گزارش تکمیلی از روند پیروزی اشرف غنی احمد زی در انتخابات افغانستان

اشرف غنی احمدزی,افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج دور دوم انتخابات را بدون ذکر جزئیات از جمله تعداد آرا و درصدی آن اعلام کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از بی بی سی ، احمدیوسف نورستانی رئیس این کمیسیون در نشست مطبوعاتی محمداشرف غنی احمدزی را به عنوان رئیس جمهوری اعلام کرد و نگفت که او چقدر رای برده است.
او همچنین از عبدالله عبدالله دیگر نامزد انتخابات به عنوان "رئیس اجرایی" نام برد و به هر دوی آنها تبریک گفت.

آقای نورستانی در سخنان خود از مشکلات امنیتی، بی‎ثباتی سیاسی، نبود فهرست رای‌دهندگان و شناسنامه‌های الکترونیک یادآور شد و افزود که این مشکلات وضعیت را برای برگزاری انتخابات شفاف دشوار کرد.

آقای نورستانی افزود: "بنا بر دلایل یاد شده، در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری (۲۴ جوزا/خرداد) تقلباتی که از جوانب مختلف به عمل آمده بود و هر دو تیم انتختاباتی آن را مطرح کردند، موجب مشکلات فراوان برای ملت عزیز ما گردید."

او در عین حال تاکید کرد با آن که آرای انتخابات به صورت بی‌سابقه‌ای بررسی شد، اما تفکیک کامل آرای پاک از آرای ناپاک دشوار بود.

ساعاتی قبل از اعلام نتیجه انتخابات از سوی آقای نورستانی، هردو نامزد در حضور رئیس جمهوری، رهبران جهادی و دیپلماتهای خارجی توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند.

این دو نامزد توافق کردند که نتایج انتخابات بدون ذکر جزئیات آماری از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود.

آنها در توافقنامه سیاسی خود تصریح کردند به آنچه که از سوی کمیسیون انتخابات به این صورت اعلام شود، احترام بگذارند.

در همین حال واحد مرکزی خبر از کابل گزارش داد:«احمد یوسف نورستانی» رییس کمیسیون انتخابات افغانستان عصر امروز در نشستی خبری گفت: کمیسیون انتخابات افغانستان ، اشرف غنی احمدزی را به عنوان رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان اعلام می کند و روند انتخابات ریاست جمهوری را به پایان می رساند.

وی بدون اشاره به تعداد آرای اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خاطرنشان کرد: در مرحله بازشماری آرای دور دوم ،  آرای یازده هزار و نهصد و چهل وپنج صندوق رای گیری معتبر شناخته شد و آرای یکهزار و دویست و شصت صندوق رای گیری باطل شد.

نورستانی افزود: کمیسیون انتخابات افغانستان آرای نه هزار و ششصد و هفتاد و هفت محل را بازشماری کرد.

وی اختصاص پست ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی را به عبدالله عبدالله تبریک گفت.

نورستانی ، ناامنی ،‌ آشفتگی اوضاع سیاسی و نبود فهرست رای دهندگان را از عوامل بروز تخلف و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دانست و گفت: تقلب و تخلف در انتخابات ریاست جمهوری از جوانب مختلف صورت گرفت و موجب بروز مشکلاتی برای افغانستان شد.

کمیسیون انتخابات افغانستان درصد آرای هر دو نامزد انتخابات را پس از بازشماری آرا و تعداد آرای باطل شده نیز اعلام نکرد و سخنگوی کمیسیون انتخابات ، اعلام جزئیات بیشتر دراین زمینه را به آینده موکول کرد.

امضا توافق نامه تشکیل دولت وحدت ملی

این توافقنامه که در آن سمت ریاست جمهوری به اشرف غنی داده شده، به ماه‌ها اختلاف بر سر نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که 14 ژوئن برگزار شد، پایان داد.

هرج و مرج سیاسی در ماه‌های اخیر در افغانستان نگرانی هایی از بی‌ثباتی بیشتر این کشور در شرایطی که بیشتر نیروهای خارجی آماده می شوند تا پایان سال 2014 این کشور را ترک کنند، بوجود آورده بود.

مراسم امضای این توافقنامه در کاخ ریاست جمهوری افغانستان که هنوز در اختیار حامد کرزای رئیس جمهور کنونی است، برگزار شد. این مراسم مستقیم از تلویزیون دولتی افغانستان پخش می شد و پس از توافقنامه، اشرف غنی احمدی زی رقیب خود عبدالله عبدالله را در آغوش کشید.

سخنگوی کرزای اعلام کرد اشرف غنی قرار است طی یک هفته آینده سوگند یاد کند.

وی افزود یکی از نخستین اقدامات رئیس جمهور جدید امضای توافقنامه دو جانبه امنیتی با آمریکا درباره حفظ گروه کوچکی از نظامیان خارجی در افغانستان پس از سال 2014 خواهد بود. مقامات دولت آمریکا و سازمان ملل متحد توافقنامه دولت وحدت ملی را برای رفع بن بست بر سر نتایج جنجال برانگیز انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم ژوئن ، میانجیگری کردند.

حامد کرزی: حکومت وحدت ملی تفاهمی افغانی است

رییس جمهور افغانستان گفت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری براساس یک تفاهم افغانی ، توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی را امضا کردند.

حامد کرزی در مراسم امضای توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی با تاکید براینکه طرح تشکیل حکومت وحدت ملی یک طرح افغانی است گفت: از امضای این توافقنامه خوشحال هستم.

وی امضای این توافقنامه را به نامزدهای ریاست جمهوری و مردم افغانستان تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد: صلح ، ثبات و ترقی نصیب مردم افغانستان شود.

توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی را روز یکشنبه عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی  نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پس از هفته ها مذاکره و گفتگو امضا کردند.

براساس این توافقنامه چهار صفحه ای که جزییات تقسیم قدرت در آن ذکر شده است ، پست های قوای مجریه و قضاییه به طور مساوی بین دو نامزد تقسیم خواهد شد.

همچنین رییس‌جمهور آینده ریاست کابینه ، بخش اجرایی و شورای وزیران را برعهده خواهد داشت.

براساس این توافقنامه ، لویه جرگه افغانستان باید تشکیل شود و قانون اساسی این کشور را باز نگری کند.

26149

کد N511064