آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

کثرت آیات قرآن درباره عقل نشانه اهمیت عقلانیت در اسلام است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که ما در سایه مکتب اهل‌بیت(ع)، قرآن و اسلام را با عقلانیت همراه می‌دانیم، گفت: مخاطبان قرآن، عقلا هستند و ۷۰ آیه قرآن درباره عقل نازل شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در دیدار جمعی از ره یافتگان به مکتب اهل‌بیت(ع) از استان‌های سیستان، هرمزگان، کردستان و گلستان که به تازگی به مذهب تشیع مشرف شده‌اند، توهین به مقدسات دیگران را صحیح ندانست و گفت: ما به مقدسات دیگران اهانت نمی‌کنیم و اجازه‌ نمی‌دهیم احدی نیز اهانت کند.

وی تاکید کرد: این مطلب را نیز به صورت فتوا نوشته‌ایم و منتشر شده است؛ ولی بدون این‌که بخواهیم به مقدسات دیگران توهین کنیم راهی که انتخاب کرده‌ایم را صحیح می‌دانیم.

این مرجع تقلید خطاب به حاضران تصریح کرد: شما نیز راه صحیح را پیدا کرده و باید خدا را بر این نعمت شکر کنید؛ شما افراد آزادی بودید که با شجاعت راه صحیح را شناخته و با قبول هزینه‌هایش قدم در این راه گذاشتید؛ بدانید که پاداش عظیمی در انتظار شماست.

وی بیان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید «کسانی که بگویند پروردگاه ما خدا است و در این راه استقامت کنند، فرشتگان بر آن‌ها نازل شده و کمک‌شان می‌کند؛ همچنین بشارت می‌دهند در این راه نترسیده و بدانید بهشت جایگاه شما است».

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: راه روشن است و کسانی که دلشان نمی‌خواهد آن را بپذیرند چه کار می‌توان کرد.

وی افزود: وظیفه شما در این باره مهم است، باید به گونه‌ای عمل کنید که مردم تفاوت رفتار شما را پس از گرویدن به مکتب اهل‌بیت(ع) مشاهده کنند؛ به وسیله عمل خودتان و خوش اخلاقی باید مردم را به مکتب ائمه اطهار(ع) دعوت و جذب کنید.

مکارم‌شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که ما می‌توانیم حتی بدون مراجعه به منابع اهل‌بیت(ع) حقانیت شیعه را اثبات کنیم، گفت: پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) می‌توانند از کتب درجه اول اهل سنت حقانیت خود را اثبات کنند.

وی تصریح کرد: یکی از علمای اهل‌سنت پاکستان گفته بود که شیعیان می‌توانند فروع و اصول دین خود را از کتاب‌های ما اثبات کنند و کاش این روایت در کتاب‌های ما نبود.

این مرجع تقلید با اشاره به وصیت نامه تاریخی امام راحل که در آغاز آن به حدیث ثقلین اشاره شده است، بیان کرد: پیامبر(ص) در این روایت می‌فرمایند «گمراه نمی‌شوند کسانی که به قرآن و عترت تمسک جویند، این دو هرگز از هم جدا نمی‌شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند».

وی گفت: حدیث ثقلین متواتر است؛ اگر تعصبی نباشد باید به وسیله همین یک حدیث نیز مکتب اهل‌بیت(ع) را بپذیریم.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به موج اسلام خواهی افراد به ویژه به مکتب اهل‌بیت(ع) خاطرنشان کرد: اکنون در شرق و غرب عالم همه روزه افراد زیادی به پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) می‌پیوند؛ چرا که می‌بینند معارفی در صحیفه سجادیه و نهج البلاغه است که احدی آن را بیان نکرده است.

مکارم شیرازی با بیان این‌که ما در سایه مکتب اهل‌بیت(ع) قرآن و اسلام را با عقلانیت همراه می‌دانیم، بیان کرد: اگر از ‏بیرون به اسلام نگاه شود آن گروهی که عقلانیت را می‌پذیرد مقبول‌تر است.

انتهای پیام

کد N504459