکید کرد در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پیشرفت هایی به دست آورده ایم و بسیاری از رهبران و وزرای خارجه کشورهای گروه 1+5 با ایران مذاکرات دوجانبه ای داشته و این مذاکرات به بهبود درک متقابل کمک کرده است.

شرمن در پاسخ به سووالی مبنی بر اینکه 'آیا ایران و گروه 1+5 برای رسیدن به یک 'توافق خوب' وقت کافی در هفته های آینده دارند؟ اگر این وقت کافی نباشد چه خواهد شد؟' تاکید کرد: ما متخصصانمان را به کار گرفته ایم، زیرا این یک توافق بسیار بسیار فنی است و موضوعاتی اینجا مطرح هستند که هیچ یک از ما در سطح سیاسی درک درستی از آن نداریم.

وی تصریح کرد: اما مهمترین بعد این توافق هم در همین جزئیات نهفته است. لذا کارشناسان ما و همه اعضای گروه 1+5 ظرف روزهای گذشته ساعت های بی شماری را صرف پرداختن به جزئیات این توافق کرده اند. یعنی حتی وقتی ما در سطح سیاسی به درک متقابلی می رسیم، تازه آن وقت باید کارشناسان ما به طور عمقی جزئیات را تجزیه و تحلیل کنند.

شرمن گفت: برای همین است که این فرآیند زمانبر و پیچیده است اما من اعتقاد دارم مذاکرات درحال پیشرفت هستند، هرچند که هنوز تصمیم های بسیار مهمی هستند که باید اتخاذ شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که 'اگر توافقی حاصل شود، آیا معلوم است که لغو بالقوه تحریم های جاری چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟' افزود: من فکر می کنم که حتی طرح اقدام مشترک که گام اول در مسیر دستیابی به یک توافق جامع محسوب می شد، مزایایی برای ایران به ارمغان آورده است. قطعات و خدمات صنایع خودروسازی و سرویس های هواپیماهای مسافربری به ایران عرضه شده اند، برخی از دارایی های مسدود شده ایران در حساب های بانکی بین المللی به ایران بازگشته اند بنابراین حتی تا همین جا هم زندگی عادی مردم از این بابت کمی بهبود یافته است.

شرمن ادامه داد: اما اگر توافق جامعی حاصل شود، بدان معنا خواهد بود که رابطه جهان با ایران به نحوی بنیادی متحول شده است. خب البته ابتدا تحریم ها تعلیق خواهند شد، اما من باید به شما بگویم، به محض اینکه ما تحریم های اصلی را تعلیق کنیم، که خیلی زود بعد از دستیابی به توافق خواهیم کرد، دنیا مثل سیلی به ایران سرازیر خواهد شد. بسیاری از هیات های بین المللی پیشاپیش به ایران سفر کرده اند.

وی گفت: مهم است که نشان داده شود که این توافق پایدار است و برای سالیان متوالی دوام خواهد داشت، زیرا ما اینجا تلاش داریم پیشینه اختلافات طولانی را حل و فصل کنیم.

وی در پاسخ به سووال خبرنگاران مبنی بر اینکه آمریکا می گوید گفت وگوهای مربوط به برنامه هسته ای ایران از اقدامات باراک اوباما در مورد ایجاد ائتلاف بین المللی علیه پیکارجویان داعش جداست. آیا واقعاً نمی توان هیچ گونه زمینه مشترکی برای این همکاری پیدا کرد؟، افزود: شکی نیست که ایران نیز نمی خواهد شاهد تداوم داعش باشد و فکر می کنم ما هر دو با هدف تضعیف و در نهایت نابودی داعش اقداماتی را به موازات هم انجام خواهیم داد. اما در اینجا نیز مذاکرات هسته ای که در مسیر دیگری جریان دارد، اثرگذار است، زیرا اگر ما بتوانیم موضوع هسته ای را حل کنیم، رابطه آمریکا، ایران و جامعه جهانی به شکل مطلوبی تغییر خواهد کرد، به نحوی که زمانی در آینده، ممکن است موضوعاتی باشند که ما بتوانیم با هم درباره آنها همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: من امیدوارم آن روز فرا برسد. ایران یک کشور خارق العاده است، با یک طبقه متوسط بسیار وسیع، با شهروندانی بسیار باهوش و تحصیلکرده که خدمات شایانی به جهان ارائه کرده اند و پیشینه طولانی از تمدن و فرهنگی درخشان.

شرمن گفت: من خیلی امیدوارم روزی فرا برسد که بتوانم به ایران سفر کنم، حتی به عنوان یک آمریکایی با مردم ایران آشنا شوم. ما شهروندان ایرانی - آمریکایی بسیاری داریم که فرهنگ پویایی دارند و ما منتظر روزهای بهتری هستیم.

2929

 

 

کد N517604