/گزارش– آسوشیتدپرس/

کشور کوچک قطر و نقش بسیار بزرگ در استراتژی جنگی آمریکا

« درست چند کیلومتر دورتر از جایی که مظنونین تروریستی سابق زندان گوانتانامو در قطر نگهداری می‌شوند،‌ جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه هوایی "العدید" قطر در جنگ جهانی علیه تروریسم به پرواز در می‌آیند.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی خبری می‌نویسد: «این تضاد نشان می‌دهد که چرا کشور کوچک اما غنی قطر یکی از بازیکنان جالب توجه و مهم در چیزی است که باراک اوباما،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید یک "جنگ بزرگ برای متوقف کردن و نهایتاً‌ نابودی شبه نظامیان داعش در عراق و سوریه" است.

قطر به عنوان یکی از شرکای نظامی آمریکا نقش بسیار بزرگی ایفا می‌کند. اوباما به صورت علنی از قطر به خاطر میانجی‌گری‌اش در توافق مناقشه‌آمیزی که در مه سال جاری میلادی منجر به آزادی بو برگدال،‌ گروهبان ارتش آمریکا از چنگال طالبان شد،‌ قدردانی کرده است. این رویداد در ازای آزادی پنج تن از مقامات ارشد طلبان که سال‌ها در زندان گوانتانامو واقع در کوبا محبوس بودند، صورت گرفت. قطر به اوباما تعهد داده که این پنج مقام ارشد طالبان را به مدت یکسال تحت نظر بگیرد و پس از آن،‌ آن‌ها آزادند تا این کشور را ترک کنند. دولت اوباما قطر را به خاطر نقشش در تضمین آزادی پیتر تئو کورتیس، گروگان افراطی نیز مورد تحسین قرار داده است.

اما قطر به عنوان یکی از حامیان گروه‌های افراطی بدون توجه به نارضایتی واشنگتن نیز مشهور است. تعدادی از قانون گذاران در کنگره آمریکا،‌ قطر را به حمایت مالی از شبه نظامیان داعش متهم می‌کنند اما وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که واشنگتن هیچ سند و مدرکی در این باره ندارد.

مقامات قطر در دوحه فوراً‌ درباره این نظریه اظهار نظر نکرده‌اند، اما دولت این کشور صریحاً حمایت از داعش را رد کرده است. خالد بن محمد العطیه،‌ وزیر امور خارجه قطر ماه گذشته میلادی گفت که کشورش به هیچ وجه از گروه‌های افراطی همچون داعش حمایت نمی‌کند.

تحلیل گران غربی می‌گویند: قطر هر از گاهی تلاش می‌کند تا میان تمایلش برای برقراری روابطی خوب با آمریکا و اقداماتش برای حفظ نفوذ بیشتر در داخل یک اقدام تعادلی ناشیانه انجام دهد.

دنییل بنجامین، هماهنگ کننده سابق مسائل مقابله با تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا که در حال حاضر مدیریت مرکز "Dartmouth's Dickey" برای درک و شناخت بین‌المللی را به عهده دارد‌، می‌گوید: قطر همیشه به دنبال این دیدگاه است و این واقعاً‌ بهترین راه است که می‌تواند این مساله را توضیح دهد. قطر با داشتن روابط بسیار وسیع و گسترده،‌ خودش را در مرکز تمامی مسائل قرار داده است.

قطر به خالد مشعل،‌ رهبر تبعیدی حماس، یکی از سازمان‌های فلسطینی که از سوی آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی تلقی می‌شود، پناه داده است. اما قطر به روابط خود با اسرائیل، دشمن حماس و همچنین گروه‌های اسلامی همچون اخوان‌المسلمین که کشورهای حوزه خلیج فارس همچون عربستان سعودی قدرت تحمل آن را ندارند، نیز ادامه داده است.

میشل فلورنوی،‌ معاون سابق وزیر دفاع آمریکا در سیاست و مدیر اجرایی مرکز "امنیت جدید آمریکا" می‌گوید: قطر یک کشور کوچک و غنی است که تلاش می‌کند تا نفوذ 360 درجه خود را حفظ کند. آن‌ها جلوی شرط بندی‌های خودشان را می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا مطمئن شود که با آمدن هر کس در راس امور خاورمیانه،‌ آن‌ها همچنان نفوذ خود را داشته باشند.

