ابتکار: آلودگی هوا در افزایش سکته های قلبی و مغزی نقش موثری دارد

بنزين,وزارت بهداشت,معصومه ابتکار,آلودگی هوا

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آلودگی هوا تاثیری مستقیم و موثری بر افزایش غلظت خون و در نتیجه افزایش سکته های قلبی و مغزی دارد.

به گزارش سرویس محیط زیست ایسنا، معصومه ابتکار در پنل بررسی نقش آلودگی هوا و عوامل محیطی در بروز بیماری های قلبی و غیرقلبی ، با اشاره به گستره و تاثیر وسیع محیط زیست در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سلامت و بهداشت مردم، گفت: نمی توان چنین ارتباط وسیعی را نادیده گرفت.

وی با تقسیم بندی آلودگی هوای کشور به دو گروه آلودگی های ناشی از احتراق سوخت و گرد و غبار، اظهار داشت: متاسفانه شاهد شدت یافتن آلودگی گروه دوم یا آلودگی ناشی از گرد و غبار هستیم که بخش عظیمی از آن از سوی همسایه غربی ما عراق و چند کشور دیگر است و قسمتی از آن نیز متاسفانه منشاء داخلی دارد.

وی افزود: آلودگی ناشی از گرد و غبار بسیاری از شهرها و حتی روستاهای کشور به طور مثال روستاهای سیستان و بلوچستان را درگیر معضلات جدی کرده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر سلامت مردم، همچنین افزایش مرگ و میر مردم، گفت: اگرچه در محاسبه مرگ و میر عوامل متعددی نقش دارد و نمی توان نقش مستقیم عاملی را بررسی کرد ولی متاسفانه طبق آمار موجود تنها در تهران، روزانه شاهد مرگ تعداد زیادی به واسطه آلاینده pm2.5 هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان مخاطرات استفاده بیش از حد استاندارد از بنزن و سایر ترکیبات حلقوی در بنزین، یادآور شد: به واسطه عدم نظارت و افزایش این نوع ترکیبات در بنزین توزیعی سال های گذشته در کشور، شاهد اثرات نامطلوب بر سلامت مردم و افزایش شدید آلودگی هوا در کشور بودیم.

این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: آلودگی هوا تاثیری مستقیم و موثری بر افزایش غلظت خون و در نتیجه افزایش سکته های قلبی و مغزی دارد.

ابتکار با یادآوری مصوبه دولت تدبیر و امید در قالب برنامه جامع کاهش آلودگی هوا (اردیبهشت ماه 1393)، گفت: خوشبختانه به واسطه تاکید رئیس جمهور یازدهم بر حفظ سلامت مردم و استانداردسازی سوخت، همچنین همکاری خوب وزارت نفت در این خصوص، بنزین پتروشیمی به طور کامل از چرخه سوخت توزیعی کشور حذف شد و بنزین یورو 4 و استاندارد بر اساس اولویت بندی انجام شده تا پایان سال در سراسر کشور توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به توزیع بنزین استاندارد در تهران، کرج، اراک و تبریز، اظهار داشت: اتفاق خوب دیگر در حوزه سوخت، کاهش میزان گوگرد سوخت گازوئیل از 10 هزار ppm به حدود 150 ppm بود که این تغییرات تاثیری محسوس در بهبود هوا و سلامت مردم داشته است.

معاون رئیس جمهور با اعلام خبر به اجرا گذاشته شدن استاندارد یورو 4 در ساخت خودروها پس از مقاومت چندساله خودروسازان و تاثیر آن بر کاهش آلودگی هوا، افزود: البته هنوز کارهای بسیاری باید انجام شود تا شاهد هوایی مطلوب و سالم برای مردم کشور باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مردم و مشارکت عمومی و تخصصی آن ها را یکی از ارکان مهم کاهش آلودگی هوا دانست و اضافه کرد: دولت نقش سیاست گذاری دارد و موظف به تامین زیرساخت ها است اما مردم نیز می توانند با اقداماتی همچون استفاده کمتر از خودوری شخصی، استفاده از حمل و نقل عمومی، معاینه فنی دقیق و منظم خودروهای شخصی خود و بسیاری اقدامات دیگر دولت را در حل این چالش یاری برسانند.

بنابراین گزارش، یوسف رشیدی سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست که از دیگر سخنرانان این پنل بود، با اشاره به افزایش ناگهانی و بسیار فراتر از حد استاندارد ذرات معلق در هوای کشور در سال 88، گفت: این تغییر محسوس و ناگهانی تاثیر بسیاری بر سلامت مردم داشت.

سرپرست مرکزملی هوا و تغییراقلیم سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد:خواب آلودگی، گیجی، سردرد، ناهشیاری، تحریک پوست، چشم‌ها وسیستم تنفسی، اختلالات خونی،اثر بر مغز استخوان و کم خونی،خون‌ریزی بیش ازحد،اختلالات کروموزومی،آسیب به سیستم ایمنی وسرطان خون ازجمله اثرات سوء بنزن است.

وی تأکید کرد: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت،بنزن برای انسان سرطان‌زا بوده و هیچ سطح ایمنی برای مواجهه با آن توصیه نمی‌شود. همچنین به گزارش دپارتمان بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، بنزن از سال 1980 در نخستین گزارش مواد سرطان‌زا قرار گرفته است.

سرپرست هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با موثر خواندن حذف بنزین پتروشیمی‌ها در کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: سال گذشته ۳ روز هوای پاک داشتیم که این تعداد در سال جاری دو برابر یعنی به ۶ روز رسید و همچنین تعداد روزهای ناپاک کمتر شد.

رشیدی افزود: بر اساس مصوبه دهم اردیبهشت ماه سال 93 هیات دولت، مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست بنزین توزیعی در کلان شهرهای کشور را بررسی و هر سه ماه یکبار وضعیت را اعلام کند که بر این اساس اولین نتیجه آنالیز بنزین توزیعی در چهار کلان شهر کشور مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه آن در خصوص مطابق بودن با استانداردهای یورو 4 رضایت بخش بود.

وی ادامه داد: پارامترهای اندازه گیری شده شامل میزان بنزن ، آروماتیک و اولفین ها است که در حد استاندارد بودند. زیرا میزان استاندارد بنزن یک درصد ، آروماتیک 35 درصد و اولفین ها 18 درصد است که بررسی ها نشان داد این میزان در تهران به ترتیب زیر یک درصد، درحد استاندارد و 3 درصد است.

رشیدی گفت: در کرج نیز این پارامترها در حد استاندارد بود و در اراک آروماتیک در حد استاندارد و بنزن زیر حد استاندارد را نشان می دهد.

این مقام مسئول همچنین از کاهش محتوای گوگرد بنزین از 300ppm به زیر 50 ppm، کاهش محتوای گوگرد دیزل از 7000ppm به زیر 50 ppm خبر داد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست توجه ویژه ای به استانداردسازی سوخت دیزل و توزیع آن در کلانشهرها با گوگرد کمتر از 40 ppm (طبق مصوبه 10/2/1393 هیأت وزیران) دارد و بر اساس همین مصوبه، استفاده از فیلتر ذرات جهت جلوگیری از انتشار ذرات سرطان زای خروجی از خودروهای دیزلی سنگین اجباری شده است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست تکمیل اجرای طرح کهاب (کاهش، هدایت و انتشار بخارهای بنزین) در کشور شامل مخازن، تانکر و نازل جایگاه را یکی دیگر از اقدامات بسیار موثر در خصوص کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت مردم دانست.

انتهای پیام

کد N507950