روحانی در دیدار "سلووکجکک":

مبارزه ناگهانی کشورهای حامی گروههای تروریستی با تروریسم یک طنز است

دولت

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تروریسم یک خطر جهانی رو به رشد است، اظهار داشت: طنز داستان این است که کشورهایی که گروه‌های تروریستی را تربیت و تجهیز و مورد حمایت مالی قرار داده‌اند امروز، ناگهان به دنبال مبارزه با این گروه‌های تروریستی هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسلانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار "میرو سلووکجکک" معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه اسلواک، گفت: جمهوری اسلامی ایران از اراده اسلواک برای افزایش سطح رایزنی‌ها و همکاری‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی استقبال می‌کند.

وی، سابقه روابط دو کشور را بسیار مثبت و تاریخی دانست و اظهار داشت: سابقه تاریخی موجود بین دو کشور زمینه بسیار خوبی است تا روابط و همکاری خود را در بخش‌های مختلف توسعه دهیم.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: اگر چه در سال‌های گذشته به خاطر شرایط تحریم ظالمانه سطح روابط مقداری کاهش یافته است اما شرایط کنونی می‌تواند آغاز بسیار خوبی برای شروع مجدد توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی باشد.

روحانی با اشاره به صحبت‌های معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسلواک مبنی بر اراده کشورش برای همکاری با ایران در زمینه دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار داشت: در خصوص روابط دو جانبه ظرفیت‌های بسیار خوبی در دو کشور، نه تنها در عرصه اقتصادی بلکه در بخش‌های فرهنگی، علمی و گردشگری وجود دارد که آمادگی داریم همه ظرفیت‌ها را فعال کنیم.

وی با اشاره به اینکه در خصوص مسائل منطقه‌ای نگرانی‌های زیادی وجود دارد، به شرایط مردم غزه، جنایات تروریست‌ها در سوریه و عراق پرداخت و گفت: کشتار مردم بیگناه در این مناطق توسط تروریست‌ها بسیار تأسف‌بار و نگران‌کننده است، البته این نگرانی‌ها صرفاً مخصوص منطقه خاورمیانه نیست و در سایر مناطق جهان نیز ناامنی و بی ثباتی نگران‌کننده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تروریسم یک خطر جهانی رو به رشد است، اظهار داشت: طنز داستان این است که کشورهایی که گروه‌های تروریستی را تربیت و تجهیز و مورد حمایت مالی قرار داده‌اند امروز، ناگهان به دنبال مبارزه با این گروه‌های تروریستی هستند.

روحانی افزود: البته معتقدیم هر کشوری که صادقانه اعلام کند از این به بعد به دنبال مبارزه با تروریسم است باید توبه آنها را قبول کرد.

وی تاکید کرد: خارج از برخی شعارها که مطرح می‌شود، امروز باید کشورهای جهان برای از بین بردن تروریسم دست به دست هم بدهند و حداقل صدای واحد و رسایی علیه تروریسم وجود داشته باشد.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه در زمینه مسائل بین‌المللی هم موضوعات فراوانی وجود دارد که می‌توان در آن زمینه‌ها با یکدیگر رایزنی و همکاری کنیم، اظهار داشت: اگر چه اسلواکی عضو 1+5 نیست ولی عضو اتحادیه اروپا است و می‌تواند در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای و توافق جامع مؤثر باشد.

روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه مذاکرات هسته‌ای کاملا جدی است، گفت: امیدواریم طرف‌های ما هم در این مذاکرات جدی باشند تا بتوانیم در زمان باقیمانده به توافق جامع دست پیدا کنیم و امیدوارم کلمه تحریم از روابط جهانی حذف شود، مخصوصا تحریم‌های کوری که مواد غذایی، دارویی و تجهیرات پزشکی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: در موضوع هسته ای اولا معتقدیم که سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای، بسیار خطرناک بوده و باید از کل جهان جمع‌آوری شود.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: معتقدیم که خاورمیانه باید عاری از سلاح‌های کشتارجمعی به ویژه سلاح هسته‌ای باشد و این طرح را سال‌هاست که به سازمان ملل داده‌ایم.

روحانی تصریح کرد: همانطوری که بارها و به صراحت اعلام کرده‌ایم که داشتن سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی را اقدام نادرستی می‌دانیم ولی در عین حال همه کشورها حق دارند از فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای برخوردار باشند. امروز این فن‌آوری در اکثر بیمارستان‌های جهان برای تشخیص و درمان بیماری و در تولید برق و بخش کشاورزی استفاده فراوانی دارد و نباید کشوری از این فناوری محروم باشد.

همچنین "میرو سلووکجکک" معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسلواک نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از سفر به ایران که در تاریخ 15 ساله گذشته روابط دو کشور برای اولین بار انجام گرفته است، اظهار داشت: اولین هدف این سفر توسعه روابط دو جانبه است و نشانه این است که در تقویت همکاری‌های خود با ایران جدیت داریم.

وی همکاری‌های منطقه‌ای را هدف دیگر سفرش به جمهوری اسلامی ایران بیان کرد و اظهار داشت: شرایط امنیتی جهان خطرناک شده و نیازمند آن هستیم که با یکدیگر برای خروج از این شرایط راه حل‌های مناسبی پیدا کنیم.

وزیر امور خارجه اسلواک، تقویت همکاری‌های بین‌المللی و جهانی را هدف دیگر سفرش به ایران دانست و گفت: اسلواک از نقش و جایگاه ایران به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای و بین‌المللی حمایت می‌کند.

"میرو سلووکجکک" با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 و اظهار امیدواری از رسیدن به راه حل برد - برد گفت: مذاکرات هسته‌ای سخت وحساس است ولی امیدواریم به راه حل برد - برد برسد و همه بتوانند از آن سود ببرند.

وی تصریح کرد: امیدوارم کلمه تحریم از دایره لغات موجود در جهان حذف شده و به جای آن کلمه همکاری جایگزین شود.

وزیر امور خارجه اسلواک با اظهار نگرانی از پدیده تروریسم، گفت: معتقدیم باید از ظرفیت همه کشورها بویژه ایران در زمینه مقابله با تروریسم استفاده شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: کشور من در بخش‌های اقتصادی از انرژی هسته‌ای استفاده می‌کند و معتقدیم هر کشوری باید بتواند از فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای بهره‌مند شود.