توافق دولت اوکراین با مخالفان برای صلح

اروپا,روسيه,اوكراين

کی‌یف و نیروهای مخالف اوکراین معاهده‌ای را با هدف توقف فعالیت‌ها و اقدامات نظامی در شرق اوکراین پس از مذاکرات مینسک، بلاروس امضا کردند.

کی‌یف و نیروهای مخالف اوکراین معاهده‌ای را با هدف توقف فعالیت‌ها و اقدامات نظامی در شرق اوکراین پس از مذاکرات مینسک، بلاروس امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، امضای این توافقنامه باعث ایجاد منطقه‌ای حائل می‌شود و براساس این توافقنامه تمامی سربازان و مزدوران نظامی باید از این منطقه خارج شده و پروازهای شناسایی برفراز مناطق شرقی اوکراین باید متوقف شود.

لئونید کوچما، رئیس جمهور پیشین اوکراین به خبرنگاران و در پی مذاکرات صلح مینسک گفت: این توافق نامه 9 بند دارد، نخست توقف استفاده از سلاح توسط دو طرف درگیر در اوکراین، دوم، توقف تشکیل واحدهای جدید نظامی از 19 سپتامبر سال جاری میلادی و سوم ممنوعیت استفاده از هرگونه سلاح و اقدامات خصمانه.

در این توافق ایجاد یک منطقه حائل 30 کیلومتری و ممنوعیت پرواز هواپیماهای نظامی برفراز شرق اوکراین بجز برای هواپیماهای سازمان امنیت و همکاری اروپا گنجانده شده است. همچنین سربازان اوکراینی باید تمامی توپخانه‌ و آتشبار خود را به 15 کیلومتری منطقه درگیری در شرق منتقل کنند.

رئیس جمهوری پیشین اوکراین گفت: تمامی مزدوران خارجی باید از شرق اوکراین خارج شوند و این جزئی از قرارداد امضا شده است. ما توافق کرده‌ایم که تمامی این افراد که توسط هر دو طرف به کار گرفته شده‌اند، باید عقب نشینی کنند.

همچنین دو طرف متعهد شدند تا به تبادل اسرا ادامه دهند.

از سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز خواسته شده تا بر پایبندی هر دو طرف درگیر در اوکراین به تعهداتشان نظارت داشته باشد. بنابراین، ناظران این سازمان به منطقه اعزام خواهند شد.

الکسی کاریاکین، نماینده منطقه خودمختار لوهانسک با اعلام اینکه نشست صلح مینسک، کاملا متفاوت بود گفت 500 ناظر سازمان امنیت و همکاری در اروپا قرار است برای نظارت به تداوم آتش بس در شرق اوکراین به کشور سفر کنند.

انتهای پیام

کد N508376