آصفری: داعش چراغ سبز ترور را از آمریکا گرفته است ‌

آمريكا,داعش

‌آصفری با تأکید بر حضور آمریکا و زمینه‌سازی ایجاد ناامنی در منطقه توسط این کشور گفت: داعش تاکنون با چراغ سبز آمریکا دست به اقدامات تروریستی زده است.

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، با تأکید بر اینکه امنیت خاورمیانه بحث مهم و حساسی است، اظهار کرد: تأثیری که کشورهای منطقه در تأمین امنیت پایدار خاورمیانه دارند را کشورهای دیگر به هیچ عنوان ندارند.

وی تصریح کرد: حضور کشورهای غربی در منطقه به اسم امنیت صرفاً به جهت تأمین منافع خودشان است و به دنبال این هستند تا با ایجاد ناامنی و قرمز کردن وضعیت فضای منطقه منابع ارزشمند خاورمیانه را به یغما ببرند.

آصفری هماهنگی، همفکری و همراهی کشورهای منطقه را لازمه تأمین امنیت عنوان کرد و گفت: با ایجاد امنیت قطعاً می‌توان مقابل اختلاف‌افکنی در منطقه را گرفت و این امر صرفاً با همراهی کشورها محقق می‌شود.

وی حضور موشک‌های رژیم صهیونیستی در خطوط مرزی ترکیه و همچنین حضور ناوگان آمریکا در آب‌های آزاد خلیج فارس را نشانه وجود منبعی ارزشمند در منطقه عنوان کرد و افزود: حضور غربی‌ها به هیچ عنوان لزومی ندارد اما، صرفاً برای در اختیار داشتن این منافع و رسیدن به منابع موجود، به اسم تأمین امنیت در خاورمیانه حاضر شده‌اند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان تأکید کرد: حضور این کشورها در منطقه چیزی جز ناامنی را به دنبال نداشته است. بخش اعظمی از تهدیدات امروز موجود در خاورمیانه به دلیل حضور آمریکایی‌هاست. در بحث گروهک‌های تروریستی می‌توان کاملاً به این امر پی برد.

وی با اشاره به سابقه گروهک‌های تروریستی در خاورمیانه گفت: گروهک‌های تروریستی چون داعش زمانی شکل گرفته‌اند که آمریکا در منطقه حضور داشته است. اوج شکل‌گیری داعش مربوط به سال‌های 2003 تا 2006 و دقیقاً همزمان با حضور آمریکایی‌ها در منطقه و عراق است. داعش این حضور را غنیمت شمرد و با چراغ سبز آمریکایی‌ها دست به اقدامات تروریستی زده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سفر وزیر دفاع به ترکمنستان گفت: این سفر تعامل هرچه بیشتر را رقم خواهد زد چراکه پس از استقلال این کشور همواره روابط مطلوبی بین دو کشور حاکم بوده است و این سفر اتحاد بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

آصفری اضافه کرد: این چنین تعاملاتی امنیت در منطقه خزر را فراهم خواهد کرد و اجازه حضور کشورهای دیگر را نیز نخواهد داد.

انتهای پیام

کد N509593