سیسی در دیدار با کلینتون و همسرش: مصری‌ها از آمریکا خشگمین هستند

تسنیم نوشت:

رئیس جمهور مصر که به نیویورک سفر کرده است با «بیل کلینتون» رئیس جمهور اسبق آمریکا و هیلاری همسر وی دیدار و درباره اوضاع منطقه گفت وگو کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، «عبد الفتاح السیسی» در دیدار با کلینتون و همسرش اوضاع کنونی مصر را تشریح کرد و گفت که مصری ها از موضع آمریکا خشمگین هستند و احساس می کنند که حوادث عراق، سوریه و لیبی نیز یک توطئه است بدون اینکه مسئولان آمریکایی درباره آن توضیح دهند.
بر اساس این گزارش، السیسی در این دیدار بر ضرورت تشویق دولت کنونی آمریکا به شفافیت مواضع در قبال مصری ها تاکید کرد و افزود که انقلاب 30 ژوئن حاصل یک خیزش مردمی فراگیر بود و واشنگتن نیز باید از این زاویه با این اتفاق تعامل کند.
بر پایه این گزارش، در این دیدار اوضاع جماعت اخوان المسلمین نیز مورد بررسی قرار گرفت و کلینتون به السیسی گفت: ما اخوان المسلمین را نصحیت کردیم همچنانکه شما نیز این کار را کردید و ما همه چیز را برای آنها تشریح کرده و به آنها اعمال فشار کردیم اما آنها وضعیت و شرایط را درک نکردند.
دو طرف در این دیدار همچنین نقش جامعه مدنی در شرایط کنونی را بررسی کردند و السیسی نیز بر اهمیت ایفای نقش سازمان های جامعه مدنی و اهمیت نقش دولت تاکید کرد.
در همین رابطه یک منبع مسئول نزدیک به نهاد ریاست جمهوری مصر نیز گفت که آشتی با جماعت اخوان المسلمین و ادغام مجدد اعضای آن در عرصه سیاست هرگز صورت نخواهد گرفت مگر اینکه این گروه انقلاب 30 ژوئن و دستاوردهای سیاسی، حقوقی و قانون اساسی پس از آن را به رسمیت بشناسد و خشونت را کنار بگذارد.

5252

کد N513229