ظریف در گفتگو با سی سی تی وی:

جایگزین توافق کنونی امری بدتر از آن خواهد بود/ به توافق جامع محتاطانه خوشبینم

ایران در جهان

وزیر امور خارجه ایران در ادامه مصاحبه های خود با رسانه های خارجی در نیویورک ضمن بیان خوش بینی محتاطانه نسبت به توافق جامع هسته ای عنوان داشت که جایگزین این توافق امری بدتر از آن خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، "محمد جواد ظریف" در مصاحبه با شبکه خبری سی سی تی وی، با اعلام این موضوع تاکید کرد که به مذاکرات هسته ای محتاطانه خوش بین است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: دلیل خوش بینی محتاطانه من این است که همه می‌دانند جایگزین یک توافق، بدتر خواهد بود. توافقی که تحت هر شرایطی تعداد قابل توجهی منتقد در همه پایتخت ها خواهد داشت؛ اینجا در ایالات متحده، در ایران، در اروپا، اما احتمالا بیشترین میزان مخالفت در واشنگتن و تهران خواهد بود.

قرار است مشروح این مصاحبه فردا دوشنبه منتشر شود.

ظریف پیش از این گفتگو، در مصاحبه با با شبکه پی بی اس در پاسخ به این پرسش که "آیا ایران مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 در روز 24 نوامبر را تمدید کرده و یا به توافق پایدار در این زمینه دست می یابد؟" گفت: نمی گویم که 24 نوامبر روز قیامت بوده اما باید تمام تلاش خود را برای دستیابی به توافق نهایی بکار بگیریم زیرا اقدامات ما تاثیر مهمی بر آینده منطقه و درک دو ملت نسبت به یکدیگر دارد.

ظریف در رابطه با حملات هوایی غرب در عراق علیه داعش گفت: معتقدم که جامعه جهانی باید این موضوع را درک کند که داعش بک تهدید مشترک بوده و نیازمند پاسخ جمعی است.

ظریف در پاسخ به این  پرسش که "اگر دولت ایران در پی متقاعد کردن جامعه جهانی نسبت به نیت صلح آمیز هسته ای خود است، چرا با سطح پایین تر سانتریفیوژها که آمریکا و غرب اصرار دارند موافقت نمی کند؟" گفت: ما اینجا نیستیم که تصمیمات آمرانه را بپذیریم و تنها برای گفتگو در این باره که چگونه می توان این کار را به بهترین نحو انجام دهیم، به اینجا آمدیم اما مخالف پذیرش هر گونه تعداد سانتریفیوژ تحمیلی هستیم.