روزنامه تایمز: تولید نفت داعش 50 درصد کاهش یافت

داعش,نفت

تهران- ایرنا- روزنامه انگلیسی ˈتایمزˈ نوشت: تولید نفت در مناطق تحت اشغال ˈداعشˈ در سوریه و عراق به دلیل فرار مهندسان و متخصصان از این مناطق تا 50 درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری روزنامه 'تایمز'، گروه تروریستی - تکفیری داعش از طریق تولید نفت و فروش آن در بازارهای سیاه روزانه 3 میلیون دلار درآمد دارد.

تایمز می نویسد: این گروه بسیار بلندپرواز و در کنار پیشروی های نظامی سعی می کند تا منابع مالی بیشتری را به چنگ آورد.

به ادعای تایمز، داعش در ماه ژوئیه بزرگترین میدان نفتی سوریه 'عمر' را پس از درگیری با نیروهای دولتی به تصرف درآورد و در عراق نیز کنترل چندین چاه و میدان نفتی را در اختیار دارد.

این روزنامه انگلیسی اضافه کرد: در حال حاضر داعش از طریق شبکه ها و کانال های قاچاق 'صدام' در دهه 90 قرن بیستم و زمانی که عراق تحریم تحت محاصره قرار داشت، نفت خود را به فروش می رساند.

تایمز با اشاره به فروش نفت تولید شده در سوریه، در بازار سیاه مناطق مرزی ترکیه، افزود: این روزها داعش برای تضمین ادامه فعالیت تاسیسات نفتی تحت کنترل خود، پیشنهادهای اغوا کننده ای به مهندسان و متخصصان صنعت نفت می دهد و گاهی اوقات برای رسیدن به این هدف خود متوسل به خشونت نیز می شود.

این منبع خبری یادآور شد: اما، واقعیت این است که شمار متخصصان و تکنیسین ها در تاسیسات نفتی تحت کننرل داعش به دلیل شرایطی که آنها در کل مناطق تحت اشغال خود به وجود آورده اند، در حال کاهش است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد چندی پیش با انتشار بیانیه ای، نسبت به عواقب خرید نفت از تروریست ها در سوریه و عراق به کشورهای عضو سازمان ملل هشدار داد.

دولت عراق و سوریه از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در ممنوع کردن خرید نفت از گروه های تروریستی استقبال کردند و از جامعه بین الملل خواستند تا مجازات های بازدارنده ای علیه فروشندگان و خریداران نفت قاچاق اعمال کنند.

درآمدهای نفتی، دریافت خراج و جزیه، سرقت اموال عمومی و خصوصی در سوریه و عراق در کنار دریافت کمک های کلان مالی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، بودجه گروهک تروریستی داعش برای انجام اقدامات تروریستی این گروهک را تشکیل می دهد.

خاورم **2041**7074**1275
کد N499129