مسکو: امیدواریم آتش‌بس در اوکراین پایدار بماند

فرستاده روسیه در اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس در اوکراین همچنان پایدار بماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولادیمیر چیژوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی اختصاصی با سی.ان.ان درباره آتش‌بس اجرا شده در اوکراین گفت: در درگیری‌هایی مانند این، آتش‌بس هرگز نمی تواند کمال مطلوب و درمان باشد. نقض‌هایی وجود دارد و این را می پذیریم که ممکن است افرادی در هر دو سو، مایل باشند که تلاش‌ها را از مسیر خود خارج کنند. با این حال، آتش‌بس حفظ شده است.

چیژوف درباره موضع روسیه در قبال تمایل اوکراین برای پیوستن به ناتو گفت: هر گونه تلاش ناتو برای گسترش به شرق برای کشور من نگران کننده است. شکی نیست که در اوکراین این مساله در صدر نگرانی‌ها قرار می گیرد.

وی درباره انتقاد روسیه از اوکراین در خصوص مقصر بودن در سقوط هواپیمای مسافری مالزیایی گفت: من ادعا ندارم که همه حقیقت را می‌دانم زیرا در حال حاضر تحقیقات ادامه دارد و فقط گزارش اولیه از سوی هلند منتشر شده است. اگر نیروهای مسلح اوکراین دست به ساقط کردن این هواپیما زده باشند، در این صورت طبیعتا این کشور مقصر است.

سفیر روسیه در اتحادیه اروپا ادامه داد: از دیگر سو، صرف نظر از این که چه کسی این هواپیما را ساقط کرده است، باید در نظر داشت که این هواپیما در فضای اوکراین ساقط شده است. بر اساس قوانین بین‌المللی، هر کشوری مسئول رویدادهایی است که در فضای آن کشور روی می‌دهد.

انتهای پیام

کد N502774