سردار دهقان:

ایران امنیت کشورهای منطقه را امنیت خود می داند/ تاکید بر افزایش همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر

نیروهای مسلح

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به افزایش همکاری های کشورهای حاشیه دریای خزر در جهت حفظ امنیت گفت: جمهوری اسلامی ایران امنیت و پیشرفت کشورهای منطقه بویژه کشورهای همسایه را امنیت خود می داند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در جریان اولین سفر به ترکمنستان در مذاکره با وزیر جمهوری ترکمنستان با تبریک 27 اکتبر ، سالروز استقلال جمهوری ترکمنستان به دولت و ملت این کشور و تشکر از استقبال و مهمان نوازی همتای ترکمنی به اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی و وجود پیوستگی ها و همبستگی های قومی و خونی میان دو ملت اشاره کرد و اظهار داشت: این اشتراکات ایجاب می کند روابط دو جانبه در همه سطوح گسترش یابد.

وی با اشاره به ملاقات روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای و تاکید رهبران دو کشور بر ضرورت گسترش روابط همه جانبه افزود: جمهوری اسلامی ایران امنیت و پیشرفت کشورهای منطقه بویژه کشورهای همسایه را امنیت خود می داند.

وزیر دفاع با بیان اینکه امروز مرزهای ایران و ترکمنستان مرزهای دوستی و برادری است؛ گفت: این امنیت و ثبات بستر مناسبی است تا در پرتو آن قابلیت ها و ظرفیت های بالقوه میان دو کشور به فعلیت برسد.

سردار دهقان همچنین از دریای خزر به عنوان دریای صلح و دوستی یاد کرد و اظهار داشت: کشورهای ساحلی باید با تشریک مساعی، حسن همجواری و اعتماد سازی حافظ صلح، امنیت و ثبات این دریا باشند.

وی با اشاره به جنایات رژیم جنگ افروز و کودک کش صهیونیستی در غزه که امروز از سوی سازمان های بین المللی به عنوان جنایت جنگی یاد می شود؛ همکاری کشورهای اسلامی برای جلوگیری از تکرار اینگونه جنایات ضد بشری را مورد تاکید قرار داد.

وزیر دفاع خاطر نشان کرد :شکست خفت بار رژیم صهیونیستی در غزه نشان داد این رژیم جنایتکار با وحدت عمل و قاطعیت مسلمانان، رژیمی شکست خورده، منزوی و منفعل است.

در ادامه این مذاکره نیز بگنج گاندو گیف وزیر دفاع جمهوری ترکمنستان طي سخناني با ابراز خرسندي از سفر سردار دهقان وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران به كشور تركمنستان گفت: روابط ايران و تركمنستان ريشه تاريخي دارد و بر همين اساس منافع دو كشور اقتضا مي كند كه اين روابط روز به روز گسترش يابد.

وي با ابراز خرسندي از پيشرفت نيروهاي مسلح ايران تصريح كرد: ما مفتخريم كه جمهوري اسلامي ايران به اين پيشرفت ها دست پيدا كرده و جزء نيروهاي مسلح رده بالاي دنيا قرار دارد.

بگنج گاندوگيف با تأكيد برگسترش همكاري هاي دفاعي ـ امنيتي ميان تركمنستان و ايران، آمادگي كشورش را براي انتقال تجارب در اين حوزه ها اعلام كرد.

دو طرف همچنين بر مبارزه با خشونت، افراط گرايي، تروريسم و همكاري در اين زمينه ها تأكيد كردند.