رحیم‌پور ازغدی:عاشورا یک پدیده سیاسی است

شورای عالی انقلاب فرهنگی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به کسانی که عاشورا را یک پدیده غیر سیاسی و مذهبی صرف معرفی می کنند گفت: عاشورا یک پدیده سیاسی بود؛ چرا که اگر امام حسین(ع) سیاسی نبود و به بیعت با آن شرایط رضایت می داد، عاشورا اتفاق نمی‌افتاد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان، حسن رحیم‌پور ازغدی در جمع مدیران و فعالان کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در مشهد افزود: نه‌تنها امام حسین(ع)، بلکه تمام امامان و خود پیامبر اسلام(ص) نیز اهل سیاست بودند؛ خود ایجاد حکومت اسلامی و اداره آن و شرکت در جنگ ها به‌عنوان فرمانده، بیان‌گر همین امر است.

وی با اشاره به روایتی از امام رضا(ع) ارتباط بین معنویت، فقه عبادی فردی و سیاست را تبین کرد و افزود: در سیره اهل بیت(ع) ارتباط فقه حتی فقه عبادی فردی مثل نماز و اخلاق دینی و تربیتی با عدل و قسط روشن می شود.

وی گفت: در زندگی باید هدف اصلی و خط و مسیر زندگی را مشخص کنیم، متاسفانه زیارت رفتن‌ها جزئی از پروژه زندگی شده است، بدون اینکه به شناخت خود امام و سیره زندگی ایشان و جاری کردن این سیره در زندگی توجهی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کسانی که معنویت با معرفت دارند، باید اهل جهاد باشند، چه جهاد با ظلم و استکبار و چه جهاد با نفس که همان کنترل خود در مواجهه با گناه است.

وی خاطرنشان کرد: ما در اسلام ناب، معنویت بدون عدالت و جهاد نداریم، معنویتی که با ظلم و دروغ و گرانفروشی همراه است، معنویت های انحرافی است.

وی به بیان تفاوت میان معنویت انقلابی و معنویت غیر انقلابی پرداخت و گفت: معنویت غیر انقلابی همان معنویت متحجر، معنویت بی اعتنا به عدالت، غیر مبتنی بر عقلانیت و معنویت لذت‌طلب است و در مقابل آن، معنویت انقلابی که همان معنویتی که قرآن و اهل بیت(ع ) به ما آموزش داده اند است که همان معنویت مبتنی بر عقلانیت، عدالت، شریعت، تکلیف و مسئولیت است.

رحیم‌پور ازغدی با بیان این‌که در جامعه ما به مباحث تفسیری قرآن کمتر پرداخته شده است، تصریح کرد: در سطح جامعه به جلسات تلاوت، تجوید و قرائت قرآن بیشتر از تفسیر پرداخته می‌شود و باید برای نهادینه شدن آموزش بیان تفسیر قرآن در جامعه تلاش کنید چرا که تفسیر در واقع همان قرآن‌شناسی است.

وی با بیان این‌که معنویت مفهومی است که در تمام تاریخ و در طول جهان کسی آن را به طور مطلق رد و نفی نمی‌کند، افزود: معرفت، ریشه معنویت است، معنویتی که در آن آگاهی نباشد، معنویت مادی و جعلی است که غیر از مفهومی است که مد نظر انبیاء و تعالیم دینی ماست.

این پژوهشگر علوم دینی با تاکید بر این‌که روح عبادت بدون تفکر الهی و دینی بدست نمی‌آید، گفت: اصل معنویت با آگاهی و معرفت همراه است و کسی که تفکر دینی ندارد در شناخت اهل بیت(ع) خضوع و خشوعی ندارد.

وی با اشاره به ویژگی‌های افرادی که درگیر ظاهر اسلام اند و توجهی به باطن آن ندارند، تصریح کرد: زیارتی مقبول واقع می‌شود که "عارف به‌حَقه" باشد، یعنی با بصیرت و آگاهی همراه باشد، این زیارتی است که روح عبادت در آن نهفته است و بهشت برای آن مژده داده شده است.

رحیم‌پور ازغدی با تاکید بر این‌که روح عبادت بدون تفکر الهی و دینی بدست نمی آید، افزود: اصل معنویت با آگاهی و معرفت همراه است و کسی که تفکر دینی ندارد در شناخت اهل بیت (ع) خضوع و خشوعی ندارد و این معرفت است که نسبت به ائمه خشوع می آورد.

وی با بیان این‌که بزرگترین خیانت به جامعه اسلامی توسط وهابیت صورت می گیرد، گفت: وهابی‌ها دررعایت ظواهر اسلام نسبت به ما پیش‌قدم هستند، در رعایت اوقات نماز و قرآن خواندن و امثال اینها اما معنویت آنها بدون معرفت هست و این همان معنویت انحرافی است که راهگشا به سمت کمال نیست بلکه مخرب هم هست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به مدیران کانون های فرهنگی و هنری مساجد گفت: شما به عنوان فعالان فرهنگی مسجد، در جهت فرهنگ سازی توجه به تفسیر قرآن، برای برگزاری مسابقات سالانه تفسیر قرآن کریم همت کنید.

انتهای پیام

کد N501419