از سوی دیگر قطر جزو 10 کشوری است که در چند روز گذشته به صورت علنی اعلام کرد که از تعهد اوباما برای توقف و نابودی کامل داعش حمایت می‌کند. این 10 کشور متعهد شدند تا موج مبارزان خارجی و حمایت مالی از این شبه نظامیان را متوقف، با ایدئولوژی افراط‌گرایانه آن‌ها مخالفت و کمک‌های بشر دوستانه فراهم کنند. برخی از آن‌ها نیز پیشنهاد داده‌اند تا در حملات هوایی تحت رهبری آمریکا به شبه نظامیان داعش بپیوندند.

قطر صحرایی است که از شبه جزیره عرب در مرکز خلیج فارس بیرون آمده است. این کشور توسعه روابط نظامی نزدیک خود با آمریکا را در جریان جنگ خلیج فارس در سال 1991 میلادی آغاز کرد. درست چند هفته پس از آنکه نیروهای آمریکا در آوریل سال 2003 میلادی دولت بغداد را سرنگون کردند، فرماندهی مرکزی آمریکا مرکز عملیات هوایی منطقه‌ای خود را از پایگاه هوایی "شاهزاده سلطان" در عربستان سعودی به پایگاه هوایی " العدید" در چند کیلومتری دوحه،‌ پایتخت قطر منتقل کرد.

قطر همچنین یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات پیشرفته آمریکا است. به طور مثال قطر در ژوئن سال جاری میلادی یک بسته‌ی توافق 11 میلیارد دلاری را برای خرید هلی کوپترهای جنگنده آپاچی ساخت آمریکا و تسلیحات دفاع هوایی پاتریوت و جاولین امضا کرد.

اگرچه قطر میزبان پایگاه‌های نظامی آمریکا است اما واشنگتن را وادار کرده تا علناً‌ اذعان نکند که ماموریت‌های نظامی خود را از پایگاه هوایی "العدید" انجام می‌دهد. رهبران قطر نیز همانند دیگر متحدان در خلیج فارس نمی‌خواهند تا پنتاگون حقیقت را افشا کند چرا که نسبت به اینکه با واشنگتن بسیار صمیمی دیده شوند،‌ تردید دارند. آمریکا نیز از این خواسته تبعیت کرده و از تأیید علنی این مساله که بمب افکن‌های " B-1" و دیگر جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه هوایی العدید قطر عملیات خود را انجام می‌دهند،‌ امتناع کرده است. با این وجود این یک حقیقت آشکار است که هواپیماهای آمریکا از این پایگاه پروازهای شناسایی،‌ سوخت گیری‌ها و دیگر ماموریت‌های خود را بر فراز عراق انجام می‌دهند.

نیروی هوایی آمریکا به صورت علنی اذعان کرده که هواپیماهای باری C-130,C-17 از پایگاه هوایی العدید در اوت سالی جاری میلادی به عنوان یک ماموریت بشر دوستانه، آب و مواد غذایی را برای ایزدی‌های بی خانمان شده در اطراف کوه‌های سنجار در عراق از آسمان به زمین انداخته‌اند.

با این حال فلورنوی می‌گوید:‌ قطر نباید فکر کند که آمریکا هرگونه اقدام دوحه را برای حمایت از گروه‌های افراط گرا تحمل می‌کند.

او می‌افزاید:‌ قطر نباید بر قدرت خود درخصوص میزبانی ارتش آمریکا بیش از حد حساب کند. پایگاه هوایی العدید یک تاسیسات بسیار مفید است اما برای ما تنها پایگاه نیست. نقل مکان از این پایگاه به یک پایگاه هوایی دیگر برای آمریکا غیر ممکن نیست. در نتیجه الان زمان مناسبی برای قطر است تا با دقت استراتژی‌های خود را بازبینی کند.

یکی از معاونان کنگره آمریکا می‌گوید: تعدادی از قانون گذاران ارائه این در خواست برای انتقال هواپیماهای آمریکایی به یک پایگاه دیگر را آغاز کرده‌اند. این موضوعی نیست که دولت اوباما فعالانه در حال بررسی آن باشد. اما برخی ازاعضای کنگره می‌پرسند که آیا آمریکا باید در کشوری که به حمایت از حماس و افراط گرایان متهم است، پایگاه هوایی داشته باشد و توافق تسلیحاتی جدید با آن امضا کند؟»

انتهای پیام

کد N505117