دستور کار کمیسیون‌های تخصصی در هفته آینده:

حضور 7 وزیر دولت در جلسات کمیسیون‌ها

سیاسی

وزرای اطلاعات، علوم، آموزش و پرورش، کار، کشور، صنعت و دادگستری مهمان جلسات هفته آینده کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان و ارائه گزارش به اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس هستند.

وزرای اطلاعات، علوم، آموزش و پرورش، کار، کشور، صنعت و دادگستری مهمان جلسات هفته آینده کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان و ارائه گزارش به اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس هستند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا،‌ اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در جلسات هفته آینده خود علاوه بر رسیدگی به شکایات واصله به این کمیسیون برای انتخاب هیات رییسه این کمیسیون نیز تشکیل جلسه خواهند داد.

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس نیز در هفته آینده طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس را در دستور کار دارد.

اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 نیز در هفته آینده، بررسی مواد طرح و لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و طرح اصلاح برخی از قوانین در راستای حمایت از تولید ملی را در دستور کار خواهند داشت.

رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تعیین تکلیف طرح‌های اصلاح برخی از قوانین در راستای حمایت از تولید ملی، مواد ارجاعی از طرح و لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و طرح حمایت از تولید ملی در شرایط ویژه اقتصادی کشور نیز در دستور کار کمیسیون مشترک رفع موانع تولید رقابت‌پذیر قرار دارد.

اعضای کمیسیون آموزش مجلس در جلسات هفته آینده خود میزبان وزیر اطلاعات جهت بررسی برخی از تایید صلاحیت‌ها خواهند بود.

انتخاب ناظرین شورای عالی آموزش و پرورش، دعوت از رییس دانشگاه آزاد جهت بررسی موضوع کمیت و کیفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و بررسی لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون اصلاح تاسیس و اداره مدارس غیردولتی از دیگر دستور کارهای جلسات هفته آینده کمیسیون آموزش خواهد بود.

نمایندگان عضو کمیسیون آموزش در ادامه جلسات هفته آینده خود طرح اصلاح قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را مورد بررسی قرار می‌دهند. وزرای علوم و آموزش و پرورش نیز برای ارائه گزارش عملکرد و بررسی برنامه‌های سال تحصیلی جدید مهمان کمیسیون آموزش خواهند بود.

اعضای کمیسیون آموزش همچنین طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی را مورد رسیدگی قرار می‌دهند.

بررسی لایحه یک فوریتی الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و طرح یک فوریتی الحاق یک تبصره به قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش نیز در دستور کار جلسات کمیسیون اجتماعی مجلس خواهد بود.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در هفته آینده برای پاسخگویی به سوالات جمعی از نمایندگان در کمیسیون اجتماعی حضور می‌یابد.

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در جلسات هفته آینده تقاضای سید هادی حسینی نماینده قائم شهر مبنی بر تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مسکن را مورد بررسی قرار می‌دهند.

رسیدگی به موضوع دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده، انتخاب نماینده کارگروه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و انتخاب 5 نفر از اعضای کمیسیون جهت عضویت در کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح حمایت از تولید ملی در شرایط ویژه اقتصادی از دیگر دستورکارهای جلسات کمیسیون اقتصادی در هفته آینده خواهد بود.

اعضای این کمیسیون همچنین لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را مورد رسیدگی قرار می‌دهند.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در جلسه روز یکشنبه آخرین اخبار و تحولات منطقه را با حضور مسئولین ذیربط مورد بررسی قرار می‌دهد.

کارگروه‌های این کمیسیون نیز لایحه تسری موادی از قانون استخدام نیروی انتظامی به کارکنان ارتش و سپاه، لایحه عضویت ایران در موسسه استاندارد کشورهای اسلامی، لایحه موافقت‌نامه ایران و ترکیه در مورد استفاده مشترک از دروازه مرز زمینی اسندره و سرو و طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را در دستور کار دارند.

اعضای کمیسیون انرژی مجلس نیز در جلسات هفته آینده لایحه‌ یک فوریتی الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را با حضور مسئولین و کارشناسان وزارت اقتصاد، نفت ، نیرو، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی، معاونت برنامه ریزی و مرکز پژوهش‌های مجلس را مورد رسیدگی قرار می‌دهند.

کمیسیون انرژی همچنین ضمن بررسی اساسنامه شرکت ملی نفت ایران در مورد طرح یک شوری اجازه سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی به استفاده از انرژی خورشیدی اتخاذ تصمیم خواهند کرد.

رسیدگی به طرح تاسیس سازمان‌های استانی توسعه عمران دریا و ساحل، طرح الزام سازمان تامین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان مشمول قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت براساس دو سال آخر بیمه‌پردازی سنوات ارفاقی و لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت نیز در دستور کار جلسات هفته آینده کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواهد بود.

