"ایان پیزلی" رهبر سابق ایرلند شمالی درگذشت

"ایان پیزلی"، وزیر اول سابق ایرلند شمالی که از رهبران تندروی پروتستان بود، در سن 88 سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایان پیزلی که در دوران سیاستمداری‌اش توانست تا توافق تقسیم قدرت را با «شین فن» که از دشمنان سابق بود به امضا برساند، روز جمعه پس از یک دوره بیماری درگذشت.

وی از روحانیون پروتستان ایرلند شمالی، رهبر سابق حزب دموکراتیک وحدت‌طلب ایرلند و کشیش فرقه کلیسای "پرسبیتری آزاد اولستر" بود و به خصوص در جریان درگیری‌های 30 ساله ایرلند شمالی، از برخورد تند با کاتولیک‌های جدایی‌طلب ایرلند حمایت می‌کرد و مخالفانش سخنرانی‌های آتشین وی علیه جمهوری‌خواهان ایرلندی را باعث تحریک اختلاف فرقه‌ای و در نتیجه، دامن زدن به خشونت در ایرلند شمالی می‌دانستند.

همسر پیزلی با انتشار پیامی از مرگ وی خبر داد و گفت: همسر گرامی من "ایان" به آرامش ابدی رسید. ما به عنوان یک خانواده دل‌شکسته شده‌ایم. ما عاشقانه او را دوست داشتیم و باعث افتخار ما بود.

ایان پیزلی در سال ۱۹۲۶ در ایرلند شمالی متولد شد. پدرش کشیش فرقه مسیحیان تعمیدی بود و وی نیز پس از گذراندن دوره تحصیلی در دو مدرسه مذهبی، روحانی شد. در سال ۱۹۵۱، در پی اختلافات مذهبی، گروهی از مسیحیان ایرلند شمالی فرقه "پرسبیتری آزاد اولستر" را به شکل یک فرقه بنیادگرای پروتستان بنیاد گذاشتند. پیزلی به‌زودی به رهبری این فرقه رسید و برای حدود شش دهه تقریبا هر سال به این سمت انتخاب شد. یکی از مبانی عقیدتی این فرقه، خصومت شدید با کلیسای کاتولیک است.

در حالی ‌که روحانیون در انگلیس معمولا از فعالیت سیاسی اجتناب می‌ورزند، ایان پیزلی بیش از آنکه به عنوان کشیش شناخته شود، به عنوان یک فعال سیاسی تندرو شهرت داشته و در اواسط دهه ۱۹۶۰ یک گروه شبه‌نظامی را به منظور قدرت‌نمایی در برابر کاتولیک‌های تندرو تاسیس کرد. برخی اقدامات این گروه باعث بازداشت پیزلی شد.

پس از مرگ وی سیاستمداران بسیاری از آمریکا، انگلیس،‌ جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی مرگ وی را تسلیت گفتند و با خانواده وی ابراز همدردی کردند.

ایان پیزلی در جریان درگیری‌های خشونت‌آمیز، رهبری پروتستان‌های تندرو را برعهده داشت. در سال‌های بعد، پیزلی با هرگونه همکاری دولت انگلیس با دولت ایرلند جنوبی به منظور پایان دادن به خشونت در ایرلند شمالی و سازش با جمهوری‌خواهان کاتولیک مخالف بود اما در نهایت، توافقنامه سازش سال ۱۹۹۸ را پذیرفت و در سال ۲۰۰۷ در کابینه محلی متشکل از کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها سمت معاون وزیر اول را پذیرفت.

در سال ۱۹۷۹، ایان پیزلی به پارلمان اروپا راه یافت و تا سال ۲۰۰۴ کرسی خود را حفظ کرد. در این سمت بود که هنگام بازدید پاپ ژان پل دوم از پارلمان اروپا در سال ۱۹۸۸، اظهارات تند وی علیه پاپ انتقاد و اعتراض بسیاری از نمایندگان پارلمان اروپا را برانگیخت. وی از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۱۱ عضو پارلمان محلی ایرلند شمالی هم بود و پس از کناره گیری از این سمت، لقب لرد بانیساید و عضویت مجلس اعیان بریتانیا را دریافت کرد.

از ایان پیزلی به عنوان یکی از موثرترین شخصیت‌های سیاسی ایرلند شمالی نام برده شده که نقشی بسیار مهم در تحولات دهه‌های اخیر به خصوص دوران خشونت‌های فرقه‌ای ایفا کرد. همسر وی معاون حزب دموکراتیک وحدت‌طلب است و پسرش که وی هم ایان خوانده می‌شود، از سیاستمداران ایرلند شمالی است.

انتهای پیام

کد N499482