حسینی در گفت‌وگو با ایسنا:

محیط زیست و مسئولان استانی متولی رسیدگی به وضعیت خزر هستند

محيط زيست,درياي خزر

نماینده مردم قائمشهر در مجلس با بیان اینکه محیط زیست و مسئولین استانی متولی رسیدگی به وضعیت دریای خزر هستند، گفت: ایران به عنوان کشوری که دریای خزر به اسم او است بیشترین عزم را برای سالم‌سازی، نگهداری درست و استفاده صحیح از آن به کار ببرد.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس با بیان اینکه محیط زیست و مسئولین استانی متولی رسیدگی به وضعیت دریای خزر هستند، گفت: ایران به عنوان کشوری که دریای خزر به اسم او است بیشترین عزم را برای سالم‌سازی، نگهداری درست و استفاده صحیح از آن به کار ببرد.

سیدهادی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره رسیدگی به آلودگی دریای خزر، اظهار کرد: این موضوع بحث حفاظت از دریا است و حفاظت از دریا نیز قانون دارد و محیط زیست و مسئولان استان متولی آن هستند.

وی با بیان اینکه اگر نیاز به تصویب و تدوین قوانین باشد این آمادگی در مجلس وجود دارد، گفت: اما متاسفانه از حیث زیست محیطی و اقتصادی شدیدا به دریای خزر بی‌احترامی و بی‌توجهی می‌شود و اگر به همین روال ادامه یابد خزر هم به بلایی که به سر دریاچه ارومیه و سایر دریاچه‌ها آمد، مبتلا می‌شود. آن هم با این تفاوت که دریاچه‌ها مساله‌شان فقدان آب بود اما خزر مساله‌اش حوض پر از آب آلوده است.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران و چند کشور دیگر در خزر سهیم هستند، گفت: اما ایران به عنوان کشوری که دریای خزر به اسم او است و دریای خزر بر پیشانی ایران نقش بسته است باید بیشترین عزم را برای سالم‌سازی، نگهداری درست و استفاده صحیح از آن به کار ببرد.

حسینی با بیان اینکه متاسفانه تا به حال هیچ استفاده‌ای از خزر نشده است، اظهار کرد: نه به لحاظ زمین‌شناسی و نه اکتشاف تا به حال اقدام اساسی صورت نگرفته است البته از حیث ورود آلاینده‌ها نیز توجهی نشده و در حالیکه باید از موجودات زنده در دریای خزر مراقبت و حفاظت شود، متاسفانه پساب‌های آلوده نیز به دریا وارد می‌شود.

وی با اشاره به رویکرد اقتصادی به دریای خزر، گفت: در بحث پرورش ماهی و خاویار که زمانی خزر سرآمد خاوریار دنیا بود الان به لحاظ مدیریتی در حوزه شیلات و یا برنامه‌ریزی در حوزه محیط زیست وضعیت بسامانی وجود ندارد و اینها تمام مشکلاتی است که در حوزه دریای خزر با آن مواجه هستیم.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی درباره اینکه چرا تا به حال مسئولین استانی به عنوان متولیان اقدام عملی بخصوصی انجام نداده‌اند، گفت: دریای خزر یک حوزه بین‌المللی یا جهانی و حداقل ملی است اما استان تا این اندازه پول ندارد که در دریا برای سرمایه‌گذاری و نگهداری هزینه کند لذا ضروری است که دولت و کشور به این مساله توجه کنند که نگاهی نمی‌شود و تنها به طور تفریحاتی به این منطقه نگاه می‌کنند اما خدمتی نمی‌کنند.

وی در پایان افزود: به نظر می‌رسد فراکسیون مجمع نمایندگان شمال کشور باید در این زمینه جلساتی برگزار کرده و به آسیب‌شناسی موضوع بپردازند.

انتهای پیام

کد N497629