رییس جمهوری در جمع مدیران رسانه‌های آمریکا:

برقراری ثبات در سوریه بدون کمک به دولت مرکزی امکان پذیر نیست / باید ریشه های تروریسم را خشکاند

سیاست خارجی

رییس جمهوری در نشست با مدیران رسانه‌های امریکا با تاکید بر اینکه سوریه بیشترین آزار را از سوی تروریست ها متحمل شده است، تصریح کرد: مرزهای سیاسی، تروریست ها را راضی نمی‌کند و هر کجا هستند مردم را آزار می دهند، قانون را زیر پا می گذارند، خودسری می کنند و برخوردهای وحشیانه ای با زنان و کودکان دارند که همه اینها غیر قابل تحمل است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در دیدار مدیران رسانه‌های آمریکایی در نیویورک، گفت: دولت و مردم سوریه خواهان رهایی از دست تروریست‌ها هستند چرا که بیشترین آزار و صدمه را از این تروریست ها دیده‌اند.

رییس جمهوری در ادامه این پرسش را مطرح کرد که آیا این رفتار تناقض آمیز نیست که کشوری می گوید من در سوریه می‌خواهم با یک گروه تروریستی بجنگم و از سوی دیگر علیه دولت مرکزی گروه‌های مسلح و تروریستی ایجاد می کند؟

دکتر روحانی گفت: این رفتار تناقض آمیز قابل درک نیست که کشوری بگوید من با تروریسم مبارزه می کنم و همزمان از لحاظ سیاسی به گروههای مخالف دولت مرکزی یک کشور کمک و حتی عده ای را در خارج از کشور آموزش دهد و برای مبارزه و جنگ با دولت مرکزی به آن کشور بفرستد. این کار حتما به موفقیت منجر نخواهد شد.

رییس جمهوری همچنین در پاسخ به شبکه سی بی اس آمریکا در خصوص راه‌های مبارزه با تروریسم در سوریه، گفت: اول باید در این کشور ثبات برقرار شود و برقراری ثبات در سوریه بدون کمک به دولت مرکزی امکان پذیر نیست ولو اینکه نسبت به عملکرد این دولت انتقاداتی هم وجود داشته باشد.

دکتر روحانی با اشاره به برگزاری انتخابات در سوریه و حضور و رای مردم این کشور به دولت فعلی، افزود: باید ریشه های تروریسم را خشکاند و زمینه بازگشت آوارگان سوری از کشورهای همسایه نظیر ترکیه، عراق، اردن و لبنان را فراهم کرد تا این کشور امن و آرام شود.