اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای آغاز بکار کرد

روحانی,شانگهای,تاجیکستان

دوشنبه - ایرنا - چهاردهمین اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای دقایقی پیش با حضور کشورهای عضو اصلی این سازمان در محل کاخ نوروز شهر دوشنبه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران تا دقایقی دیگر برای گرفتن عکس یادگاری و سخنرانی در این اجلاس وارد کاخ نوروز شهر دوشنبه می شود.

اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای شامل چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در نشست امروز هر کدام تا 10 دقیقه می توانند صحبت کنند که این زمان برای اعضای ناظر یعنی شامل ایران، هند، افغانستان، مغولستان ، پاکستان و میهمانان افتخاری ، دبیر کل و مدیر اجرایی سازمان، تا 7 دقیقه خواهد بود.

ترکیه ،سریلانکا، بلاروس و ترکمنستان نیز به عنوان میهمانان ویژه در این اجلاس شرکت دارند.

پس از سخنرانی سخنرانان، مراسم امضای اسناد و کنفرانس مطبوعاتی با حضور اعضای اصلی این سازمان برگزار می شود.

سازمان همکاری شانگهای (shanghai Cooperation Organization) ، بیست و پنجم خرداد 1380 هجری خورشیدی (15 ژوئن 2001) با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

اعضای سازمان همکاری شانگهای (SCO) با داشتن مساحتی معادل 30 میلیون و 189 هزار کیلومتر مربع، سه پنجم از مساحت آسیا و با جمعیتی در حدود یک میلیارد و 500 میلیون نفر، حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را در اختیار دارند.

رییس جمهوری همچنین در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای که با عنوان «همکاری، هم رشدی و هم شکوفایی» برگزار می شود، با مقامات کشورهای حاضر در این اجلاس دیدار و گفت وگو می کند.

سیام*9254**
کد N497644