کارگروه‌های این کمیسیون نیز بررسی چگونگی تخصیص منابع بانکی و طرح شفاف‌سازی اعلام کتبی نمرات، رتبه و نتایج نهایی آزمون‌های استخدامی به داوطلبان را در دستور کار دارند.

اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نیز طرح نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور، طرح حمایت از سلامت و حقوق جانبازان بالای 50 درصد و لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را در دستور کار جلسات هفته آینده خود دارند.

ارائه گزارش رئیس سازمان بیمه سلامت و رئیس سازمان نظام پزشکی کشور نیز در دستور کار جلسات هفته آینده کمیسیون بهداشت قرار دارد.

اعضای کمیسیون بهداشت همچنین نمایندگان پیشنهادی برای عضویت در شورای عالی نظام پزشکی و ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات را در جلسات هفته آینده انتخاب می‌کنند.

اعضای کمیسیون شوراها نیز در هفته آینده طرح امکان‌سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور را در دستور کار دارند.

بررسی لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و بررسی طرح بازنگری قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز از دیگر دستورکارهای جلسات هفته آینده کمیسیون شوراها خواهد بود.

وزیر کشور نیز در هفته آینده برای پاسخگویی به سوالات جمعی از نمایندگان در کمیسیون شوراها حضور می‌یابند.

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در هفته آینده بررسی لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و لایحه تصویب اصلاحات اساسنامه کنوانسیون و آیین‌نامه کلی کنفرانس‌ها، مجامع و جلسات اتحادیه بین‌المللی مخابرات را در دستور کار دارند.

بررسی لایحه عضویت ایران در موسسه استاندارد کشورهای اسلامی نیز از دیگر دستورکارهای جلسات هفته آینده کمیسیون صنایع خواهد بود.

وزیر صنعت نیز در هفته آینده برای پاسخگویی به سوالات جمعی از نمایندگان در کمیسیون صنایع حضور می‌یابد.

بررسی لایحه زیست‌محیطی، بررسی طرح تاسیس سازمان‌های استانی توسعه عمران دریا و سواحل و بررسی عملکرد شش ماهه وزارت راه و شهرسازی از جمله دستورکارهای جلسات هفته آینده کمیسیون عمران خواهد بود.

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس هم در هفته آینده دو نفر از اعضای کمیسیون را برای عضویت در هیات امنای کتابخانه‌های عمومی کشور انتخاب خواهند کرد.

معارفه دبیرکل جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کل کشور و ارائه برنامه‌های وی نیز در دستور کار جلسات هفته آینده کمیسیون فرهنگی قرار دارد.

پیگیری تصمیمات اعضای کمیسیون در سفرهای استانی به مازندران، گلستان و لارستان و بررسی لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت از جمله دستورکارهای دیگر کمیسیون فرهنگی در هفته آینده خواهد بود.

بررسی طرح ممنوعیت به کارگیری سلاح سرد و بررسی لایحه تصویب اساسنامه مرکز منطقه‌ای دستگاه‌های مبارزه با فساد کشورهای عضو اکو نیز در دستور کار جلسات هفته آینده کمیسیون قضایی خواهد بود.

رسیدگی به سوال جمعی از نمایندگان از وزیر دادگستری نیز هفته آینده در دستور کار کمیسیون قضایی قرار دارد.

کارگروه‌های کمیسیون قضایی نیز در هفته آینده لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، طرح اصلاح موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و طرح الحاق یک بند به قانون جرایم رایانه‌ای را مورد رسیدگی قرار می‌دهند.

اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در هفته آینده ضمن بررسی لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، طرح حمایت از احداث، تجهیز، نوسازی و مدیریت مساجد و لایحه عضویت ایران در موسسه استاندارد کشورهای اسلامی را مورد بررسی قرار می‌دهند.

رسیدگی به لایحه موافقت‌نامه ایران و ترکیه در مورد استفاده مشترک از دروازه‌های مرز زمینی اسندره و سرو نیز هفته آینده در دستور کار کمیسیون کشاورزی قرار دارد.

اعضای کمیسیون کشاورزی همچنین در جلسات هفته آینده گزارش هیات تحقیق و تفحص از سازمان چای کشور و گزارش هیات تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت صنعت در خصوص واردات کالاهای استراتژیک را استماع می‌کنند.

نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی همچنین از چهارشنبه تا جمعه برای بازدید از استعدادهای بخش کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست استان گیلان و جنگل های اسالم به این استان سفر می‌کنند.

انتهای پیام

کد N506842