۰
مقتدایی:

روحانیون، مناطق محروم را دریابند

  • ۳بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
حوزه علميه,آيت‌الله مقتدايي,دين

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها با کمبود روحانی روبرو هستند و این خلاء باید با هجرت روحانیون از قم به شهرستان‌ها برطرف شود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها با کمبود روحانی روبرو هستند و این خلاء باید با هجرت روحانیون از قم به شهرستان‌ها برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله مرتضی مقتدایی، شب گذشته در نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، در سالن آفتاب مسجد مقدس جکمران، با اشاره به جایگاه عالمان دین و نقش بی بدیل آنان در حفظ دین و دینداری مردم، گفت: براساس روایتی از امام هادی(ع) اگر علما نبودند مردم از دین خارج می‌شدند.

وی، تفقه در دین و تهذیب نفس را از اصلی‌ترین رسالت‌های حوزویان برشمرد و با انتقاد از افرادی که می‌گویند حوزه به لحاظ علمی و تهذیبی تنزل یافته و از این مسئله سوء‌استفاده می‌کنند، گفت: حوزه باید روز به روز در عرصه‌های علمی و تهذیبی رشد داشته باشد و اگر خدای ناکرده افتی هم وجود داشته، با تحقیق و آسیب شناسی دقیق مرتفع گردد. مجمع نمایندگان می‌تواند این مسائل را رصد و پیگیری کند.

ابه گزارش ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز، این عضو مجلس خبرگان در ادامه با تاکید بر لزوم هجرت روحانیون از قم به شهرستان‌ها، تصریح کرد: برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها با کمبود روحانی روبرو هستند و این خلاء باید با هجرت روحانیون برطرف شود. در گذشته در هر استانی یک عالم محور قرار می‌گرفت، ولی اکنون این‌گونه نیست و در این زمینه احساس خلاء می‌شود.

قائم مقام جامعه مدرسین حوزه تبلیغ دین و معارف اهل بیت(ع) را از ضرورت‌ها خواند و بیان کرد: رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که طلاب و روحانیون باید برای تبلیغ به شهرستان‌های خود بروند. مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه باید در این راستا تلاش و برنامه‌ریزی لازم را داشته باشد.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در ادامه با اشاره به جایگاه و ظرفیت‌های مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه، گفت: نمایندگان مجمع باید از مشکلات حوزه‌های استان و شهرستان خود اطلاع داشته باشند و طرح‌ها و مشکلات را به جامعه مدرسین، شورای عالی و مدیریت حوزه منتقل کنند، تا برای رفع آنها برنامه ریزی و اقدام شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه نیز در این نشست، با ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های مجمع، گفت: مجمع نمایندگان در راستای تحقق آرمان‌های امام راحل، رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید و ایجاد ارتباط بیشتر طلاب و فضلا با بزرگان حوزه، جامعه مدرسین، شورای عالی و مدیریت حوزه فعالیت می‌کند.

وی با اعلام این‌که «مجمع از 202 نفر نماینده از اساتید، معاونان و افراد مؤثر در حوزه تشکیل شده است که رابط رسمی میان بدنه و مقامات عالی حوزه هستند» ارتقاء سطح علمی حوزه، مبارزه با افکار سیاسی منحرف، ایجاد زمینه رشد و شکوفایی طلاب، اصلاح و تنظیم برنامه‌های آموزشی، کمک به گسترش معارف اسلامی و ... را از جمله وظایف این مجمع خواند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه همچنین به ظرفیت‌های این مجمع اشاره کرد و یادآور شد: افزود: این مجمع تاکنون تنها 20 درصد توان و انرژی خود را به منصه ظهور رسانده و تلاش ما، به فعلیت رساندن تمام ظرفیت‌های مجمع نمایندگان با حمایت مراجع عظام تقلید، جامعه مدرسین، شورای عالی و مدیریت حوزه است، در این راستا حدود 25 طرح به شورای عالی ارسال شده که اجرایی یا در حال برنامه‌ریزی است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.