یوسفی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا:

دلبستگی به دنیا و خانواده جان‌دادن را سخت می‌کند

مرگ,اسلام,دين

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم، گفت: یکی از عواملی که باعث می‌شود لحظه جان‌دادن آسان شود، زندگی زاهدانه در این دنیاست یعنی به مقداری که نیاز داریم وسایل مورد نیاز خود را داشته باشیم تا دلبسته این دنیا نباشیم.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم، گفت: یکی از عواملی که باعث می‌شود لحظه جان‌دادن آسان شود، زندگی زاهدانه در این دنیاست یعنی به مقداری که نیاز داریم وسایل مورد نیاز خود را داشته باشیم تا دلبسته این دنیا نباشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که «در احادیث اسلامی به لحظه جان دادن انسان که لحظه بسیار سختی است، تاکید زیادی شده است» اظهار کرد: انسان بر اثر دلبستگی که به این دنیا دارد و به حالات طبیعی و مادی خو گرفته جدا شدن از آنها برای او دشوار است و باعث می‌شود به سختی، از دنیا و متاع دنیوی دل بکند.

وی تصریح کرد: عامل بعدی که باعث می‌شود انسان از جان دادن بترسد این است که او دارد به یک سفری دائمی می‌رود و نمی‌داند آنچه را که انجام داده مورد رضای الهی بوده یا نه، یعنی کفه پاک و صالح او بر اعمال ناصالح او برتری دارد یا خیر. چون نمی‌داند این ندانستن باعث می‌شود که لحظه جان دادن برای او سخت و سنگین باشد.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم، خاطرنشان کرد: بحث بعدی که باعث می‌شود انسان به سختی جان دهد دلبستگی به خانواده، فرزندان و نزدیکان است.

یوسفی‌مقدم گفت: یکی از عواملی که باعث می‌شود لحظه جان دادن آسان شود، زندگی زاهدانه در این دنیاست یعنی به مقداری که نیاز داریم وسایل مورد نیاز خود را داشته باشیم تا دلبسته این دنیا نباشیم. برای انسانی که عابد است دنیا و ظواهر آن جلوه‌گری نمی‌کند.

وی همچنین ادامه داد: انسان باید بداند که انیس و مونس او فقط خداوند است و انسان تنها می‌میرد، تنها وارد قبر می‌شود و به تنهایی باید پاسخ بدهد. دلبستگی او به دنیا و خانواده و فرزندان باید به حدی باشد که خداوند دستور داده و علاقه بیشتر از آن مجاز نیست و باعث سختی در لحظه جان دادن می‌شود.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم، افزود: اگر انسان بداند که در پیشگاه خداوند فقط اعمالش کارآیی دارد لحظه جان دادن برای او آسان‌تر می‌شود. انسان باید در این دنیا به واجبات مقید باشد و ترک محرمات کند. تقوا را پیشه کند و از خوردن حرام و هر چیز شبهه‌ناکی دوری گزیند.

یوسفی‌مقدم خاطرنشان کرد: آنهایی که سبکبال هستند به راحتی جان می‌دهند سبکبالی یعنی از دنیا به قدر نیازمان برداشت کنیم و بدانیم که این دنیا برای رفتن و گذر است و نه برای استقرار. توشه‌ای برگزینیم که در آخرت به کارمان آید.

وی در پایان گفت: سوره عصر با تمام کوتاهی‌اش پرمحتوا است. این سوره مدیریت زندگی را به انسان یاد می‌دهد. یکی از عواملی که باعث می‌شود سکرات موت آسان شود، مدیریت در زندگی است. باید بدانیم هر چیزی فناپذیراست جز ایمان به خدا و عمل صالح. اگر انسان این‌گونه زندگی کند دیگر سکرات موت برای او به‌وجود نمی‌آید و به راحتی و با سبکبالی به درگاه خداوند پرواز می‌کند.

انتهای پیام

کد N506767