برای نجات لبنان/ جنبلاط خواستاردیدار فوری سعد الحریری با سید حسن نصرالله شد

لبنان,ولید جنبلاط,سید حسن نصرالله

بیروت – ایرنا -« ولید جنبلاط » رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقیخواه گفت که برای نجات لبنان از « سعد الحریری» رییس حزب جریان المستقبل و « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله درخواست می کند تا در اسرع وقت دیدار کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه لبنانی السفیر، جنبلاط با ابراز نگرانی شدید از اوضاع لبنان و منطقه، تاکید کرد که برای نجات لبنان « ابتکار عمل های شخصی» دیگر ره بجایی نمی برد و ضروری است بین حزب الله و جریان المستقبل بسرعت تماس و هماهنگی برقرار شود.

وی با بیان اینکه نباید خطر گروه های تروریستی تکفیری بویژه «داعش» را دست کم گرفت، هشدار داد که این گروه ها اکنون می توانند بین شهر عکار در شمال و شهرک عرسال در شمال شرق لبنان و نزدیک مرزهای سوریه ارتباط برقرار کنند و این مشکلی بزرگ است.

رییس حزب سوسیالیست ترقیخواه افزود: مشکل بزرگتر این است که داعش تنها در مرزهای لبنان نیست بلکه در اشکال مختلف در لبنان حضور دارد و حتی لباس سیاست بر تن کرده است.

جنبلاط همچنین تاکید کرد که اگر طوایف مختلف بخواهند به بهانه برقراری امنیت در شهرها و روستاهای خود سلاح بدست گیرند، لبنان در هرج و مرج و بحران بیتشری فرو خواهد رفت.

رییس فراکسیون دیدار دموکراتیک در مجلس لبنان ، اظهارداشت: در این شرایط حساس و خطرناک بهترین راه برای تامین امنیت و برقراری آرامش و ثبات در لبنان حمایت از ارتش است.

وی با بیان اینکه « شناسایی بیماری امنیتی در لبنان کافی است » ، گفت: باید برای معالجه فوری این بیماری دست بکار شد و تنها راه درمان هم ملاقات دبیرکل حزب الله و ریس حزب جریان المستقبل است.

جنبلاط تاکید کرد: سعد الحریری باید باردیگر به لبنان بازگردد و در اولین اقدام صدای برخی اعضای جریان المستقبل را که درصدد تحریک لبنانی ها و ایجاد فتنه در لبنان هستند، خاموش کند.

«خالد الضاهر» عضو فراکسیون جریان المستقبل در پارلمان لبنان دیروز در یک مصاحبه به ارتش لبنان حمله کرد و خواستار برکناری فوری مسئول اداره امنیت ارتش در شمال این کشور شد.

وی در سخنانی کاملا آشکار درحمایت از گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره، گفت که ارتش لبنان بجای نبرد با این گروه ها باید با آنها مذاکره و مصالحه کند.

وی خطاب به سعد الحریری تاکید کرد: اگر ما نتوانیم یک مسئول امنیتی در ارتش لبنان را برکنار کنیم پس در لبنان چه کاره هستیم، این مسئوول نظامی عرصه را بر نیروهای ما برای رفت و آمد به سوریه تنگ کرده است.

« نادرالحریری» رییس دفتر سعد الحریری اعلام کرد که سخنان الضاهر، مواضع حزب جریان المستقبل نیست.

جنبلاط تاکید کرد که گروه های تروریستی تکفیری بتدریج نشان می دهند دور سفره « جریان المستقبل» نشسته اند و دیگر نمی توان این واقعیت را انکار کرد.

وی همچنین از طرف مقابل ( گروه 8 مارس) خواست که با بخش معتدل گروه 14 مارس و حزب جریان المستقبل تماس برقرار و همکاری کند.

رییس حزب سوسیالیست ترقیخواه اظهارداشت: دومین گام بعداز بازگشت دوباره الحریری به لبنان باید ملاقات فوری او با سید حسن نصرالله باشد تا برای نجات لبنان امیدی باقی بماند.

جنبلاط گفت: مذاکرات ایران و عربستان طولانی خواهد بود و پرونده های زیادی از جمله سوریه، بحرین ، یمن و عراق را شامل می شود، نباید زیاد منتظر این مذاکرات ماند چرا که برای نجات لبنان فرصتی باقی نمانده و نمی توان عقربه های ساعت را متوقف کرد.

خاورم ** 1324
کد N497798