با حمایت از کنفرانس پاریس؛

وزیر خارجه مصر: وارد عملیات نظامی در خارج از مرزهای‌مان نمی‌شویم

فرانسه,مصر,داعش

وزیر امور خارجه مصر با تاکید بر اهمیت کنفرانس پاریس از حمایت همه جانبه مصر از طرح مبارزه با تروریسم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری محیط، سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر با اشاره به اهمیت کنفرانس پاریس در موضوع صلح و امنیت عراق با هدف مبارزه با تروریسم در منطقه بر حمایت قاهره از تمامی تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با هرگونه تندروی تاکید کرد.

سامح شکری در گفت‌وگوی ویژه با خبرنگار خبرگزاری الشرق الاوسط، گفت: مصر همواره از جامعه بین‌المللی خواسته است برای مقاومت در برابر ناامنی در منطقه و غلبه بر آن از یکدیگر پشتیبانی کند.

وزیر امور خارجه مصر که برای حضور نشستی با موضوع صلح و امنیت عراق به پاریس رفته است، گفت: کشور مصر هم از پدیده شوم تروریسم رنج می‌برد و با تمام قوا در برابر آن مقاومت می‌کند. این کشور در چند دهه گذشته در این زمینه تخصص یافته است.

شکری افزود: مصر در این خصوص طرح جدیدی دارد و تمام تلاش خود را برای مبارزه با تروریسم انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: تروریسم که در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش یافته باید با همکاری جامعه بین‌الملل و اتخاذ روش‌هایی مشخص که منجر به قطع شدن کمک‌های مالی به این گروهک‌ها و مقاومت نظامی در برابر آن‌ها بینجامد، اقدامی مثبت و تاثیرگذار انجام شود. همچنین باید اوضاع سیاسی که منجر به بروز این پدیده شده است هم مورد بررسی قرار گیرد.

سامح شکری گفت: باید عناصر فرهنگی که به بروز این اندیشه منحرف منجر شده اندیشه‌ای که متاسفانه این گونه جنایات و کارهای وحشیانه را به اسلام نسبت می‌دهد مورد برسی قرار گیرد.

وزیر امور خارجه مصر تصریح کرد: مصر از هر تلاشی که در چارچوب توافقات بین‌المللی تصویب شود و اهداف روشن داشته باشد و جوانب مختلف این مشکل را چه سیاسی و چه فرهنگی در برگیرد، دریغ نخواهد کرد. البته هر اقدام نظامی باید با حفظ وحدت عراق و تمامیت اراضی این کشور و حفظ منافع مردم عراق انجام شود.

شکری ابراز امیدواری کرد که کابینه جدید دولت عراق گام‌های ضروری برای تشکیل دولت با هدف حفظ منافع و خواسته‌های مردم عراق به شکل خاص را در پیش گیرد و صلاحیت برعهده گیری مسئولیت حفظ تمامیت ارضی و صلح در کشور را در مسیر مبارزه با تهدیدات تروریستی داشته باشد.

سامح شکری در پاسخ به سوالی درباره حمایت‌هایی که ممکن است مصر ارائه دهد، گفت: نحوه حمایت مصر از عراق تاکنون روشن شده است و هنوز درباره شیوه مشارکت در ائتلاف علیه داعش به جز راهکار سیاسی تصمیمی نگرفته‌ایم، اما مصر همیشه قدرت ایجاد یک چارچوب فکری برای مبارزه با تروریسم را از طریق الازهر دارد. دانشگاه الازهر جایگاه خود را در جهان اسلام با نقشش در ممانعت از هرگونه ارتباط این گروهک‌ها با اسلام و مبارزه با عملیات جذب نیروهای جوان حفظ کرده است.

وزیر امور خارجه مصر درباره امکان مشارکت مصر در یک عملیات نظامی در چارچوب یک ائتلاف برای مبارزه با داعش گفت: ارتش مصر و مردم این کشور حامی مصر هستند و به عملیات‌ نظامی خارج از مرزهای خود نمی‌پیوندند. مگر اینکه امنیت ملی مصر به شکل مستقیم تهدید شود و در این صورت موضع مصر یک موضع دفاعی خواهد بود و این مساله پیش از این ثابت شده است.

این مقام دولت قاهره درباره نقش مصر در نشست آینده کشورهای همسایه لیبی در مادرید گفت: مصر میزبان این نشست بود و طرحی که به تصویب رسیده را ارائه کرد. ارتباطات و رایزنی‌هایی برای آمادگی در این نشست در راستای حمایت قانونی و حمایت از دولت جدید لیبی در جریان است. همچنین در این نشست رایزنی‌هایی میان کشورهای همسایه لیبی و شرکای غربی درباره طرح مصر که به عدم استفاده از گزینه نظامی و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی دعوت می‌کند، انجام خواهد شد.

انتهای پیام

کد N503824