دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در نیویورک

مذاکرات هسته ای

نخستین مرحله از دیدار های ایران و گروه ۱+۵ در قالب هفتمین دور از مذاکرات هسته ای از ظهر امروز و در ناهار کاری با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  وزیر امور خارجه که برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در نیویورک به سر می برد  گفت : پیش از آغاز نشست های عالی رتبه شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان  ،  دیدارهایی با اعضای گروه 1+5 به طور دوجانبه و گروهی انجام می شود . دکتر ظریف افزود: این مذاکرات با دیدار ظهر چهارشنبه با کاترین اشتون آغاز و در ادامه جلسات به صورت  دو جانبه ادامه خواهد یافت  .

امروز ؛ آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در نیویورک
ظریف همچنین با اشاره به برگزاری نشست مدیران سیاسی گروه 1+5  گفت : نشست مدیران سیاسی 1+5  روز جمعه برگزار می شود .
وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت : جلساتی هم با گروه های مطالعاتی و اتاق های فکر در نیویورک برنامه ریزی شده است که در روزهای آینده و قبل از ورود آقای رئیس جمهور برگزار خواهیم کرد .
یاد آور می شود عصر امروز و صبح فردا جلسات دو جانبه بین ایران و کشورهای 1+5 برگزار و فردا عصر 27 شهریور نیز مذاکرات ایران و گروه 1+5 برگزار خواهد شد.  ایران و گروه 1+ 5 در مذاکرات وین 6 که تیر ماه برگزار شد ، نتوانستند به علت برخی اختلافات به توافق برسند ، به همین علت توافق اولیه ژنو را به مدت چهار ماه یعنی تا سوم آذر تمدید کردند. ایران بار ها تاکید کرده است : در صورت حسن نیت طرف مقابل رسیدن به توافق در مدت مقرر ممکن است .
در آستانه این مذاکرات، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  روز دوشنبه در وین پایتخت اتریش محل برگزاری سومین نشست شورای حکام در سال 2014 در مورد اجرای پادمان‌های آژانس در ایران گفت: آژانس به نظارت بر انحراف نداشتن مواد هسته‌ ای اعلام شده از سوی ایران تحت موافقت‌نامه پادمان جامع ادامه می‌دهد.
آمانو در بیانیه خود تصریح کرد: ایران سه گام از پنج اقدام عملی مورد توافق در چارچوب همکاری‌ها با آژانس را اجرایی کرده و رایزنی‌ها در مورد گام‌های باقیمانده را نیز آغاز کرده است.مجموعه این اقدامات نشان می دهند که ایران برای رسیدن به توافق نهایی درباره موضوع هسته ای مصمم است و پس از توافق درباره برنامه اقدام مشترک یا همان توافق هسته ای ژنو که در 24 نوامبر 2013 امضا شد، گام های اعتمادساز برداشته است. اما آمریکا و همپیمانان کاخ سفید به ویژه رژیم صهیونیستی که تنها دارنده سلاح اتمی در خاورمیانه است همچنان می کوشند با اتهام سازی و امنیتی کردن برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، فعالیت های هسته ای ایران را نظامی جلوه دهند.
کد N505625