نامزدهای انتخابات رباست‌جمهوری افغانستان به توافق نزدیک شدند

مذاکرات سیاسی دو نامزد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان امروز(یکشنبه) از سر گرفته شده و همچنان ادامه دارد گزارش ها حاکی از محتمل بودن توافق میان آنها است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اعضای ستاد انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی و اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله گفتند که موارد اختلافی برای تشکیل دولت وحدت ملی هنوز کاملا رفع نشده و دو طرف سعی دارند این اختلافات را به زودی حل کنند.

فیض‌ رحمان اوریا، عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله اظهار داشت که دو نامزد در حال حاضر مشغول گفت‌وگوی رو در رو بوده و سعی دارند که اختلافات را از میان بردارند.

اوریا گفت که گفت‌وگوهای دو نامزد امروز ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

فیض‌الله ذکی، سخنگوی ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی نیز در مصاحبه‌ای به شبکه بی‌بی‌سی گفت پس از هر دیداری پیشرفت‌هایی حاصل شده و طرح های دو تیم به تبادل نظر گذاشته شده و بعد از هر نشستی آرای دو تیم برای تشکیل دولت وحدت ملی نزدیک شده است.

ذکی افزود: بعید نیست که در روزهای نزدیک و حتی در ساعات آینده توافقات نهایی شود. اختلاف اصلی دو نامزد بر سر صلاحیت‌های پست اجرایی عنوان شده است. ستاد عبدالله عبدالله ‌تاکید کرده که رئیس اجرائی باید رئیس کابینه هم باشد اما اشرف‌غنی احمدزی آن را خلاف قانون دانسته است.

سخنگوی اشرف‌غنی احمدزی در مورد ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد اما گفت که موضع شان در مورد احکام قانون اساسی غیر قابل تغییر است و طرفین در چارچوب قانون به توافق خواهند رسید.

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله هم تبادل طرح‌ها میان دو ستاد انتخاباتی را تایید کرد و گفت که برخی از اختلافات حل شده اما روی سه مورد هنوز اختلاف پابرجاست.

اوریا در مورد این سه مورد اختلاف جزئیاتی را فاش نساخت اما تاکید کرد که اگر اختلاف ها به کلی رفع شد دو ستاد توافقنامه‌ای مشترک خواهند داشت.

از زمانی که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای حل بن‌بست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به کابل سفر کردو طرح بررسی کل آرا و تشکیل دولت وحدت ملی را مطرح کرد تا کنون جنجال‌های انتخاباتی با پادرمیانی سازمان ملل متحد، رئیس جمهوری افغانستان و دید و بازدید دو نامزد ادامه داشته است.

جزئیات یک توافقنامه تایید ناشده هم در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته که در آن بر تشکیل دولت برابر تاکید شده است.

حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان که دوره کاری‌اش در ریاست جمهوری پایان یافته اخیرا در دیدارهای جداگانه با دو نامزد انتخابات و علما بر اعلام نتیجه قریب‌الوقوع انتخابات از سوی کمیسیون برگزاری انتخابات بحث کرده است.

قرار است به زودی کمیسیون انتخابات نتیجه انتخابات را اعلام کند که حاصل بررسی و شمارش مجدد کل آرای ریخته شده در صندوق های دور دوم انتخابات است.

انتهای پیام

کد N502490