ارتش اسرائیل سربازان متمرد "یگان شنود" را تنبیه می‌کند

فلسطين,اسراييل,جاسوسي

ارتش رژیم صهیونیستی تهدید کرده‌ است علیه 43 سرباز این کشور که در نامه‌ای سرگشاده از جاسوسی در سرزمین‌های فلسطینی امتناع کرده‌اند اقدامات تنبیهی بکار می‌گیرد.

ارتش رژیم صهیونیستی تهدید کرده‌ است علیه 43 سرباز این کشور که در نامه‌ای سرگشاده از جاسوسی در سرزمین‌های فلسطینی امتناع کرده‌اند اقدامات تنبیهی بکار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، موتی آلموز، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی گفت: در ارتش اسرائیل جایی برای نافرمانی وجود ندارد. اینها مناقشات و مسائل سیاسی هستند ارتش جای سیاسی بازی نیست.

وی افزود: ما در ارتش اسرائیل این نافرمانی را به شدیدترین وجه و آشکارا مورد اقدامات تنبیهی قرار خواهیم داد.

موشه یعالون، وزیر جنگ اسرائیل، از نویسندگان این نامه به شدت انتقاد کرده و اسحاق هرتزوگ، رئیس حزب ائتلافی کارگر اسرائیل نیز نوشتن این نامه را کار نادرستی خوانده و گفته است: من نمی‌گویم در این یگان اشتباه رخ نمی‌دهد، اما راه‌هایی برای اینکه این موضوعات را میان خودمان مطرح و حل کنیم، وجود دارد.

۲۰۰ نفر از سربازان یگان "۸۲۰۰"، یگان شنود ارتش اسرائیل، نیز با نوشتن نامه‌ای اقدام همقطاران را خود را محکوم و آنان را سرزنش کرده‌اند. آنها در نامه‌شان نوشته‌اند: تلاش این افراد برای لکه‌دار کردن واحد ما، بهت و نفرت ما را به همراه داشته است، زیرا ما پس از سال‌ها خدمت در این بخش از ارتش نمی‌توانیم این ادعا مبنی بر این که در یگان ۸۲۰۰ اخلاق حاکم نیست را بپذیریم.

۴۳ تن از نیروهای یگان ویژه شنود ارتش اسرائیل در نامه‌ای سرگشاده خطاب به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و موشه یعالون، وزیر جنگ اسرائیل از عدم حضور خود در عملیات‌های آتی علیه غیرنظامیان فلسطینی و جمع‌آوری اطلاعات در مورد آنها خبر دادند. این سربازان در نامه خود دولت اسرائیل را متهم به سوءاستفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این گروه برای ضربه زدن به فلسطینیان عادی کرده‌اند.

به نوشته آنان این اطلاعات تعقیب سیاسی افراد را امکان‌پذیر کرده و به واسطه جذب خبرچینان منجر به دوپارگی جامعه فلسطینیان می‌شود. این سربازان در نامه خود نوشته‌اند: «ما نمی‌توانیم با وجدان آسوده به چنین سیستمی خدمت کنیم و حقوق میلیون‌ها انسان را زیر پا بگذاریم.

در ادامه این نامه آمده است: در حالی که قوانین محکم و سختی نسبت به شنود شهروندان اسرائیلی وجود دارد، در عوض فلسطینیان از چنین حمایتی برخوردار نیستند. به نوشته این سربازان، این سیستم هیچ تفاوتی میان افراد سابقه‌دار و شهروندان بی‌گناه قائل نمی‌شود و عملکرد نیروهای اطلاعاتی اسرائیل در سرزمین‌های اشغال شده موجب می‌شود تا ساکنان این مناطق شانس داشتن یک زندگی معمولی را نداشته باشند.

نویسندگان این نامه همچنین از سیاست شهرک‌سازی دولت اسرائیل انتقاده کرده و گفته‌اند که این اقدام ارتباطی با امنیت ملی اسرائیل ندارد. به گفته آنان اسرائیل با این کار خود فلسطینیان را از حقوق اولیه‌شان محروم می‌کند.

این سربازان تأکید کرده‌اند: وقت آن رسیده که وارد مذاکره شویم.

آنها در این نامه از دیگر سربازان ارتش اسرائیل خواسته‌اند تا به آنها بپیوندند: ما از همه سربازان واحد شنود، حالا و در آینده، و نیز شهروندان اسرائیلی می‌خواهیم تا در برابر این بی‌عدالتی‌ها بایستند و به آن پایان دهند. ما بر این باوریم که آینده اسرائیل به این امر وابسته است.

بخش شنود ارتش اسرائیل که به یگان "۸۲۰۰" شهرت دارد، در سال ۱۹۵۲ راه‌اندازی شد و به جدید‌ترین دستگاه‌های شنود و تجهیزات ردیابی الکترونیکی مجهز است. این یگان غالبا همطراز با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) ارزیابی می‌شود.

در پایان این نامه تنها نام کوچک این سربازان همراه با امضاهایشان ذکر شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم نیز گفت ه است هرگونه نافرمانی و سرپیچی در ارتش محکوم و غیرقابل قبول است.

کد N503167