آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه:

گزینه نظامی روی میز دشمن نیست

سیاست داخلی,مکارم شیرازی

اسراف در همه چیز به خصوص آب حرام است/نسل جدید تاریخ جنگ را بداند/4هزار شهدای روحانی، افتخار روحانیت است/امروز بیشتر نصیحت‌ها تشریفاتی شده است.

یکی از مراجع تقلید شیعه در قم، با بیان این که توانمندی ارتش و سپاه به قدری است که کسی جرات نمی‌کند بگویند گزینه نظامی روی میز ‏است و با خجالت زدگی این گزینه را از روی میز برداشتند، اظهار داشت: امیدوارم همه خون شهدا را پاس بداریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت‌الله مکارم شیرازی صبح امروز «چهارشنبه 2 مهرماه» در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: باید برخی مسائل را نسل جدید بعد از ‏جنگ بدانند.

وی با بیان این که نسل های بعد از جنگ تحمیلی و نسل جدید، باید بدانند ‏برای حفظ این انقلاب، قربانی و فداکاری های زیادی شده است، خاطرنشان کرد: در جنگی که همه دشمنان ما، دست به دست هم ‏دادند، دشمن اصلی را علیه نظام جمهوری اسلامی تقویت کردند. ‏

این مرجع تقلید افزود: این جنگ نتایج درخشانی در برداشت، چرا که مقاومت هشت ساله سبب شد، تا نظام جمهوری اسلامی با قدرت و قوت باقی بماند و دست دشمنان از آب و خاک‏ مملکت کوتاه شود. ‏

وی با بیان این که وجود 4 هزار شهید روحانی در سال های دفاع مقدس، افتخار بزرگی ‏برای روحانیت محسوب می شود، تأکید کرد: این همه شهدای روحانی نشان از این دارد که روحانیت اگر می گفتند شهادت، خود ‏اولین کسانی بودند که عمل کردند؛ این در جواب کسانی است که می گویند، روحانیت خودشان نشستند و جوانان را ‏اعزام به جبهه ها کردند؛ این را بدانند که روحاینت همواره در خط مقدم مبارزه با دشمنان دین قرار دارد.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که دیگر نتیجه دفاع مقدس این بود که ما نیرومندترین ارتش، بسیج و سپاه را در خاورمیانه بدست آوردیم، گفت: اگر به دنبال دفاع مقدس نمی ‏رفتیم این ارتش، سپاه و بسیج با انبوه تولیدات و ادوات نظامی به روز را نداشتیم؛ به خاطر همین قدرت بالای ایران در منطقه، موجب شد تا دشمنان با شرم زدگی گزینه نظامی را از روی ‏میز بر دارند.

وی با بیان این که توانمندی ارتش و سپاه به قدری است که کسی جرات نمی کند بگویند گزینه نظامی روی میز ‏است و با خجالت زدگی این گزینه را از روی میز برداشتند، اظهار داشت: امیدوارم همه خون شهدا را پاس بداریم.

این مرجع تقلید خاطرنشان با تأکید بر این که رسانه های آلوده، کارهای خلاف تقوا و چراغ سبز نشان دادن به انواع ‏آلودگی ها، موجب نشوند خون های شهدا را از بین ببریم، گفت: همه باید دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس را حفظ ‏کنیم ودر گوشه و کنار آثار آن را از بین نبریم.‏

وی در بخش دیگری از سخنان خود به هشدارهای مسئولان کشور در خصوص خطر کم آبی اشاره و اظهار داشت: در مورد مساله کم آبی، اگربه ‏دستور اسلام عمل کنیم، اسرافی در بین نخواهد بود.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: اسراف در همه چیز به خصوص آب حرام است؛ چرا ماشین و ‏حیات و پیاده روها با آب شسته شوند؟ ‏

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تسلیت شهادت امام جواد(ع)، در تبیین شخصیتی امام نهم شیعیان، گفت: این امام همام از سن 9 سالگی جواب مسائل را به روشنی بیان می کردند که نشانه عظمت و مقام آن ‏حضرت است.‏

این مرجع تقلید تصریح کرد: امروز بیشتر نصیحت ها تشریفاتی شده است؛ همانطوری که امام جواد به شخص سئوال کننده ‏گفتند، آیا واقعا عمل می خواهی کنی، نصحیت کنم؟ آن شخص جواب داد بله و بعد امام نهم گفتند همیشه صبر و ‏استقامت در زندگی داشته باش؛ یعنی مشکلات اطاعت را با سختی ها باید تحمل کرد.

وی گفت: واقعا هم همیشه انسان باید صبور باشد، زیرا زندگی انسان همواره توام با مشکلات می باشد.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: بر اساس روایات، زندگی باید خالی از تشریفات باشد و علاوه بر آن، پذیرایی در عقد و عروسی ها و مسافرت های زیارت خانه خدا، همه باید ساده باشد.

وی در ادامه سخنان خو با بیان این که راه بهشت راه ترک شهوات است، تأکید کرد: جهنم در لابلای هوای نفس و شهوات بوده و ‏بهشت در ترک هوای نفس است؛ بدانید همواره در محضر خدا هستید، در بازار، پشت میزریاست، پشت ‏میله های زندان، این را همه باید بدانند در محضر خدا قرار دارند.

کد N515662