حملات جنگنده‌های آمریکا به پایگاه داعش در موصل/ حمله تروریست‌ها به یک زندان ناکام ماند

ایسنا نوشت:

در حالی که جنگنده‌های آمریکایی یک پایگاه آموزش نظامی گروه داعش را در جنوب شرق موصل هدف قرار دادند، نیروهای امنیتی عراق موفق شدند تلاش گروهی تروریست را برای حمله به زندان "العداله" در شمال بغداد ناکام بگذارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، جنگنده‌های آمریکایی در حملات جدید خود به مواضع گروه داعش در عراق یک پایگاه آموزش نظامی این گروه در جنوب شرق موصل را هدف قرار دادند که موجب ویرانی دو ساختمان داعش و منهدم کردن تجهیزات و خودروهای زرهی این گروه شد و به این ترتیب تعداد حملات جنگنده‌های هوایی آمریکا به مواضع داعش در عراق از آغاز اوت گذشته تاکنون به 176 حمله رسید.

در این حمله که در منطقه "حمام العلل" در موصل رخ داد و پایگاه آموزش نظامی جوانانی را که اخیرا به گروه داعش پیوسته‌اند، هدف قرار داده بود، ده‌ها تن از افراد مسلح داعش کشته شدند.

منابع امنیتی در بغداد اعلام کردند که جنگنده‌های آمریکایی مقر اصلی گروه داعش در جنوب موصل را هدف قرار دادند که موجب کشته شدن داعشی و زخمی شدن بیش از 50 تن دیگر شد.

فرماندهی عملیات الانبار نیز اعلام کرد که نیروهای امنیتی عملیات نظامی گسترده‌ای را برای پاکسازی اطراف شهر فلوجه در غرب بغداد از گروه داعش آغاز کردند.

عبدالکریم خلف، سخنگوی وزارت کشور عراق نیز در خصوص عدم حضور نیروهای زمینی آمریکا در عراق گفت: نیروهای عراقی به تنهایی قادرند به اهداف خود در مقابله با داعش برسند؛ آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند حملات هوایی علیه داعش را گسترش دهند، این مساله نقش سرنوشت‌سازی در جگ علیه داعش دارد.

از سوی دیگر هلکورد حکمت، سخنگوی رسمی وزارت پیشمرگ‌ها اعلام کرد که تعداد مشاوران و کارشناسان نظامی آمریکایی که به اقلیم کردستان آمده‌اند به بیش از 300 مشاور و کارشناس می‌رسد و ماموریت آن‌ها آموزش نظامی نیروهای پیش مرگ برای استفاده از سلاح‌های جدید آمریکایی جهت مقابله با داعش است.

حکمت خاطرنشان کرد: نظامیان آمریکا از آغاز جنگ علیه داعش در اقلیم کردستان حضور داشته‌اند اما در حال حاضر تعداد آن‌ها در اربیل افزایش نیافته است و تاکنون هیچ گونه تدابیر یا اقداماتی از سوی واشنگتن در اربیل برای آغاز عملیات گسترده بین‌المللی علیه داعش صورت نگرفته اما قرار است واشنگتن پایگاه نظامی در اربیل ایجاد کند و اولین اقدام برای ایجاد این پایگاه احداف فرودگاه نظامی برای جنگندهایی است که به پایگاه‌های داعش حمله می‌کنند.

وی تاکید کرد: پایگاه نظامی آمریکا در اقلیم کردستان پایگاه نیروهای زمینی آمریکایی نیست بلکه پایگاه‌ هوایی است.

یک منبع مسئول در نیروهای پیش مرگ نیز اعلام کرد که برخی جنگنده‌های آمریکایی در حال حاضر در اقلیم کردستان حضور دارند و آماده اجرای حملات هوایی علیه پایگاه‌های داعش هستند.

یک فرمانده نظامی آمریکایی نیز اعلام کرد که درگیری‌ها در مرکز منطقه "الیوسفیه" با حمایت جنگنده‌های ارتش عراق و آمریکا پایان یافته و نیروهای عراقی موفق شدند این منطقه را از اعضای داعش پاکسازی کنند و ده‌ها تن از نیروهای داعش از رود فرات فرار کردند.

همچنین شورای استانداری الانبار اعلام کرد که حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق با تشکیل "نیروهای گارد ملی" در استان الانبار برای مقابله با گروه داعش موافقت کرده است.

این در حالی است که در پی درگیری‌ها میان گروه داعش و افراد مسلح قبایل عراق در منطقه "الضلوعیه" در استان صلاح الدین 30 تن از جمله 28 داعشی کشته شدند.

همچنین بخش‌هایی شمالی شهر صلاح الدین در معرض خمپاره‌های حاوی کلر از سوی گروه داعش قرار گرفت. مسئولان سیاسی و رسانه‌ای دولت عراق نیز خواهان اتخاذ اقدامات برای حمایت از شهروندان عراق و مانع شدن از استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه آن‌ها شدند.

از سوی دیگر فدریکا موگرینی، وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرد که گروه داعش تهدیدی علیه تمامی مسلمانان و تمامی کشورهای عربی است.

وی گفت: کشورهای اروپایی به روش‌های مختلف از طریق ارسال سلاح یا ارسال کمک‌های بشردوستانه برای عراقی‌ها به دولت بغداد برای مقابله با داعش کمک می‌کند.

در همین راستا سعد معن، سخنگوی فرماندهی بغداد نیز اعلام کرد که نیروهای عراقی تلاش تروریست‌ها را برای حمله به زندان "العداله" در شهر الکاظمیه در شمال بغداد، ناکام گذاشتند.

وی گفت: زندان العداله در معرض شلیک چندین خمپاره قرار گرفت اما نیروهای امنیتی موفق شدند که کنترل اوضاع را در دست گرفته و دو تروریست را بازداشت کنند.

به گفته سعد معن در حملاتی که به اطراف این زندان صورت گرفت هشت تن کشته و 60 تن دیگر زخمی شدند.

از سوی دیگر پارلمان عراق به ریاست سلیم جبوری در نشست روز پنج شنبه، دادن رای اعتماد به وزرای کشور و دفاع را به شنبه موکول کرد.

5252

کد N507940