استقبال ‌کری از همکاری با ایران در مبارزه با داعش

ايران,عراق,آمريكا,جان كري,داعش

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی روز دوشنبه به طور غیرمستقیم از همکاری با ایران در مبارزه با نیروهای داعش در عراق استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری، وزیر امور خارجه‌ آمریکا در گفت‌وگو با کتی کوریک، خبرنگار گلوبال نیوز یاهو درباره‌ همکاری با ایران در مبارزه با داعش در عراق گفت: چالشی در ایجاد ثبات در منطقه به وجود آمده است. این چالش موجود به طور حتم برای عراق نیز مساله ساز بوده زیرا این یک گروه تروریستی است. اجازه بدهید پیش از گفت‌وگو و هرگونه اعلام ببینیم که آیا ایران می‌خواهد با آمریکا همکاری کند یا نه.

در اظهارات جان کری نشانه‌هایی مبنی بر همکاری با ایران در بعد نظامی درعراق برای شکست نیروهای داعش به عنوان یک خطر موجود دیده می‌شود.

به نوشته شبکه خبری ان.بی.سی جان کری روز جمعه گفت: ایران نقشی در ائتلاف بین المللی در مبارزه علیه دولت اسلامی (داعش) دارد. این اظهارات در حالی بیان می شود که رییس جمهور ایران هرگونه ائتلاف به رهبری آمریکا را مضحکانه اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر حضرت آیت الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری به منظور نشان دادن دروغ‌گویی آمریکایی‌ها برای مبارزه با داعش، جزئیاتی را از پشت پرده این ماجرا بیان کردند.

ایشان گفتند: در همان روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما در عراق می‌خواهد که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در خصوص داعش داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم و گفتم، در این قضیه ما با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده‌ای دارند و چگونه امکان دارد که در چنین شرایطی ما با آمریکایی‌ها همکاری کنیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان چند روز پیش وزیر امور خارجه آمریکا و اعلام این موضوع که ما از ایران برای ائتلاف بر ضد داعش دعوت نمی‌کنیم، خاطرنشان کردند: همین وزیر امور خارجه آمریکا، شخصاً به آقای دکتر ظریف درخواست داده بود که بیایید در قضیه داعش با ما همکاری کنید اما دکتر ظریف درخواست او را رد کرده بود.

ایشان افزودند: حتی معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم که یک زن است و همه او را می‌شناسند، در مذاکرات با آقای عراقچی، بار دیگر این درخواست را تکرار کرد اما آقای عراقچی نیز درخواست وی را رد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آمریکا در خصوص مبارزه با داعش، گفتند: اکنون آنها به دروغ می‌گویند که ما ایران را در ائتلاف شرکت نخواهیم داد در حالی که ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنین ائتلافی اعلام کرده بود.

انتهای پیام

کد N508403