هشدار جدی دیوید کامرون به اسکاتلندی‌ها

نخست‌وزیر انگلیس در آستانه رفراندوم استقلال اسکاتلند با لحنی تند گفت که اسکاتلندی‌ها یا باید به جدایی‌ از انگلیس رای منفی بدهند و یا با تبعات شوم و مهلک آن روبرو شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در سفر به اسکاتلند که ممکن است آخرین سفر وی به این منطقه پیش از رفراندوم روز پنج‌شنبه باشد، قول داد که در صورتی که اسکاتلندی‌ها با جدایی از انگلیس مخالفت کنند، اختیارات بیشتری به آن‌ها بدهد.

وی گفت: سر، قلب و روح ما می‌خواهد که شما با ما بمانید. استقلال یک جدایی آزمایشی نیست بلکه یک طلاق دردناک خواهد بود. در آن صورت هیچ راه بازگشتی وجود نخواهد داشت.

کامرون خطاب به صدها تن از حضار در آبردین، سومین شهر بزرگ اسکاتلند که اکثراً افراد سالخورده بودند، گفت که در صورت جدایی مساله پرداخت حقوق به چالش تبدیل خواهد شد.

در همین حال هزاران تن از مردم لندن با برگزاری راهپیمایی از اسکاتلندی‌ها خواستند تا اتحاد 307 مساله با انگلیس را حفظ کنند و پرچم‌های اتحاد به دست داشتند و پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آن‌ها نوشته بود: "اسکاتلند دوستت داریم، نرو".

در شرایطی که رفراندوم استقلال در 18 سپتامبر برگزار می‌شود، آمریکا نیز خود را وارد این مساله حساس کرد و ابراز امیدواری کرد که بتواند "روابط ویژه" را با انگلیس "متحد" حفظ کند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت که واشنگتن به حق مردم اسکاتلند برای تعیین آینده خود احترام می‌گذارد اما امیدوار است که متحدی "قوی، تنومند و متحد" داشته باشد.

با این حال نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رقابت تنگاتنگی میان اتحادطلبان و استقلال‌طلبان وجود دارد. الکس سالموند وزیر اول اسکاتلند و رهبر حزب ملی اسکاتلند نیز دیداری با رهبران تجاری داشت که گفته بودند که ترک بریتانیا تبعات اقتصادی خواهد داشت.

وی گفت: قصد ما این است که چشم‌انداز بهتری برای اسکاتلند داشته باشیم و جامعه‌ای منصفانه‌تر ایجاد کنیم.

انتهای پیام

کد N504544