تجزیه بریتانیا و یادآوری خاطره تلخ ایرانیان

ايران,بحرين

عصر ایران نوشت: دولت اسکاتلند در ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ (برابر ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴) برای استقلال اسکاتلند از کشور بریتانیا، یک همه‌پرسی‌ از رای‌دهندگان اسکاتلندی خواهد کرد. همه‌پرسی در پی توافقی میان دولت اسکاتلند و دولت بریتانیا اجرا خواهد شد و طی آن این سؤال در همه پرسی مطرح خواهد شد که «آیا اسکاتلند باید کشوری مستقل باشد؟»

به گزارش ایسنا، در ادامه این تحلیل می‌خوانید: در صورت تصویب این همه پرسی بخشی از خاک بریتانیا جدا می شود که این اتفاق علاوه بر اهمیت سرزمینی از حیث ویژگی‌های اقتصادی نیز یک معضل بزرگ برای مقامات لندن به بار خواهد آورد.

موضوع جدایی اسکاتلند تا حدی برای انگلیس حیاتی است که نخست وزیر این کشور به صورت ضمنی مردم اسکاتلند را نسبت به تصمیم جدایی تهدید کرده است اما بر اساس نتایج نظرسنجی ها احتمال موافقت مردم اسکاتلند با جدایی بیش از مخالفان ارزیابی می شود.

اما انگلیس در حالی تن به جدایی بخشی از سرزمین خود داده که تاریخ ایران یاد آور یک همه پرسی است که با مدیریت پشت صحنه انگلیسی ها رخ داد و بر اساس آن بحرین از خاک ایران جدا شد.

بر اساس اسناد تاریخی «سرویلیام لوس» مقام بلند پایه وزارت خارجه انگلیس از عناصر اصلی ترغیب محمد رضا شاه برای پذیرش جدایی بحرین بوده و دنیس رایت سفیر وقت انگلیس نیز نقش مهمی در ترغیب مقامات ایران به پذیرش جدایی داشته است.

در تاریخ 23 شهریور 1347 یعنی 46 سال قبل در چنین روزی محمدرضا پهلوی برای نخستین بار برای جدایی بحرین چراغ سبز نشان داد و از سازمان ملل خواست وارد مناقشه شود.

در دی ماه 1347 محمد‌رضا سفری به هندوستان داشت و در فرودگاه دهلی به خبرنگارانی که در این زمینه از او سؤال کرده بودند گفت: اگر انگلیسی‌ها از در جلو خارج می‌شوند، نباید از در عقب وارد شوند و ما نمی‌توانیم قبول کنیم که جزیره‌ای که توسط انگلستان از کشور ما جدا شده توسط آنها ولی به حساب ما، به دیگران واگذار شود!

در نهایت با اعزام پرسشگر سازمان ملل به بحرین و در حالیکه همه پرسی به صورت سراسری صورت نگرفته بود و به جای همه پرسی اقدام به مصاحبه با برخی افراد و گروه ها شده بود، گزارش پرسشگر به دبیرکل رسید و دبیرکل ضمن سپاسگزاری از دولت‌های ایران و انگلیس که راه حل مسالمت‌آمیز (!) در مورد بحرین را برگزیدند، گزارشی به شورای امنیت داد و در تاریخ 11 ماه می 1970 شورای امنیت به اتفاق آراء این گزارش را تصویب کرد.

حال ورق تاریخ چنین برگشته که انگلیسی ها که سال ها در تغییر نقشه های کشورها و مرزها و مهندسی سرزمین ها نقش آفرینی داشته اند اینک در آستانه تکرار همان اتفاقات برای خود هستند و در صورت رای مثبت مردم اسکاتلند به سئوال همه پرسی بریتانیا حدود یک سوم از خاک خود را از دست خواهد داد.

انتهای پیام

کد N503011