در گفت‌وگوی ایسنا با سفیر ایران در آنکارا مطرح شد:

توسعه مناسبات ایران و ترکیه در دولت داوود اغلو

ايران,تركيه

سفیر ایران در ترکیه با تاکید بر گسترش روابط تهران - آنکارا در دوره جدید با بیان این که داعش موجب ناامنی در مسیرهای حمل و نقل ترکیه به سوی بازارهای این کشور در عراق شده است و کامیون‌های ترکیه از مسیر ایران به عراق می‌روند، گفت: انتظار می‌رود تحولات جاری در منطقه از همه مهم‌تر طغیان تروریسم در عراق زمینه‌های همکاری بهتر ایران و ترکیه را فراهم کند.

سفیر ایران در ترکیه با تاکید بر گسترش روابط تهران - آنکارا در دوره جدید با بیان این که داعش موجب ناامنی در مسیرهای حمل و نقل ترکیه به سوی بازارهای این کشور در عراق شده است و کامیون‌های ترکیه از مسیر ایران به عراق می‌روند، گفت: انتظار می‌رود تحولات جاری در منطقه از همه مهم‌تر طغیان تروریسم در عراق زمینه‌های همکاری بهتر ایران و ترکیه را فراهم کند.

علیرضا بیکدلی، سفیر ایران در آنکارا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره روابط ایران و ترکیه در دولت داوود اوغلو گفت: سیاست خارجی ترکیه در دوران گذار با چالش‌هایی روبه‌رو است که برخی از این چالش‌ها ریشه در مداخلات خارجی در منطقه خاورمیانه دارد. دیپلماسی ترکیه نقش مهمی در رفع تهدیدهای ترکیه دارد و به نظر می‌رسد داوود اغلو نقش خود را این بار به عنوان نخست‌وزیر در حوزه دیپلماسی ترکیه حفظ خواهد کرد. اما آقای مولود چاووش اوغلو فرصت جدیدی برای سیاست خارجی ترکیه است که در شرایط بسیار پیچیده و حساسی کار خود را آغاز کرده است . من در گفت‌وگویی که با وی داشتم اظهار امیدواری کردم همان رابطه‌ای که داوود اوغلو در یک سال اخیر با وزیر خارجه ایران داشت ادامه پیدا خواهد کرد و او نیز تایید کرد.

او ادامه داد: تماس‌های مستمر و دوستانه مقامات دو کشور در برهه کنونی حایز اهمیت زیادی است. زیرا در شرایط کنونی که منطقه ما دستخوش مداخلات فراوان و تحولات سریع است این تماس‌ها موجب می‌شود تا دو طرف از هر گونه رفتار ابهام‌آمیز و سوء‌تفاهم فاصله بگیرند و بتوانند درک و برآورد دقیق‌تری از مواضع طرف دیگر داشته باشند. به نظرم روابط ایران و ترکیه در دوره جدید همانند گذشته در دو مسیر افزایش پیوندها و تلاش برای کاهش موانع از جمله موانع ناشی از تحریم‌ها در حوزه اقتصاد و موارد ناشی از مناقشات منطقه‌یی در حوزه خاورمیانه ادامه خواهد یافت.

این دیپلمات ایرانی درباره مواضع وزیر خارجه جدید ترکیه در قبال ایران نیز گفت: مواضع وی در چارچوب سیاست خارجی ترکیه خواهد بود و به نظرم از همکاری‌های دو جانبه با ایران حمایت خواهد کرد و برای یافتن زبان مشترک برای ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه، هم‌چنین همکاری در حوزه‌های دیگر منطقه‌یی و بین‌المللی با ایران تلاش خواهد کرد. مولود چاووش اوغلو در هفته‌های اول شروع به کارش بخش عمده‌ای از وقتش را به تحولات مربوط به تروریسم و تاثیر آن بر امنیت ترکیه اختصاص داده است.

ما رکورد 23 میلیارد دلار مبادلات تجاری را در اوج تحولات سوریه و مصر ثبت کردیم

بیکدلی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر روابط دو کشور در محیطی مخاطره‌آمیز رشد کرده است. ما رکورد 23 میلیارد دلار مبادلات تجاری و اقتصادی را در اوج تحولات سوریه و مصر ثبت کردیم و سفرهای مقامات عالی‌رتبه ما در این برهه انجام شده است. چون همکاری ایران و ترکیه برای هر دو کشور نفع متقابل و ملموس دارد دو طرف برای گسترش آن تلاش می‌کنند. به دلیل این که در ثبات منطقه پیرامون ایران و ترکیه تاثیر دارد با هم مذاکره می‌کنیم. چون در همگرایی مسلمانان و در آینده جهان اسلام نقش دارد دو طرف مراقبت می کنیم. دیپلماسی در حوزه عراق و سوریه مانند هندسه فضایی چند بعدی و پیچیده شده است. رفتار و مواضع باید بسیار سنجیده باشد و به فضای ابهام دامن نزند. داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرده است که اهداف چشم‌انداز ترکیه صرفا در محیط امن داخلی و محیط با ثبات پیرامون این کشور قابل دستیابی است.

کامیون‌های ترکیه از مسیر ایران به عراق می‌روند

طغیان تروریسم در عراق زمینه همکاری بهتر ایران و ترکیه را فراهم می‌کند

وی با تاکید بر این که توسعه و رشد ترکیه برون‌گراست، اضافه کرد: ثبات در محیط پیرامونی ترکیه یعنی همسایگان، شرط دستیابی به رشد اقتصادی مورد نیاز این کشور است. بر همین اساس من انتظار دارم تحولات جاری در منطقه از همه مهم‌تر طغیان تروریسم در عراق زمینه‌های همکاری بهتر ایران و ترکیه را فراهم کند. مثلا داعش موجب ناامنی در مسیرهای حمل و نقل ترکیه به سوی بازارهای عراق شده است و به همین دلیل کامیون‌های ترکیه از مسیر ایران به عراق می‌روند و روابط حمل و نقلی ما فرصت‌های جدیدی کسب کرده است.

سفیر ایران در ترکیه اظهار کرد: تهدیدهای تروریستی در سیاست خارجی ترکیه چالش‌هایی را ایجاد کرده که بر اقتصاد این کشور آثار مخرب داشته است. همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه اهمیت بیش‌تری یافته، اگر چه ترکیه به این دلیل که داعش شماری از دیپلمات‌های ترکیه را گروگان گرفته بود، نمی‌توانست آن‌طور که باید در مبارزه با تروریسم میدان‌داری کند اما زمینه برای همکاری‌های امنیتی گسترده‌تر میان دو کشور فراهم شده است.

مقامات ایران و ترکیه درحاشیه نشست سازمان ملل دیدار می‌کنند

در سه ماه پایانی سال 2014 حجم همکاری‌های بین‌المللی افزایش می‌یابد

بیکدلی در پایان با بیان این که حوزه‌های روابط دو کشور متنوع است، گفت: تداوم جریان روابط دوستانه و پیگیری و تحقق توافقات میان دو کشور نیازمند سفر مستمر مقامات و کارشناسان دو کشور است. در هفته‌های اخیر هیات‌هایی از دو طرف در حوزه‌های حمل و نقل، بهداشت و درمان، انرژی و تجارت و سرمایه‌گذاری رفت آمد داشته‌اند. منتظر هستیم دیدارهایی در سطوح بالای کشور در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل داشته باشیم. انتظار می‌رود فعالیت‌های دو کشور در ماه‌های آتی افزایش یابد.

انتهای پیام

کد N511576