زمانی قمی در گفت‌وگو با ایسنا:

عارف همراه اصلاح‌طلبان است/تعامل اصلاح‌طلبان با دولت یک راهبرد و نه یک تاکتیک است

دولت,انتخابات,اصلاح‌طلبان

یک عضو بنیاد باران با بیان این‌که اصلاح طلبان با حفظ هویت خود به دنبال تعامل با حاکمیت و جریان‌های رقیب هستند، اظهار کرد: اصلاح طلبان به دنبال تکرار تجربه موفق انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هستند.

محمود زمانی قمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اظهارات اخیر خاتمی درباره استراتژی تعامل اصلاح طلبان با حاکمیت و جریان‌های رقیب، اظهار کرد: تاکنون اصلاح طلبان با حفظ هویت خود با همه جریان‌هایی که دل در گرو توسعه اسلام و کشور داشته تعامل کرده و از این پس نیز این تعامل را ادامه می دهند.

وی در ادامه اظهار کرد: ما در این تعامل از مبانی و هویت خود عدول نمی‌کنیم اما مشی اصلاح طلبی حکم می‌کند که تعامل را جدی بگیریم. اصلاح طلبان در سال 92 بزرگترین مشارکت را برای شکل‌گیری این دولت داشتند. علت همراهی اصلاح طلبان با آقای روحانی هم این بود که بین شعارها و سیاست‌های اعلامی وی و سیاست‌های اصلاح طلبی یک هم‌پوشانی وجود داشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین با بیان‌ این‌که اصلاح طلبان در سال 92 مهمترین راهبرد خود را نجات کشور از سیاست‌های اجرایی دولت نهم و دهم می‌دانستند، افزود: توده‌های مردم هم با این خواست همراه بودند و اصلاح طلبان نیز از برنامه‌های دولت حمایت کرده و پس از استقرار دولت، اصلاح طلبان از حامیان اصلی دولت محسوب شدند. برای اصلاح طلبان تعامل با دولت یک راهبرد و نه یک تاکتیک است.

زمانی قمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که اصلاح‌طلبی تعامل با رقبا را امری منطقی می‌داند، تأکید کرد: اصلاح طلبان خود را مجمکوعه‌ای از حاکمیت می‌دانند و برای اصلاح سیستم تلاش کرده و پیشنهادهای خود را ارائه می‌کنند. اصلاح طلبان برای تعامل با ارکان نظام و حاکمیت پیشقدم هستند زیرا این روند را به سود اصلاحات می‌دانند. اصلاح طلبان تلاش می‌کنند که حتی تندروها را به مسیر اعتدال بازگردانند. زیرا در این صورت هم‌افزایی بیشتری میان نیروهای سیاسی کشور ایجاد می‌شود.

این عضو بنیاد باران با تأکید بر این‌که اصلاحات برای به انزوا رفتن ریشه‌های تندروی تلاش می‌کند، خاطرنشان کرد: به هر میزان که مشی اصلاح طلبی و اعتدال‌گرایی رواج پیدا کند، افراط‌گرایی به حاشیه می‌رود. حوادث منطقه‌ای و تاریخی نشان داده که به سود همه است که جامعه به سمت اعتدال و عقلانیت پیش رود.

وی با اشاره به این‌که معیار اصلاح‌ طلبان برای تعامل با سایر جریان‌ها حفظ هویت اصلاح طلبی است، گفت: ما از همه ابزارهای خود برای تعامل با جریان‌های رقیب استفاده می‌ کنیم. ما خط قرمزی جز هویت خود نداریم. ما حتی با افراط‌گرایان نیز تعامل می‌ کنیم اما مشی آنها را نمی‌پذیریم بلکه در مسیر خود گام برمی داریم.

این فعال سیاسی با بیان این‌که اصلاحات در انتخابات 92 تعاملی را با اصولگرایان منطقی و معتدل ایجاد کرد، افزود: این اصولگرایان با اصلاح طلبان هم‌صدا شدند. تحلیل من این است که در انتخابات پیش روی مجلس همین‌ تعامل به صورت قوی‌تری از سوی اصلاح طلبان طراحی می‌شود. البته هنوز در این باره برنامه خاصی تدوین نشده است.

این عضو بنیاد باران در ادامه اظهار کرد: مردم همانند انتخابات ریاست جمهوری خواهان تغییر سیاست‌های دولت نهم و دهم در زمینه قانون‌گذاری نیز هستند پس اصلاح طلبان باید سطح تعامل خود را با دولت افزایش دهند زیرا اکثر مردم مشی اصلاحات و اعتدال را می‌پذیرند.

استاندار استان ایلام و کهگیلویه و بویراحمد در دوران اصلاحات با اشاره به اظهارات خاتمی درباره ضرورت اتحاد در اردوگاه اصلاح طلبان، افزود: از نظر من شرایط برای اتحاد اصلاح طلبان وضعیت بهتری از سال 92 ایجاد شده است. اصلاح طلبان نتیجه اتحاد را در پیروزی آقای روحانی دیدند. بنابراین ما به دنبال تکرار این تجربه موفق هستیم. به نظر من اصلاحات آمادگی بهتری برای اتحاد دارد و چهره‌های شاخص و تأثیرگذار اصلاح ‌طلب نیز بر اتحاد تأکید دارند.

زمانی قمی درباره صحت اخباری مبنی بر دلخوری و گلایه ‌عارف از اصلاح طلبان، گفت: عارف به هیچ وجه از اصلاح طلبان دلخور نیست بلکه همراه اصلاح طلبان و در جریان همه تصمیمات اصلاحات است. ما با توجه به شرایط پیش رو تصمیم می‌گیریم و متحد هم تصمیم می‌گیریم.

وی در ادامه با بیان این‌که عارف با مشی اخلاقی و اصلاح طلبانه وارد عرصه سیاست شده و رابطه بسیار خوبی با بزرگان اصلاحات دارد، خاطرنشان کرد: اکنون برای تعیین مصداق‌های انتخابات مجلس زود است.

وی در پایان افزود: با توجه به رخدادهای فراوانی که پیش رو داریم و عوامل مختلفی که در انتخابات تأثیرگذار هستند ما سال آینده شاهد بحث‌های انتخاباتی و تعیین مصادیق خود می‌شویم.

انتهای پیام

کد N508210