ملاقات هیأت رسانه‌ای مصر با امیرعبداللهیان

هیأت رسانه‌ای مصر متشکل از نویسندگان و اصحاب رسانه‌های گروهی این کشور، عصر روز چهارشنبه با حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین امیرعبداللهیان در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از توسعه مناسبات با قاهره، حضور همه احزاب، گروه‌ها و طیف‌های سیاسی را در روند مسالمت‌آمیز سیاسی در مصر برای کمک به توسعه و ایجاد ثبات و امنیت در این کشور، حائز اهمیت می داند.

معاون وزیر خارجه نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مصر را مبتنی بر عمق تاریخی، تمدنی و ادیانی مصر به عنوان کشوری مهم در جهان عرب و اسلام دانست و افزود: ایران، علاقمند به مشاهده مصر با ثبات، یکپارچه و پیشرفته بوده که در خور شان واقعی و تاریخی خود در منطقه و جهان اسلام ایفای نقش کند. بدیهی است که هیچ کشوری نمی‌تواند خلاء مصر را پر کند.

وی افزود: ما علاقمندیم مردم و دولت مصر با پشت سرگذاشتن شرایط و چالش‌های کنونی، نقش و جایگاه واقعی خود را برای کمک به حل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا نمایند.

معاون ظریف با انتقاد از رویکرد دوگانه کشورهای فرامنطقه‌ای در برخورد با موضوعات مردم‌سالاری و تروریسم، بر رویکرد و عملکرد صریح و شفاف کشورمان در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و نیز حمایت از مبارزه جدی و قاطع با پدیده شوم تروریسم در منطقه از جمله عراق و سوریه تاکید کرد.

وی ضمن تقدیر از مواضع مصر در مقابله با تروریسم و افراط گرایی در سوریه و عراق، لزوم همکاری و تعامل نزدیک بین کشورهای موثر در منطقه از جمله مصر و ایران برای ایجاد نوعی هم‌گرایی و همکاری جمعی در منطقه جهت مقابله با این پدیده را به دور از دخالت بیگانگان یادآور شد.

امیرعبداللهیان ایران و مصر را دو کشور مستقل و مهم در منطقه خواند و روند توسعه روابط در زمینه رایزنی و گفت‌وگوهای سیاسی و همچنین همکاری های اقتصادی و فرهنگی را رو به رشد ارزیابی نمود و بر تداوم و تقویت این همکاری‌ها تاکید کرد. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکار عملی برای تقویت این همکاری‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با مصر استقبال می کند.

معاون وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: گروه داعش محصول فعالیت اطلاعاتی پیچیده کشورهای غربی است و جهت ایجاد تفرقه بین سنی– سنی، شیعه – شیعه و سنی – شیعه طراحی شده است. به همین دلیل داعش در خدمت اهداف رژیم صهیونیستی عمل می‌کند. اکنون که آمریکایی‌ها ادعای مبارزه با این گروهک تروریستی را دارند، ما به اقدامات آن‌ها با شک و تردید نگاه می کنیم. آمریکایی ها به دنبال تضعیف ارتش های کشورهای اسلامی بوده‌اند و نقشه‌راه دشمنان منطقه برای تجزیه کشورهای اسلامی را توطئه جدید آن‌ها می‌دانیم.

امیر عبداللهیان در خصوص تحولات اخیر یمن گفت: ما با تمام طرف های یمنی ارتباط خوبی داریم و مشارکت آنها را در حکومت مفید می‌دانیم و بدین لحاظ از روند مصالحه سیاسی در این کشور حمایت می‌کنیم.

در این نشست اعضای هیات مصری به طرح دیدگاه‌های خود در زمینه تحولات منطقه ای و همچنین روابط ایران و مصر پرداخته و بر ضرورت توسعه روابط دو کشور تاکید کردند.

انتهای پیام

کد N516194