امضای نخستین سند کمیته مشترک سیاسی جمهوری اسلامی ایران و دولت کویت

سیاست خارجی

نخستین نشست کمیته سیاسی مشترک جمهوری اسلامی ایران و دولت کویت به ریاست معاونین وزرای خارجه دو کشور در تهران تشکیل شد و طی آن موضوعات دوجانبه و آخرین تحولات منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، خالد سلیمان جارالله قائم مقام وزارت خارجه و رئیس هیات کویتی با رو به رشد خواندن روابط دو کشور، بر اراده جدی دولت کویت برای توسعه روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها تاکید کرد.

وی با اشاره به نقش مهم و سازنده ایران در تحولات منطقه از جمله عراق و سوریه، خواستار همکاری با کشورمان در مبارزه با گروهک تروریستی داعش شد.

قائم مقام وزارت خارجه کویت همچنین با تاکید بر تهدیدات جدی گروه تروریستی داعش علیه کشورهای منطقه ، استمرار رایزنی و همکاری بین دو کشور در این خصوص را ضروری دانست.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه و رئیس طرف ایرانی کمیته سیاسی مشترک نیز در این نشست آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه روابط با کشور کویت و اجرای موافقتنامه ها و یادداشت تفاهم های امضاء شده بین دو کشور را اعلام نمود

 وی ضمن تایید اظهارات مقام کویتی در خصوص تهدیدات مشترک منطقه ای از جمله گروهک تروریستی داعش تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا خطر گروه تروریستی مذکور را به حامیان مالی و سیاسی آن و جهانیان گوشزد نموده بود و در حال حاضر نیز در مبارزه با آن هیچ گونه تردیدی به خود راه نداده و منتظر تصمیمات ائتلاف ها نخواهد ماند.

در ادامه این نشست صورت جلسه توافقات میان دو کشور به امضای طرفین رسید که حاوی توافق بر سر تداوم گفتگوها برای حل و فصل موضوع فلات قاره ، صدور گاز به کویت ، تسهیل صدور روادید برای اتباع ایرانی ، اجرایی کردن موافقتنامه های امنیتی ، گمرکی ، حمل و نقل هوایی ، زیست محیطی و جهانگردی ، تداوم سفر مقامات عالی دو کشور و رایزنی در خصوص مسائل مربوط به روابط دوجانبه در کلیه زمینه ها و امور منطقه‌ای است.

از سوی جمهوری اسلامی ایران حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه در امور عربی و آفریقا و از سوی دولت کویت خالد سلیمان جارالله قائم مقام وزارت خارجه کویت این صورت جلسه را امضاء کردند.