تغییر قدرت احتمالی در انتخابات پارلمانی امروز سوئد

انتخابات پارلمانی سوئد در حالی امروز( یکشنبه) برگزار می‌شود که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهید سوسیال دموکرات‌های چپ‌گرا پس از هشت سال زمام‌داری راست‌های میانه، بار دیگر به قدرت باز می‌گردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیروزی سوسیال دموکراتها در نتیجه انتخابات امروز چیزی غیرمتعارف تلقی نخواهد شد، به خصوص که این حزب از زمانی که در سال ١٩٢٠ برای اولین بار قدرت را در سوئد کسب کرد، هرگز به مدت هشت سال در اپوزیسیون نبوده است.

با این حال "فردریک رینفلدت"، نخست‌وزیر سوئد که در سال 2006 زمام امور این کشور را بر عهده گرفته، طولانی‌ترین مدت نخست وزیری در تاریخ رهبری محافظه کاران سوئد را در اختیار دارد و توانسته در این مدت کشورش را از بحران اقتصادی و نابسامانی مالی جهانی برهاند و نجات دهد. البته با وجود اقدامات شاخص وی،‌ هنوز شکاف میان طبقه فقیر و غنی سوئد دیده می‌شود.

دولت ائتلافی فعلی رینفلدت مالیات بر درآمد و مالیات تجاری شرکتها را کاهش داده، مالیات بر ثروت را لغو کرده، هزینه‌های رفاهی از جمله کمکهای مالی به افراد کم درآمد یا بی کار را کاهش داده و حتی چندین شرکت دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

اینک نتایج نظرسنجی‌ها حکایت از آن دارند که سوسیال دموکراتها، تحت رهبری استفان لفون، پس از هشت سال انزوا از بهترین بخت برای تشکیل دولت جدید برخوردارند.

لفون که پیش از ورود به عرصه سیاسی جوشکار بوده است، در مصاحبه‌ای با تلویزیون سوئد گفته با این که رقابت تنگاتنگ است هنوز "فاصله خوبی" میان دو حزب وجود دارد.

انتظار می‌رود که سوسیال دموکراتها حدود ٣٠ درصد کل آرا را کسب کنند که در این صورت ممکن است ناچار شوند برای تشکیل دولت با گروههای کوچکتر چپگرا وارد ائتلاف شوند، همان گونه که حزب محافظه کار دولت فعلی را با ائتلاف گروههای کوچکتر راست گرا تشکیل داده است.

حزب سبز و حزب چپ سوئد دو شریک طبیعی سوسیال دموکراتها محسوب می‌شوند اما میزان اقبال عمومی میان رای دهندگان و تعداد کرسی‌هایی که ممکن است در پارلمان کسب کنند کاملا مشخص نیست.

انتهای پیام

کد N501711